پدر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟برای اینکه پدر خوبی باشیم و فرزند سالمی تربیت کنیم باید چکار کنیم؟ تربیت و رفتار با کودک امروزه از اهمیت زیادی برخوردار است . نیاز است با افزایش آگاهی در تربیت کودک تان کوشا باشید.

منظور از پدر بودن چیست ؟

با تغییر در جامعه و خانواده سنتی، نقش پدر نیز تغییر می کند. نکاتی که دراین مقاله ذکر شده است به پدران کمک می کند تا عزت نفس رادرکودکان تقویت کنند. خانواده های امروزی متنوع تر هستند اما در طول سه دهه گذشته تغییرات اجتماعی از جمله:افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار، نرخ طلاق و ازدواج مجدد باعث تغییراتی در نقش مادرانه و پدرانه شده است.

پدر نمونه - پدر خوب

روابط یک پدر با فرزند پسر و دختر متفاوت است. تغییر در سبک فرزند پروری باعث شده است تا مردان وظایف بیشتری به تعهدات خود به عنوان پدر و شریک زندگی داشته باشند. پدر امروزه به احتمال زیاد برای راهنمایی و تربیت پدرانه خود از تجارب کودکی اش بهره نمی گیرد زیرا با چالش های پیچیده و متنوع پدران مدرن روبرو خواهد شد.

روابط محبت آمیز پدر با کودک سبب پیشرفت دستاورد های کودک، محبوبیت بین همسالان و سازگاری بیشتر می شود. پدرانی که بطور خودسرانه خواسته های خود را به کودکانشان تحمیل نمی کنند به ارتقا صلاحیت در آن ها کمک بزرگی خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: روش های خانگی سه سوته برای از بین بردن بوی کفش و پا

ویژگی های پدر خوب و حامی فرزند چیست؟

برای فرزند خود وقت بگذارید

این که یک پدر چگونه زمان خود را به فرزندانش اختصاص می دهد نشان دهنده آن است که کودک برای او مهم است. بچه ها به سرعت رشد می کنند پس هم اکنون زمان پیوند پدری است. بدین منظور روش های سرگرم کننده فراوانی چون یک بازی فوتبال و یا نواختن یک موسیقی و جود دارد تا این پیوند ایجاد شود.

اصول عشق ورزیدن و فرزند پروری مثبت

عشق ورزیدن در انسان ذاتی است و تمامی کودکان به حد معقولی به آن نیاز دارند. پدر ها باید این امر را در نظر بگیرند و رفتار مطلوبی داشته باشند زیرا عشق ورزیدن به کودک می فهماند او را چقدر دوست دارید.

عشق به فرزند - پدر خوب

الگویی برای کودک باشید

پدر ها الگوی اصلی برای فرزندان خود هستند چه کودکان آن را درک کنند و چه نکنند. دختری که وقت خود را با یک پدر دوست داشتنی می گذراند لیاقت احترام یک پسر را دارد و با چگونگی برخورد با شریک زندگی خود آشنا می شود. پدران با نشان دادن صداقت، فروتنی و مسئولیت پذیری به فرزندان خود درس زندگی خواهند آموخت.

شنونده خوبی باشید

پدران باید درسنین جوانی با فرزندان خود درباره ی موضوعات مختلفی گفتگو داشته باشند تا آن ها موضوعات پیرامون خود را راحت تر درک و مدیریت کنند. شما باید برای ایده ها و مشکلات کودک خود شنونده خوبی باشید زیرا آن ها دارای سوالات و شخصیت های مختلفی هستند.

بیشتر بخوانید: از عوارض سفکسیم چه می دانید؟

معلم کودک خود باشید

برای آنکه پدر خوبی باشید باید اعمال درست و نادرست را به فرزندانتان آموزش دهید و آن ها را ترغیب به انجام عمل درست کنید. کودکان از پدر خود درس اساسی زندگی را می آموزند.

به عنوان یک خانواده در کنار یکدیگر غذا بخورید

بخش مهمی از یک زندگی سالم پیوند خانوادگی می باشد که در کنار خانواده مهیا می شود. این امر به کودکان فرصت می دهد تا درمورد امور روزمره خود با والدین صحبت کنند و فرصتی است تا پدران نشان دهند که شنونده خوبی هستند.

