به گزارش پارس به نقل از شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، به گفته مقامات ایرانی، مذاکرات ایران با هند برای حل مسائل دو کشور پس از لغو برخی تحریمها ادامه دارد و ایران همچنان موضوع افزایش مبادلات نفتی با این کشور را از جمله صادرات گاز دنبال می کند.

با توجه به همین سیاست است که وزیر امور خارجه کشورمان در روزهای گذشته با سفر به هند، مذاکراتی را با مقامات این کشور داشته و از جمله مباحث مورد گفتگوی دو طرف، خرید و فروش گاز از مسیر دریا عنوان شده است.

هند که در سالهای گذشته در قالب مذاکرات خط لوله آی پی آی با جدیت به دنبال خرید گاز از ایران بود، پس از این که با همسایه خود پاکستان بر سر مساله هزینه های ترانزیت و حمل گاز ایران از طریق خاک این کشور به توافق نرسید، از مذاکرات سه جانبه کناره گیری کرد و سرانجام مذاکرات موسوم به خط لوله صلح پس از ١٥ سال به امضای قراداد اجرای خط لوله آی پی (ایران – پاکستان) انجامید.

با امضای قرارداد یادشده بین روسای جمهوری وقت ایران و پاکستان، تهران ساخت ٧٥ درصد خط لوله انتقال گاز به پاکستان را به پایان رساند. این در حالی است که طرف پاکستانی هنوز اقدام جدی برای ساخت خط لوله در خاک خود نکرده است و در خوشبینانه ترین حالت بیش از دو سال از زمان اجرایی شدن قرارداد برای دریافت گاز ایران تاخیر خواهد داشت. همچنین مقامات این کشور تاخیرهای خود را به گردن تحریمهای وضع شده علیه ایران انداخته اند و اقدام برای اجرایی کردن قرارداد خود را به پس از برطرف شدن تحریمها موکول کرده اند.

هند که دومین مصرف کننده بزرگ انرژی در ٣٠ سال آینده خواهد شد، به دنبال راههای مطمئن تامین انرژی است و همه فرصتهای موجود در منطقه را برای رسیدن به این هدف دنبال می کند. همچنین ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر انرژی خود را بازیگر مطمئن تامین انرژی دنیا در آینده می داند و بر فرصتهای خود در این زمینه چشم نخواهد پوشید.

به گفته معاون امور بین المل و بازرگانی وزارت نفت، پاکستانی ها به دنبال تمدید مهلت قرارداد و خواهان خرید وقت بیشتر هستند اما ایران گزینه های دیگر خود را در عرصه بازارهای تشنه انرژی دنبال می کند و در صورتی که پاکستان به عهد خود وفا نکند، ایران خود را از فرصتهای پیش رو محروم نمی کند.