به گزارش پارس به نقل از پورتال جامع ساخت و ساز، سید علیرضا قهاری درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و تاثیر آن بر بازار مسکن افزود: اگر این موضوع باعث شود قیمت حامل های انرژی افزایش یابد و بر روی حمل و نقل و همچنین حوزه صنایع اثرگذار باشد، قیمت مصالح نیز به طور حتم افزایش خواهد یافت.


این کارشناس مسکن درباره اینکه در کشور ما زمانی که مسئله انرژی مطرح می شود باید افزایش قیمت آن نیز همزمان اعلام شود، اظهار کرد: مطرح کردن بحث انرژی در جامعه از یک سو باعث ایجاد یک جو روانی شده و از سوی دیگر به عنوان واقعیتی عینی، بر موضوعات پیرامونی جامعه نیز اثر گذار خواهد بود.


دبیر هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن تهران با تاکید بر اینکه اگر قیمت مایحتاج مردم افزایش یابد بالتبع قیمت کارگر هم افزایش خواهد یافت، ادامه داد: این در حالی است که اگر در مسئله زمین و ساختمان کسانی که یارانه می گیرند احتیاجی به زمین و ساختمان نداشته باشند، در نهایت متقاضی نیز افزایش می یابد.
وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر هدفمندی یارانه ها در گام دوم بر قیمت زمین و مسکن، اذعان کرد: در حال حاضر این موضوع تحت تاثیر نخواهد بود، زیرا یک سری از قیمت ها دچار رکود است و این قیمت ها عملی نشده است. اما اگر گام دوم هدفمندی یارانه ها قبل از پایان سال جاری طبق برنامه های مجلس به مرحله اجرا گذاشته شود، مسئله یارانه ها و قیمت های حامل انرژی را پیش رو خواهیم داشت.


عضو کانون سراسری انبوه سازان کشور با بیان اینکه امسال قیمت مسکن به دلیل مسایل حاشیه ای و سیاست های دولت افزایش نیافت، خاطر نشان کرد: افزایش قیمت زمین و مسکن به سال آینده موکول شد این در حالی است که امسال هم افزایش قیمت مسکن نداشتیم و افزایش قیمت ها تنها یک شایعه بود.


به گفته دبیر هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن تهران، عدم افزایش قیمت ها باعث ایجاد جو آرام جامعه در سال جاری بود زیرا مسایل اقتصادی به خصوص در حوزه مسکن جو روانی جامعه را متلاطم خواهد کرد.
قهاری با بیان اینکه در کلان شهرها مسکن به عنوان کالا قلمداد شده و به همین دلیل بیشتر افزایش قیمت خواهد داشت، گفت: افزایش قیمت ها در کلان شهرها زمین و مسکن را به عنوان کالای سرمایه ای قرار داده و بر روی آن اثر می گذارد، به خصوص مکان هایی که سرمایه را جذب می کنند اما این موضوع الزاما برای مسکن مورد نیاز نیست. به عنوان نمونه زمین هایی که برای ویلاسازی و توسعه گردشگری استفاده می شوند غیر ازمسکن دائم هستند، ولی شاهد افزایش آنها نیز خواهیم بود.


این کارشناس مسکن درباره اجرای ناگهانی فاز دوم هدفمندی یارانه ها و وارد شدن شوک اقتصادی به بازار مسکن تصریح کرد: اگر سیاست های دولت در رابطه با این موضوع حساب شده باشد، حداقل شوکی به بازار مسکن وارد نخواهد شد ولی تدریجا قیمت ها را بالا خواهد برد زیرا نقدینگی در جامعه وجود دارد.
وی همچنین اضافه کرد: سیاست های دولت در رابطه با مسکن می تواند در یک بسته سیاست گذاری مثمر ثمر باشد ولی در نهایت می تواند به صورت خاص و در شرایط ویژه ای نیز تغییر کند.


قهاری درباره ثبات قیمت مصالح ساختمانی در پی افزایش قیمت مسکن خاطر نشان کرد: در مصالح ساختمانی هم قیمت ها بالا خواهد رفت و این جزو سیاست های دولت بوده زیرا هزینه کارگر نیز افزایش خواهد داشت.
وی در پایان اظهار کرد: با افزایش قیمت ها اگر رکود در ساخت و ساز ایجاد شود، این موضوع باعث تعادل در بازار شده و مصالح نیز در دسترس خواهد بود ولی در نهایت باید دید در سیاست های دولت چه تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.