کتاب خواندن برای کودکان - پدر خوب

برای فرزندان خود کتاب بخوانید

در دنیای مدرن امروز که تحت سلطه تلویزیون و اینترنت است مهم است که فرهنگ کتاب خوانی به کودک آموخته شود. پدران باید برای کودکان خود کتاب بخوانند و هرچه آن ها بزرگ تر شوند پدران بیشتر آن ها را ترغیب کنند. القای عشق به کتاب خوانی یکی از بهترین راه ها برای آن است که پدران از سواد و رشد شخصی و شغلی فرزند خود اطمینان حاصل کنند.

به همسر خود احترام بگذارید

در بخش خانواده پلاس نمناک بارها گفته ایم که والدینی که به یکدیگر احترام می گذارند به فرزندانشان این اطمینان را می دهند که محیطی امن برای پرورششان فراهم شده است. هنگامی که فرزندان احترام گذاشتن والدینشان را می بینند نقش پدر پررنگ تر شده و بهتر پذیرفته می شود درنتیجه سبب می شود او از احترام بیشتری برخوردار شود.

به هیچ عنوان به وظایف مادر نگاه زنانه و مادرانه نداشته باشید

پدران باید بار وظایف را تقسیم کنند و خود را درهمه امور درگیر کنند. به مادر هنگام تعویض پوشک، لباس پوشاندن، حمام بردن و حتی تغذیه کمک کنند.

به فرزندتان اجازه تصمیم گیری دهید

به فرزند خود بیاموزید تا مهم باشد. بچه ها مانند هربزرگسالی آزادی عمل و تصمیم گیری را دوست دارند. وظیفه یک پدر آن است که به آنها اجازه دهد تا تصمیم گیری کنند البته در اموری که شما تعیین کرده باشید و در چارچوب نظارت شما.

پس از جدایی و طلاق فعال باقی بمانید

اگر از همسرتان طلاق گرفته اید، این دلیل نمی شود که ارتباط خود را با فرزندتان قطع کنید بلکه باید به نقش فعال خود در زندگی ادامه دهید و ارتباط خود را از طریق، تلفن و ایمیل و... محفوظ نگه دارید و هرگز از فرزندتان برای رفع مشکلات زناشویی و اختلافات خانوادگی استفاده نکنید. از همسر سابقتان بخواهید به خاطر فرزندتان هم شده با شما همکاری کند.

فرزند نمونه - پدر خوب

روز به روز در دسترس باشید

در تصمیماتی که برای کودک گرفته می شود مشارکت کنید و هرگز هر آنچه مربوط به فرزندتان است را به همسرتان واگذار نکنید.

یک پدر خوب هیچگاه از زیر کارهای معمول و فعالیتهای روزانه پدرانه شانه خالی نمی کند. مشارکت در انجام کارهای مربوط به فرزند نوعی صمیمیت بین شما و کودک ایجاد می کند.

صبور باشید

از کوره در رفتن و عصبانی شدن راحت تر از صبور بودن است. با این حال بخاطر بسپارید که هنگام عصبی شدن نفسی عمیق کشیده و یا پیاده روی کنید زیرا صبر و شکیبایی ارتباطتان با کودک را حفظ می کند.

به کودکتان اجازه بازی دهید

بچه ها از طریق بازی رشد می کنند بهتر است زمانی را به بازی با آن ها بگذرانید. به آن ها اجازه دهید تا بازی کنند و از بازی کردن لذت ببرند. با این امر تخیل آن ها جرقه خواهد خورد و خلاق می شوند. در این میان سعی کنید میزان و ساعت بازی های تلویزیونی و رایانه ای را به حداقل برسانید.

از نظر احساسی در دسترس کودک باشید

مهمترین قسمت ارتباط بین پدر و فرزند تعاملات فیزیکی است اما یک پدر نمونه همیشه از نظر احساسی در دسترس کودک قرار دارد. پدران باید با آگاهی کامل از احساسات خود با کودک خود همدردی کنند.

در همه کارهای مربوط به فرزند مشارکت کنید

یک پدر خوب همیشه در همه کارهای مربوط به فرزند مشارکت می کند منظور از مشارکت این است که او باید مسئولیتهای خانه داری و وظایف بچه داری را به شکل فعال انجام دهد و فقط یاری رسان نباشد.

