به گزارش پارس به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، آمار بازار کار آمریکا، تقاضای طلای چینی ها، بحران اقتصادهای نوظهور، شاخص سهام در بازارهای بین المللی و موقعیت دلار در بازارهای جهانی از جمله مهم ترین عواملی هستند که روند قیمتی اونس در هفته های آینده را تحت تاثیر قرار خواهند داد. به رغم طلای جهانی که در شرایط پیچیده ای قرار گرفته است، بازار ارز داخلی نسبتا آرام است و قیمت ها در سطوح کنونی با دامنه کمی نوسان می کنند. انتظار می رود که با گسترش روابط اقتصادی خارجی ایران سطح مبادلات در بازار ارز از آنچه هست نیز بیشتر شود. با این وجود بازار سکه همچنان با رکود مواجه است و پایین بودن سطح عرضه و تقاضا در این بازار باعث شده که قیمت ها تغییر چندانی نداشته باشند.

طلای جهانی

طلای جهانی، دیروز به واسطه تعطیلی آخر هفته بازارهای جهانی، تغییر قیمتی ثبت نکرد. با این وجود، بازار طلا انتظار رویدادهای مهمی را می کشد. در روزهای چهارشنبه و جمعه هفته جاری آمارهای مهمی در خصوص بازار کار آمریکا منتشر می شود. با توجه به اینکه بانک مرکزی ایالات متحده در نشست اخیر خود، با وجود کم کردن مقدار بسته محرک پولی، نرخ بهره را تغییر نداد، رقابت بین طلا و دلار ادامه خواهد داشت. آمارهای دور از انتظار وزارت کار آمریکا در دسامبر گذشته، تصویر نامساعدی از بازار کار آمریکا نشان داد و توجه ها را به خود جلب کرد، در نتیجه آمارهایی که در این هفته از اشتغالزایی و نرخ بیکاری در آمریکا منتشر می شود، مورد توجه سرمایه گذاران و بازار خواهد بود.

در این شرایط پیچیده پیش روی بازار طلا، بررسی عده ای از تحلیلگران حاکی از آن بود که بحران پولی اقتصادهای نوظهور با افزایش تقاضا در این کشورها و رشد قیمت طلا همراه شده بود و احتمالا کاهش نگرانی ها در این کشورها به افت مجدد قیمت طلا خواهد انجامید. این در حالی است که مسائل اقتصادی این کشورها، نگرانی هایی در ابعاد وسیع به وجود آورده است. صندوق بین المللی پول به « بلومبرگ» اعلام کرد: « تلاطم و آشفتگی بازار سهام در کشورهای نوظهور بر ضرورت احتیاط و مراقبت بانک های مرکزی این کشورها بر شرایط نقدینگی شان در بازارهای سرمایه بین المللی تاکید می کند. »

شاخص سهام بازارهای نوظهور، جمعه اخیر در واکنش به کاهش نرخ رشد اقتصادی چین و رشد کمتر از انتظار اقتصاد روسیه کاهش پیدا کرد و این نگرانی را دامن زد که رشد اقتصادی جهان نیز کاهش خواهد یافت. بر این اساس به نظر می رسد مساله اقتصادهای نوظهور می تواند به سود طلا تمام شود؛ چراکه بخش قابل توجهی از تضعیف طلا در سال میلادی گذشته، تحت تاثیر بهبود اوضاع اقتصادی جهان صورت گرفته بود و بر این اساس کاهش رشد اقتصادی جهان می تواند واکنش مثبت بازار طلا را به همراه داشته باشد. به هر روی در مقابل این خطر کاهش تقاضا که در صورت کاهش نگرانی ها در اقتصادهای نوظهور بازار طلا را تهدید می کند، عده ای امیدوارند که تقاضای طلا با درخواست چینی ها افزایش یابد. بازار طلا در حال حاضر تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد.

