به گزارش پارس به نقل از فارس، همایون دارابی در پاسخ به دلیل افزایش قیمت مرغ در بازار گفت: قیمت مرغ طی ۲ ماه اخیر نوسانی نداشته است.

مدیرعامل اتحادیه تولید کنندگان مرغ گوشتی افزود: به رغم اینکه قیمت خوراک دام و طیور در بازار تا ۲۰۰ تومان در هر کیلو افزایش یافت اما مرغداران قیمت را افزایش ندادند.

یک ماه گذشته میانگین قیمت مرغ در بازار ۶۳۰۵ تومان بود که اکنون به قیمت ۶۵۰۰ تومان به فروش می رود.

میانگین قیمت در استانهای آذربایجان شرقی ۷۰۵۰ تومان، آذربایجان غربی ۶۸۷۵ تومان و اردبیل ۶۹۰۰ تومان است.

وی با بیان اینکه مرغداران ۶۰۰ تومان کمتر از قیمت تمام شده می فروشند گفت: قیمت تمام شده مرغ کیلویی ۴ هزار و ۹۰۰ تومان است اما تولید آنها را کیلویی ۴۳۰۰ تومان خریداری می کنند.

وی در پاسخ به اینکه قیمت منطقی برای تولید کنندگان چه میزان است گفت: با قیمت حداقل کیلویی ۴ هزار و ۹۰۰ تومان مرغ زنده مرغ برای مصرف کننده کیلویی ۷ هزار تومان می شود.

دارابی افزود: بنده حامی تولید کننده هستم و باید راهکاری برای جلوگیری از متضرر شدن این قشر اندیشیده شود.

به گفته دارابی قیمت ذرت در بازار کیلویی ۹۵۰ تومان و سویا از ۱۷۵۰ تا ۱۸۴۰ تومان متغیر است.

وی در پاسخ به اینکه چرا به دنبال کاهش قیمت تمام شده نیستید؟ گفت: ۷۰ درصد قیمت تمام شده مرغ مربوط به خوراک طیور است و باید برنامه تولید کافی و واردات مناسب برای کاهش قیمت تمام شده انجام شود.

مدیرعامل اتحادیه تولید کنندگان مرغ گوشتی افزود: سایر هزینه ها نیز شامل قیمت جوجه یک روزه و رعایت وزن مرغ از سوی تولید کنندگان و مدیریت هزینه انرژی است که نقش کمتری در قیمت تمام شده دارند.

دارابی گفت: دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت تمام شده زنجیره تولید را ساماندهی می کند که تولید کنندگان جوجه یک روزه، عوامل توزیع و تولید کنندگان مرغ همه در قالب یک شرکت سهامی می شوند و منافع آنها با درآمد نهایی فروش مرغ تعیین می شود و در این حالت همه به فکر محصول نهایی خواهند بود.