به گزارش پارس به نقل از دنیای اقتصاد-هرچند این بازار باوجود شروع روند کاهشی در یک ماه اخیر در حال حاضر در کانال ۷۷ هزار واحدی سقوط کرده که تکنیکالیست های بازار سرمایه افت های اخیر را یک اصلاح تمام عیار برای شاخص دانسته و این وضعیت را تا مشاهده سیگنال های قیمتی و ورود حجم جدید ادامه دار می دانند؛ اما در خوش بینانه ترین حالت دماسنج بازار تا پایان سال به کانال ۸۱ هزار واحد صعود خواهد کرد.

روند کاهشی شاخص کل بورس تهران همچنان ادامه دارد، به طوری که طی دو روز گذشته شاخص با حدود هزار واحد کاهش به کانال ۷۷ هزار واحد رسید و افت ۵/۱۳ درصدی را نسبت به نقطه اوج آن (۸۹ هزار و ۵۰۰ واحد) تجربه کرد.

بیش از یک ماه از شروع روند کاهشی بازار سرمایه می گذرد و در این مدت هر چند تلاش های زیادی توسط سازمان بورس و مسوولان برای جلوگیری از این ریزش صورت گرفت و در برخی روزها نیز شاخص روند مثبتی را پشت سر گذاشت، اما در نهایت جو کلی بازار سرمایه منفی بود و امید می رفت که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال نه تنها این جو کمرنگ شود بلکه نشانه هایی از بهار در بازار سرمایه دمیده شود، اما افت دماسنج بازار به خصوص در هفته جاری این فرضیه را نقض کرد. در این میان سوال مطرح شده این است که وضعیت دماسنج بازار سرمایه در روزهای آتی چگونه خواهد بود و آیا پایان سال خوشی در کارنامه بورس به ثبت خواهد رسید؟ برای پاسخ به این سوال و پیش بینی روند آتی بازار سرمایه نظر تکنیکالیست های بازار را در زمینه وضعیت آتی شاخص جویا شدیم؛ آنها معتقدند: افت های گذشته یک اصلاح تمام عیار برای شاخص بوده است؛ اصلاحی که به رغم تلاش های جدی سازمان بورس و مصاحبه های حمایتی مسوولان بازار هنوز هم نشانه های واضح و قدرتمندی از اتمام کامل آن به چشم نمی خورد.

به طوری که در مجموع هنوز شاخص در مسیر اصلاح قرار دارد و کماکان این وضعیت تا مشاهده سیگنال های قیمتی و حجمی جدید ادامه خواهد داشت. از طرفی دیگر در صورت شروع تمایلات خرید و موج افزایشی می توان انتظار داشت که خرید های جدید حداکثر قدرت رشد سه یا چهار هزار واحدی شاخص را داشته باشد و با استناد به درصد های فیبو با دید خوش بینانه محدوده ۸۱ هزار و ۳۰۰ واحدی (سقف پیشین) یا حداکثر ۸۲ هزار واحدی (۳۸ درصد فیبو) را برای شاخص شاهد باشیم.

اصلاح تمام عیار برای شاخص

احسان حاجی از تحلیلگران تکنیکال بازار سرمایه معتقد است: بیش از یک ماه گذشته شاهد تشکیل کف های پی در پی و پایین تر از هم در شاخص کل بورس تهران بوده ایم؛ در دی ماه گذشته با رسیدن اولین خبر ها از مجلس در مورد لایحه بودجه کل کشور بازار عکس العمل منفی خود را آغاز کرد و در ادامه فروش های بی رویه سازمان خصوصی سازی چاشنی کار شد و شاخص را از دست یافتن به مرز ۹۰ هزار واحدی باز داشت.

وی ادامه داد: با ادامه چنین وضعی کم کم تعداد معامله گرانی که امید خود را به شروع رشد مجدد بازار در کوتاه مدت از دست می دادند رو به افزایش رفت و ابطال واحد های سرمایه گذاری صندوق ها و ناچاری مدیران صندوق به عرضه سهام در بازار به منظور تامین نقدینگی واحد های ابطال شده باعث ایجاد یک چرخه (loop) منفی در بازار شد. حاجی تصریح کرد: این وضعیت تاکنون افت بیش از ۱۰ درصدی شاخص منجر شده و محدوده ۷۷ هزار واحدی را برای شاخص رقم زده است. این تکنیکالیست در ادامه اظهاراتش با اشاره به نمودار شماره ۱، گفت: با توجه به نمودار یادشده مشاهده می شود که روند حرکت شاخص در بازه ساعتی بوده که خط روند نزولی ترسیم شده قطع شده و بازار دوباره به این خط برگشته است (نوعی از Pull back) . همچنین کاهش ارتفاع شمع های نزولی و واگرایی های ایجاد شده با نماگر MACD می تواند یک هشدار موقت و زود هنگام برای اتمام حرکت های ریزشی کوتاه مدت در بازار باشد. بنابر این می توان استنباط کرد که فشار عرضه ها در بازار رو به کاهش بوده و تمایلات خرید طی روز های آینده تقویت شود. وی خاطرنشان کرد: بنابر این در صورت صحت این سناریو یعنی شروع تمایلات خرید و موج افزایشی می توان انتظار داشت که خرید های جدید حداکثر قدرت رشد سه یا چهار هزار واحدی شاخص را داشته باشد و با استناد به درصد های فیبو با دید خوشبینانه محدوده ۸۱ هزار و ۳۰۰ واحدی (سقف پیشین) یا حداکثر ۸۲ هزار واحدی (۳۸ درصد فیبو) را برای شاخص شاهد باشیم. اما به عقیده حاجی با تغییر زاویه دید و کمی از دورتر نگاه کردن به بازار، نمودار شماره ۲ را از مسیر حرکت شاخص طی یک سال گذشته خواهیم داشت.