تربیت درست فرزند - پدر خوب

به فرزند خود نه گفتن را بیاموزید

در حالی که لازم است گاهی به کودک آزادی داد باید محدودیت هایی را نیز در نظر بگیرید زیرا در صورت عدم تعیین محدودیت با بزرگ شدن آن ها مشکلاتی خواهید داشت. به آن ها بیاموزید هنگامی که طی یک امر به آن ها جواب نه داده اید پس این نه گفتن شما محکم و پابرجاست.

فعالتر باشید

همیشه در انجام کارهای مربوط به کودک فعال باشید و سعی کنید انجام این کارها را بیاموزید و با خلاقیت و نوآوری آنطور که فرزند تان شایستگی اش را دارد از عهده مسئولیتهای پروش کودک بربیایید. درانجام این کار از همسر خود راهنمایی بخواهید.

از همسر خود راهنمایی بگیرید

برای انجام امور مربوط به کودک از همسر خود راهنمایی بگیرید و با این فکر که همسر شما به بیشتر از شما می داند، از زیر بار این مسئولیت شانه خالی نکنید. باید بدانید همسرتان هرآنچه در خصوص پرورش کودک می داند، با تجربه و تمرین به دست آورده است بنابراین شما هم با تمرین و تلاش بیشتر می توانید به بهترین شکل این کارها را انجام دهید.

به آن ها استقلال را بیاموزید

از سنین کودکی به فرزند خود مستقل شدن را بیاموزید. اموری چون تمیز کردن کردن اتاق و جابجایی لباس و... را به او بسپارید زیرا این امر سبب تقویت اعتماد به نفس او نیز خواهد شد.

تعداد کمی از وقایع زندگی نقش پدر را تغییر می دهد. مسئولیت پدر از اهمیت والایی برخوردار است و پاداش مهربانی یک پدر احترام او را در آینده تضمین خواهد کرد. با رعایت و به کارگیری نکات فوق می توانید پدری حامی و دوست داشتنی باشید.

نگهداری از نوزاد - پدر خوب

نقش پدر در دوران پیش از بارداری

 • پدران نیز دقیقاً مانند مادران برای آنکه بتوانند با نقش جدید خود سازگار شوند به زمان نیاز دارند. در ادامه به برخی کارهای بخصوصی که می‌توانید برای آمادگی تولد فرزند خود انجام دهید اشاره‌شده است:
 • مراقب سلامت خود باشید: دست به انتخاب‌های سالم و مفیدی بزنید. رژیم غذایی سالمی داشته باشید و سعی کنید مصرف الکل و سیگار را کنار بگذارید.
 • درباره چگونگی بزرگ کردن فرزندانتان به گفت‌وگو بنشینید، درصورتی‌که راجع به خانواده جدید نگران هستید سعی کنید درباره آن صحبت کنید.
 • خود را برای تمام تغییراتی که ممکن است کودک در خانه و یا حتی سبک زندگی‌تان ایجاد کند آماده‌سازید.

نقش پدر ها در دوران بارداری

 • در نظر داشته باشید همسر شما در حال عبور از یک تغییر بزرگ در زندگی است. جسم، ذهن و اولویت‌های او همگی تغییر می‌کند و شما دقیقاً همان شخصی هستید که همسرتان به دنبال حمایت از جانب اوست.
 • همسرتان را در جلسات پزشکی همراهی کنید و اگر سؤال و یا ابهامی دارید آن را مطرح کنید.
 • از همسر خود مراقبت کنید، وعده غذایی سالمی برایش تدارک ببینید، به او کمک کنید استراحت کند و سعی کنید در خانه یک فضای شاد ایجاد کنید.
 • در زمینه بارداری و زایمان مطالعه داشته باشید. در کلاس‌های پیش از زایمان حضور یابید، و در طول دور ه های سه ماه بارداری به همسرتان کمک کنید.
 • با فرزندتان در شکم مادرش صحبت کنید، برایش کتاب یا آواز بخوانید و ضربه‌ها و حرکت‌هایش را روی شکم همسرتان احساس کنید.
 • خانه را به محیطی کودکانه پسند تبدیل کنید. از رنگ‌آمیزی خانه بپرهیزید چراکه سموم آن ممکن است برای مادر و نوزاد مضر باشد.
 • یک‌بار درباره تقسیم مسئولیت‌ها پس از تولد کودک باهمسرتان گفت‌وگو کرده و به توافق برسید.

