آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در ابتدای یکی از جلسات درس خارج فقه خود با اشاره حدیثی از امام صادق علیه‌السلام فرمودند: چیز خیلی خوبی است اینکه انسان وضعی داشته باشد که هرچه از خدای متعال طلب کرد خدا به او بدهد؛ یعنی همه دعاهایش مستجاب شود. اگر می‌خواهید به چنین موقعیت، فرصت و نعمت بزرگی دست پیدا کنید راه دارد؛ راهش این است که «امیدت را از غیر خدا قطع کن»، اگر این شد آن وقت هرچه از خدا بخواهید خدا به شما خواهد داد.

ایشان افزودند: ممکن است انسان چیزهایی را از خدا طلب کند که دست یافتن او به آن چیزها به ضرر اوست. گاهی ما دنبال چیزی می‌رویم که اگر دستمان به آن برسد، به ضرر ماست و خودمان نمی‌دانیم، خدای متعال در اینطور مواقع ـ البته در مواردی نه همیشه ـ اگر لطف و تفضّل کند، نمی‌گذارد و عایقی بین ما و آن چیز برای اینکه به آن دست پیدا نکنیم درست می‌کند.

رهبر معظّم انقلاب خاطرنشان کردند: گاهی اوقات عدم استجابت دعا و حاجت به خاطر این است اما اگر این نباشد هرچه از خدا بخواهید، او به شما خواهد داد؛ شرطش این است که چشم طمع به دست مردم نداشته باشید؛ نه فقط درباره پول، بعضی‌ها چشم‌شان راجع به پول به دست مردم است، بعضی‌ها هم نه، مسأله‌شان پول نیست، بلکه مقام و خواسته‌‌های گوناگون زندگی است.

ایشان با اشاره به خاطره‌ای از دوران اسارت خود فرمودند:‌ بنده سال 42 زندان بودم، داشتیم با خیال راحت زندان می‌گذراندیم؛ یعنی مشکلی نداشتیم و داشتیم عادت می‌کردیم، یکی آمد و گفت قرار است شما روز شنبه آزاد شوی، هیجانی در ما به وجود آمد، گفتیم آزاد می‌شویم یا نمی‌شویم، گفتم تفعّلی به قرآن بزنم، با خودم قبلاً اینطور فکر کردم که اگر شنبه آزاد شوم به خاطر این است که فلانی (کسی درنظرم بود) پیش فلان آقا رفته و وساطت کرده است.

رهبر معظّم انقلاب افزودند: به قرآن تفغّل زدم و این آیه آمد: «فَلا یَسْتَطِیعُونَ تَوْصِیَةً وَ لا إِلى‌ أَهْلِهِمْ یَرْجِعُونَ» امید به غیر خدا که انسان می‌بنده اینطوری است. همینطوری هم شد نه روز شنبه آزاد شدیم و نه ...