این تکنیکالیست در ادامه اظهاراتش افزود: اصولا در بازار های مالی به افت بیش از ۱۰ درصد می توان عنوان اصلاح را لقب داد؛ در بورس تهران نیز از ۲۲ دی ماه گذشته ریزشی بیش از ۱۵ درصد را در شاخص کل بازار تاکنون داشته ایم. وی ادامه داد: بنابراین به نظر می رسد بتوان قاطعانه افت های گذشته را یک اصلاح تمام عیار برای شاخص دانست؛ اصلاحی که به رغم تلاش های جدی سازمان بورس و مصاحبه های حمایتی مسوولان بازار هنوز هم نشانه های واضح و قدرتمندی از اتمام کامل آن به چشم نمی خورد.

حاجی خاطرنشان کرد: در زمان اصلاح نمودار، قیمت ها در بازار به حدی افت خواهد کرد تا یک ارزندگی واقعی را برای سرمایه گذاران و مشاهده کنندگان آن ایجاد کند. بنا به عقیده حاجی، تنها در چنین حالتی است که امکان ورود واقعی سرمایه و پول جدید به بازار وجود خواهد داشت. این تکنیکالیست در ادامه افزود: یکی از نواحی که از منظر روانی قیمت ها را ارزنده می سازد نزول ۳۸ درصد از اوج قیمت قبلی است؛ با تطبیق این معیار با شاخص کل می بینیم که هنوز هم با ارزندگی قیمت ها فاصله زیادی داریم و در آینده احتمال شکست پی در پی کف های قبلی و افت های بیشتر دور از ذهن نیست.

حاجی در ادامه تصریح کرد: تا زمانی که قیمت ها به حدی برسد تا جذابیت ورود ایجاد کرده و اعتماد خدشه دار شده معامله گران بازار را به آنها برگردانند نمی توانیم منتظر برگشت شاخص و ورود نقدینگی جدید به بازار باشیم بنابراین با دید بلندمدت تر باید گفت که هنوز در مسیر اصلاح شاخص کل هستیم و کماکان این وضعیت تا مشاهده سیگنال های قیمتی و حجمی جدید ادامه خواهد داشت.

امیدواری به اتمام اصلاح

مهدی شهبازی، مدیر شرکت سرمایه گذاری رادهشیار نیز براساس تحلیل تکنیکال موج شماری الیوت معتقد است: عدد شاخص در حرکت خود از سال ۱۳۸۷ قصد تشکیل یک ۵ موجی صعودی دارد؛ موج ۱ شاخص را از محدوده ۸ هزار واحد به محدوده ۲۶هزار واحد رساند، سپس شاخص کل بورس وارد موج ۲ شد که به مدت حدود یکسال و نیم اصلاح زمانی و پیچیده ای را تجربه کرد. بالاخره از اواسط سال ۱۳۹۱ موج ۳ صعودی و پرشتاب شروع شد که در این موج عدد شاخص از محدوده ۲۳ هزار واحد به محدوده ۸۹ هزار واحد رسید. با توجه به پیچیده و زمانبر بودن موج ۲ اصلاحی انتظار می رفت که موج ۴ پرشتابی در پیش داشته باشیم که همین اتفاق هم افتاد و شاخص کل از ۸۹ هزار واحد وارد یک اصلاح پرشتاب شد.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به اینکه نوسانات شاخص معمولا از سهام کمتر است، بنابراین در موج های اصلاحی سطح فیبوناچی ۶/۲۳ درصد را می توان یک حمایت مهم تلقی کرد به طوری که در موج اصلاحی ۲ شاخص هیچ گاه از این سطح پایین تر نیامده است. پس در موج اصلاحی ۴ هم می توان این سطح را حمایت قوی شاخص اعلام کرد که در محدوده ۷۴ هزار واحد قرار دارد.

شهبازی ادامه داد: در بررسی روند تحلیل شاخص مشاهده می شود که خط روند صعودی میان مدت شاخص برای بسیاری از سهامداران قوت قلبی بود، زیرا این خط بالاتر از سطح فیبوی ۶/۲۳ قرار داشت و گاه انتظار می رفت که شاخص را حمایت کند. عدد شاخص در نزدیکی این خط بود که اعمال محدودیت در عرضه و همچنین بستن نماد های گروه پتروشیمی، به صورت مصنوعی مانع از افت بیشتر شاخص از محدوده ۷۸ هزار و ۸۰۰ واحد شدند.

مدیر شرکت سرمایه گذاری رادهشیار در ادامه به بررسی وضعیت آتی شاخص از منظر تکنیکال پرداخت و گفت: با عبور شاخص از خط روند، تنها نقطه امید تحلیلگران تکنیکال دو اندیکاتور مکدی و آر اس ای هستند که نشانه هایی از واگرایی مثبت در آنها دیده می شود. اگر شاخص از این محدوده بازگردد و واگرایی تایید شود، می توان به اتمام اصلاح امیدوار بود ولی در غیر این صورت همان محدوده سطح فیبوناچی ۶/۲۳ درصد یعنی ۷۴,۰۰۰ واحد مهم ترین حمایت شاخص خواهد بود.

شهبازی در ادامه تصریح کرد: اگر فرض را بر افت شاخص تا ۷۴ هزار واحد گذاشته و شروع موج ۵ صعودی را از آن محدوده در نظر بگیریم اهداف این موج محدوده ۱۱۴ هزار و ۱۳۹ هزار واحد خواهد بود که البته مقاومت هایی در ۸۹ هزار و ۱۰۰ هزار واحد در مقابل آن خواهد بود.