به گزارش پارس به نقل از فارس، علی صحرایی در پاسخ به سؤالی درباره زمان بازگشایی نماد شرکت های پتروشیمی گفت: پس از شفاف سازی این نمادها به بازار باز می گردند.

وی ادامه داد: قصد داریم، نماد شرکت پتروشیمی را پس از شفاف سازی به سرعت بازگشایی کنیم و دیگر نمادهای متوقف را فوراً به بازار باز می گردانیم.

معاون بازار شرکت بورس با اشاره به اینکه بورس در نخستین روز هفته متأثر از اصلاح بیشتر قیمت ها مثبت شد، گفت: شرکت ها از لحاظ بنیادی شرایط بهتری نسبت به سال گذشته دارد.

وی ادامه داد: درست است که نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی افزایش یافته، اما با افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی، قطعی گاز در سال آینده منتفی بوده و تعطیلی های چند ماهه واحدهای پتروشیمی دیگر به وجود نخواهد آمد.

صحرایی گفت: این امر در سودآوری واحدهای پتروشیمی که پیش از این با قطعی گاز همراه بودند، اثرگذار بوده و روند مثبتی برای آنان پیش بینی می شود.

این مقام مسئول در شرکت بورس تهران از دیگر دلایل رشد بازار، برداشتن برخی محدودیت های بین المللی عنوان کرد و گفت: شرکت های خودرویی هم که از خود تحرکات مثبتی نشان دادند، مورد استقبال بازار قرار گرفتند.

وی با ارائه آماری از وضعیت معاملات بورس تهران تأکید کرد: بازار را حقیقی ها می چرخانند، به عبارت دیگر در اولین روز معاملاتی هفته بورس تهران بیش از ۸۰ درصد حقیقی ها خریدار و ۷۱ درصد نیز فروشنده بودند.

وی ادامه داد: حقوقی ها نیز در مقابل فروش ۲۹ درصدی، تنها ۲۰ درصد خرید داشتند.

صحرایی با بیان اینکه اکنون حقوقی ها نقش بسیار کمرنگی در معاملات بورس دارند گفت: پیش از این در روزهای پررونق بازار حقوقی ها در زمان افزایش قیمت، سهام شناور را افزایش نمی دادند و اکنون نیز با توجه به قیمت های بسیار پایین و اصلاح شده خریدار نیستند.

معاون بازار شرکت بورس در این باره تأکید کرد: شرکت های حقوقی باید در این شرایط مواضع خود را مشخص کرده و در معاملات نقش آفرینی بیشتری داشته باشند.