به گزارش پارس به نقل از مهر، ساخت و راه اندازی نیروگاه های مقیاس کوچک و تولید پراکنده یکی از سیاست های کلان وزارت نیرو تا پایان برنامه پنجم توسعه است و پیش بینی می شود با بهره برداری از این نیروگاه ها علاوه بر افزایش راندمان تولید و انتقال برق، تلفات انتقال انرژی الکتریکی هم به حداقل کاهش یابد.

مهمترین ویژگی های نیروگاه جدید تولید پراکنده و مقیاس کوچک در کنار مزیت های فنی و اقتصادی، کاهش حجم سرمایه گذاری برای طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی این واحدها است، ضمن آنکه راندمان و بازده ۸۰ درصدی راه اندازی این واحدهای تولید برق را حتی در کوچکترین مجتمع های خانگی و مسکونی مقرون به صرفه ساخته است.

با ساخت این نیروگاه ها علاوه بر تامین برق مشترکان حتی امکان تامین سرمایش و گرمایش مشترکان هم در فصول گرم و سرد سال فراهم می شود و علاوه بر این امکان فروش برق مازاد بر مصرف هم به دولت وجود دارد.

نیروگاه های مقیاس کوچک برق در ظرفیت های مختلف ۲۵۰ کیلووات تا سه مگاوات طراحی شده که برآوردهای اقتصادی نشان می دهد با راه اندازی این واحدهای جدید تلفات برق در بخش انتقال و توزیع حدود ۱۸ درصد کاهش یابد.

محمودپور باقری شهری با اشاره به برنامه های وزارت نیرو به منظور طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی نیروگاه های برق مقیاس کوچک و تولید پراکنده در سطح کشور، گفت: از این رو نخستین پروژه تولید برق در قالب نیروگاه های مقیاس کوچک با سرمایه گذاری بخش خصوصی در پست فوق توزیع معصومیه استان قم اجرایی شده است.

مجری مولدهای تولید پراکنده شرکت برق منطقه ای تهران با اشاره از افزایش راندمان تولید برق، پیک سایی، مدیریت بحران، کاهش تلفات و کاهش هزینه های انتقال انرژی از طریق تولید برق در محل مصرف به عنوان مزایای این نوع نیروگاه ها یاد کرد و افزود: بهره برداری از بازیافت حرارت و صنایع جانبی مرتبط نیز در شمول سایر اهداف و مزایای احداث CHP قرار می گیرند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه در این پروژه، تولید آب مقطر از دیگر ویژگی های نیروگاه های CHP برای تامین هر چه بیشتر منافع سرمایه گذاری در احداث این مولد به شمار می آید، تصریح کرد: با توجه به مزیت های متعدد اقتصادی ساخت و راه اندازی واحدهای جدید CHP در سطح برق منطقه ای در دستور کار قرار دارد.

به گفته وی این واحد جدید CHP به عنوان نخستین واحد تولید برق و حرارت از ظرفیت تولید پنج مگاوات برق با قابلیت تولید آب مقطر برخوردار است.

حمیدرضا چیت چیان پیشتر یکی از برنامه های کلان وزارت نیرو در دولت تدبیر و امید را ساخت و توسعه نیروگاه های برق مقیاس کوچک و خانگی عنوان کرد و افزود: از این رو با اجرای ایک طرح جدید می توان نسبت به توسعه نیروگاه های برق در مجتمع های مسکونی و تجاری اقدام کرد که علاوه بر تولید برق این دسته از مشترکان حتی امکان تامین سرمایش و گرمایش این مجتمع های مسکونی و تجاری هم فراهم می شود.

وزیر نیرو بر ضرورت توسعه نیروگاه های تولید پراکنده و مقیاس کوچک و جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در امر تولید برق تاکید کرد و خاطرنشان ساخت: باید بحث استفاده از نیروگاه های مقیاس کوچک، تجدیدپذیر و انرژی پاک به ویژه در کلانشهرها و شهرک های صنعتی مورد توجه جدی قرار گیرد.