سیاست های پولی « فدرال رزرو» که بالاخره شنبه « یلن» در جایگاه ریاست آن نشست، هنوز قدرت تاثیرگذاری زیادی بر بازار فلز زرد رنگ دارد. بانک مرکزی آمریکا طی دو نشست ماهانه اخیر خود، حدود یک چهارم از بسته محرک پولی کاست. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ادامه این روند، افت بیشتر طلا تا پایان امسال را موجب خواهد شد. به علاوه روند تغییرات قیمت فلز گرانبها نشان داده که وضعیت بازار سهام آمریکا بر مسیر قیمت طلای جهانی تاثیر نسبتا زیادی دارد. بازار فلز زرد رنگ معمولا به افزایش شاخص بورس های جهانی واکنش منفی نشان می دهد؛ چراکه این امر به مثابه افزایش جذابیت این بازارها و حرکت سرمایه گذاران به سمت بورس است و خروج سرمایه از بازار طلا را به همراه دارد. بر این اساس، بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا که افزایش شاخص سهام را در این کشور به همراه دارد، احتمالا واکنش منفی بازار فلز زرد رنگ را موجب می شود. اعتماد سرمایه گذاران که در جریان عملکرد بد طلا در سال ۲۰۱۳ تضعیف شده بود، با کاهش شاخص سهام، نسبت به فلز گرانبها قدری افزایش می یابد. از این رو، این عامل را نیز می توان بر قیمت طلای جهانی تاثیرگذار دانست.

علاوه بر موارد ذکر شده، تقاضای فیزیکی طلا که بخش عمده آن از سوی چین و هند مطرح می شود و موقعیت دلار در بازارهای جهانی نیز بر قیمت طلا تاثیرگذارند. با توجه به تعدد عوامل تاثیرگذار باید دید که قدرت تاثیرگذاری عوامل مثبت و منفی چگونه خواهد بود و بازار طلا به این موارد چگونه واکنش نشان می دهد. در هفته پیش رو، تقاضای طلای چینی ها و آمار بازار کار آمریکا را می توان از مهم ترین عواملی دانست که بازار فلز زرد رنگ را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

بازار داخلی


قیمت ارزهای مهم بازار داخلی، همچنان نوسانات کم دامنه خود را در سطوح کنونی دنبال می کند. تعطیلی بازارهای جهانی باعث شد که نرخ های رسمی ارز تغییری را ثبت نکنند. در این میان لیر ترکیه ارزی بود که دیروز بیشترین تغییرات را در بازار تهران متحمل شد. قیمت این ارز دیروز به مقدار قابل توجهی افت کرد. با توجه به این امر که ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که با مشکل خروج سرمایه مواجه شده است، باید نسبت به کاهش قیمت لیر محتاط بود. تضعیف لیر ترکیه می تواند انگیزه واردکنندگان کالا را افزایش داده و آنها را به سمت واردات بیشتر از ترکیه سوق دهد. این مساله در صورتی که خیلی به پیش رود، می تواند برای تولیدی های داخلی مشکل ایجاد کند و جایگاه تولیدات داخل را در بازار کشور تضعیف کند. به هر روی روند باثبات و بلندمدت نرخ ارز در بازار تهران همچنان ادامه دارد و کارشناسان امیدوارند که انتشار اخبار مثبت در خصوص روابط خارجه به تداوم روند کنونی کمک کند. به علاوه اجرای تعهدات توسط ایران و کشورهای ۱+۵ ادامه دارد و این امر به تعبیر تحلیلگران برای بهبود دیدگاه بازار نسبت به آینده مفید خواهد بود.

در این راستا « عراقچی» ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام کرد: « اولین قسط از ۲/۴ میلیارد دلار دارایی های محدود شده ناشی از درآمد نفتی ایران شنبه، اول فوریه، مصادف با ۱۲ بهمن ماه، به حساب مربوطه در سوئیس واریز شده است. » وی درباره این نکته که گفته شده است، پرداخت اولین قسط از دارایی های محدود شده ایران به دلیل همزمانی یکشنبه با تعطیلات آخر هفته در کشورهای اروپایی و آمریکا دو روز دیگر واریز خواهد شد، افزود: « تا آنجا که اطلاع دارم همه اقدامات لازم انجام شده و نقل و انتقالات صورت گرفته و پول به حساب مربوطه در سوئیس واریز شده است. » مبلغ قسط اول ۵۵۰ میلیون دلار بوده و قرار است باقی دارایی ایران در هفت قسط دیگر پرداخت شود.


به رغم اوضاع نسبتا مناسب بازار ارز و وجود امیدواری هایی مبنی بر رشد عرضه و تقاضا و پویایی بیشتر بازار ارز داخلی، بازار سکه همچنان با رکود مواجه است. قیمت انواع سکه و طلای ۱۸ عیار دیروز نیز تغییر چندانی نکرد. رویدادی که در بازار سکه جلب توجه می کرد، به هم خوردن انطباق قیمتی سکه طرح قدیم و جدید برای ساعاتی در بازار بود. به هر روی سرمایه گذاران داخلی به روند طلای جهانی نظر دارند تا شاید، تقویت فلز زرد رنگ در بازارهای جهانی بتواند رونق بازار داخل را موجب شود.