به گزارش پارس به نقل از فارس، سید حسن موسوی نژاد اظهار داشت: بابت برخی مسیر ها و نرخ های تکلیفی، شرکت رجاء  مطالباتی از دولت دارد؛ البته خود مدعی این طلب ها هستیم اما ممکن است دولت اعتقادی به این طلب ها نداشته باشد.

وی افزود: رجاء بابت مسیرهای تکلیفی و نرخ های تکلیفی قبلی، در سال های گذشته مبالغی را از راه آهن به عنوان یارانه دریافت می کرد، اما بعد از واگذاری رجاء به سازمان تأمین اجتماعی، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و وزارت امور اقتصاد و دارایی اعلام کردند که رجاء مشمول دریافت یارانه نمی شود.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء  ادامه داد: البته در سال ۹۱ مبلغی را به عنوان یارانه از دولت  دریافت کردیم اما در سال جاری هیچ مبلغی دریافت نشد در حالی که بالاخره شرکت حمل و نقل ریلی رجاء به عنوان یک بنگاه اقتصادی، بابت خدماتی که ارائه می دهد باید مبلغی دریافت کند.

وی با بیان اینکه در برخی مسیرها قیمت تمام شده بسیار  بیشتر از نرخ بلیت است، افزود: در حال مذاکره هستیم این مابه التفاوت از دولت دریافت شود، ضمن آنکه برای تداوم سرویس ها در مسیرهای زیان ده باید چاره ای اندیشیده شود؛ زیاندهی رجاء در « قطارهای محلی» نمونه ای از این  قبیل است.

* ضریب پایین اشغال صندلی در مسیر های تکلیفی

مدیرعامل رجاء بیان کرد: در چند ماه اخیر، اغلب نرخ های تکلیفی و تفاوت نرخ های رجاء با دیگر شرکت های ریلی برداشته شد و به نوعی به « همسان سازی نرخ ها» نزدیک شدیم و فقط در قطارهای حومه ای قیمت بلیت رجاء بسیار پایین است .

موسوی نژاد افزود: مسیرهای تکلیفی برای اغلب شرکت ها وجود دارد اما بار اصلی آن روی دوش رجاء است، قیمت های بلیت در این مسیرها یکسان سازی شده است اما ضریب اشغال صندلی های آن مطلوب نیست زیرا برخی از مسیرها اصلاً اقتصادی نیستند.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء افزود: در حال مذاکره با راه آهن هستیم تا دولت بابت برخی مسیرهای تکلیفی که سودده نیستند یارانه ای بابت مابه التفاوت قیمت بلیت و جبران هزینه های رجاء پرداخت کند یا اینکه مسیرهای جدید با آنها جایگزین شوند.

* بیشترین زیان رجاء  از محل قطار های حومه ای است

وی با تأکید بر اینکه دولت باید از محل کاهش مصرف سوخت و کاهش سوانح رانندگی مبلغی به عنوان یارانه برای قطارهای حومه ای اختصاص دهد، بیان کرد: قطارهای محلی و یا قطارهای حومه ای که به شهرها وارد می شوند، دقیقاً مانند حمل و نقل ریلی شهری، بخشی از مسافران را از بیرون به تهران یا دیگر شهرها وارد می کنند و ترافیک شهری را کاهش می دهند.

موسوی نژاد ادامه داد: در حال حاضر حمل و نقل ریلی شهری (مترو) مورد حمایت دولت است و دولت یارانه ای را بابت حمل انبوه مسافران توسط مترو پرداخت می کند که لازم است این حمایت از قطار های حومه ای هم انجام شود.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء ادامه داد: روزانه حدود ۲.۵ میلیون خودرو از حومه وارد تهران می شوند که بخشی از ترافیک تهران را تشکیل می دهد، اگر حتی مسافرانِ یک میلیون دستگاه از این خودروها، توسط حمل و نقل ریلی و قطارهای حومه ای جابه جا شوند، تأثیری جدی در کاهش ترافیک شهری دارد، بنابراین توجه به حمل و نقل عمومی توسط برنامه ریزان شهری باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر سهم راه آهن از حمل و نقل حومه ای چندان قابل توجه نیست اما همین مقدار جابه جایی نیز کلاً زیان ده است؛ در برخی از قطارهای رجاء درآمدِ حاصل از حمل مسافر در مسیر حومه ای، حتی هزینه حقوق  کارمندان قطار نظیر مهماندار، رئیس قطار و از این قبیل  را هم تأمین نمی کند.

موسوی نژاد بیان کرد: به عنوان مثال در قطار حومه ای پرند شرکت رجاء خود مبلغی را از محل دیگر، برای حقوق کارکنان قطار و هزینه های سیر این حرکت اختصاص می دهد.

وی اضافه کرد: هر ست ریل باس حدود ۱۵ میلیارد تومان قیمت دارد که در مسیری نظیر تهران ورامین تردد دارد اما با نرخ های کنونی بلیت حتی هزینه های تعمیر و نگهداری این قطارها نیز حاصل نمی شود.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء ادامه داد: ما حتی به مزاح به مسئولان راه آهن جمهوری اسلامی ایران  اعلام کردیم حاضریم با گرانقیمت ترین خودروها مسافران را جابه جا کنیم اما این قطارهای حومه ای سیر نداشته باشند زیرا هزینه تعمیر و نگهداری آنها بسیار بیشتر از نرخ بلیت است و دولت هم یارانه ای بابت این خدمات به رجاء پرداخت نمی کند.

موسوی نژاد تأکید کرد: دولت باید حتماً سهمی از درآمد حاصل از کاهش مصرف سوخت و آزادسازی نرخ های سوخت، را  به سیستم حمل و نقل ریلی از نظر ایمن بودن  و کم مصرف بودن اختصاص دهد، البته در این باره در حال مذاکره با دولت  هستیم.