عشق به پدر - پدر خوب

موقعیتهای متفاوت و رویکردهای مختلف

مردها ممکن است در موقعیت های مختلف بخواهد نقش پدر را ایفا کنند. در ادامه با این موقعیت ها بیشتر آشنا خواهید شد و اینکه در این موقعیت ها چگونه باید رفتار کنید.

ناپدری

نقش ناپدری سخت است زیرا ممکن است نگران عدم احساسات پدرانه برای کودک باشید. اما مهم این است که در مورد چگونگی ایجاد یک محیط دلسوز و دوست داشتنی فکر کنید. البته، بستگی زیادی به شرایط فرد دارد. به احساسات کودک خود احترام بگذارید و درک کنید که این وضعیت برای آنها چقدر پیچیده است.

کودکان ممکن است ناپدری خود را مقصر بدانند که پدرشان را از زندگی آنها خارج کرده است. آنها همیشه توضیحات منطقی را درک نمی کنند. مادر باید به آنها بفهماند که ناپدری آنها به عنوان شخصیت جدید پدر در خانواده شان نقش دارد. برای کمک به فرزندان در پذیرش این مسئله باید شریک زندگی خود را حمایت کنید.

همیشه لازم نیست که این مشکلات بوجود آیند. ناپدری می تواند باعث تازگی در شرایط خانوادگی شود، تنش ها را رقیق کند و فرصتی برای یافتن راه حل برای مشکلات خانوادگی ایجاد کند.

پدر فرزندخوانده

پدران فرزندخوانده روند خاصی از خودآزمایی و مواجهه با مسائل شخصی را طی می کنند که سایر پدران ممکن است هرگز مجبور نشوند.

با بزرگتر شدن بچه ها، ممکن است در مورد والدین اصلی خود سؤال کنند. آنها ممکن است در مورد خانواده های خود کنجکاو شوند و می خواهند اطلاعات بیشتری درباره آنها کسب کنند. کودکان گاهی صدمه دیده و عصبانی می شوند و از نزد پدر و مادر خوانده خود فرار می کنند. شما به عنوان یک پدر فرزندخوانده، باید با آنها رورراست باشید. موارد را توضیح دهید و سعی کنید منطقی باشید.

وقت گذاشتن برای کودک - پدر خوب

پدر جدا شده

جدا شدن از بچه های خود دردناک است و هیچ راهی برای ساده کردن آن وجود ندارد، اگرچه می توان با بعضی کارها شرایط را بهتر کرد.

این که با مادر بچه ها رفتار خوبی داشته باشید، به این شرایط کمک می کند. کودکان معمولاً به هر دو والدین وفادار هستند. شما و همسر سابقتان هنوز هم باید به عنوان والدین با هم همکاری کنید، و نه به عنوان یک زن و شوهر. مشاوره از دوستان، خانواده یا مشاوره طلاق ممکن است به شما کمک کند تا بر نیازهای کودک خود متمرکز شوید.

با کودک خود ارتباط برقرار کنید، خواه از طریق ایمیل، تماس یا هر راه دیگری. برای فرزند خود توضیح دهید که آنها هنوز در ذهن و قلب شما جای دارند. موارد خاص مانند تولد، روزهای فارغ التحصیلی و غیره را به خاطر بسپارید.

پدر مجرد

بزرگ کردن بچه ها سخت است. و اگر شما یک پدر مجرد هستید، کار بسیار دشوار است. شما باید تلاش کنید تا احساسات مادرانه را هم نشان دهید. علاوه بر برخورد با فرزندانتان، باید با تنهایی خود نیز مقابله کنید. در مورد آن با دوستان یا نزدیکان خود صحبت کنید. اگر آماده هستید، دوباره به ازدواج فکر کنید. می توانید زنی را پیدا کنید که شما و وضعیت شما را درک کند.

در پایان، تمام آنچه ما می توانیم بگوییم این است که هیچ راهی “درست” برای مردان وجود ندارد که بتوانند با فرزندان خود رفتار کنند. آنچه مهم است عشق و محبت شما به آنهاست. وقتی پدر به آنها متعهد باشد و در هر کاری که انجام می دهند آنها را ترغیب کند، باعث تفاوت در فرزندان می شود. از پدر بودن خود لذت ببرید و نظرات خود را در مورد این مقاله و ویژگی های یک پدر خوب به اشتراک بگذارید.