کشور بلغارستان در جنوب غربی اروپا واقع شده است و حدود 7 میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت آن شهر صوفیه است که بزرگ‌ترین شهر این کشور نیز محسوب می‌شود. بلغارستان در سال 2005 به اتحادیه اروپا پیوست این کشور یک کشور اروپایی کوچک با سطح تحصیلات بالا است. بسیاری از دانشگاه‌های بلغارستان در رشته‌هایی مانند پزشکی، شیمی، زیست شناسی و ریاضیات دارای افتخارات ویژه‌ای هستند. دریافت پذیرش و اقامت تحصیلی بلغارستان با کمک و راهنمایی افراد متخصص در این زمینه امکان‌پذیر است.

تحصیل در کشور بلغارستان

بلغارستان شهرت چشمگیری در اتحادیه اروپا برای جذب دانشجویان بین المللی دارد. هر ساله دانشجویان زیادی از خاورمیانه و اروپا برای تحصیل در بلغارستان برای پذیرش از دانشگاه‌های این کشور اقدام می‌کنند. سطح بالای تحصیلات، ارائه مدارک بین المللی از دانشگاه‌های معروف و هزینه پایین زندگی در بلغارستان، آن را به مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است.

آموزش در این کشور کیفیت بالایی دارد و مدارک صادره از دانشگاه‌های این کشور موردتایید بسیاری از کشورهای دنیا قرار می‌گیرد. ضمن آنکه تحصیل به زبان‌های بلغاری و انگلیسی تقریبا رایگان است. اقامت تحصیلی بلغارستان مستلزم پرداخت هزینه است، دانشگاه‌های این کشور به‌طور گسترده به دانشجویان بین المللی بورسیه نمی‌دهند، اما امکان دریافت بورسیه تحصیلی خواهد بود.

شما می‌توانید با تلاش و کسب نمرات بالا از بورسیه‌های دانشگاه خود استفاده کنید. سیستم آموزشی بلغارستان مطابق با سیستم اروپایی است. سیستم آموزشی این کشور در اواسط دهه 90 به‌طور کامل اصلاح شد. دوره‌های دانشگاهی نیز به مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می‌شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان خارجی می‌توانند در مقطع کارشناسی در بلغارستان تحصیل کنند. رشته‌های تحصیلی زیادی در بلغارستان وجود دارد. این امکان را دارید تا دوره‌هایی را انتخاب کنید که تدریس در آن‌ها به زبان‌های بلغاری، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی باشد.

ضمن آنکه امکان ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف از جمله اقتصاد، فنی و مهندسی، پزشکی، تربیت بدنی، هنر، مردم شناسی را دارید. طول دوره لیسانس برای تحصیل در بلغارستان از 3 تا 4 سال است. شما از طریق اپلای‌کردن برای مقطع کارشناسی، این امکان را دارید تا اقامت تحصیلی این کشور را به‌دست آورید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های بلغارستان یک یا دو سال به طول می‌انجامد. دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را در زمینه‌های مختلف دنبال کنند و اقامت تحصیلی بلغارستان بگیرند. البته باید در نظر داشت که بسیاری از رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. پس از اتمام تحصیلات تکمیلی باید به‌دنبال کار باشید و پس از 3 سال کار در این کشور اقامت دائم بلغارستان را دریافت کنید.

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکترا در بلغارستان معمولا 3 سال است. برای اخذ پذیرش در دوره دکتری باید استاد راهنمایی را پیدا کنید که علاقه‌مند به همکاری با شما باشد. علاوه‌بر این، داشتن آیلتس 7 یکی از الزامات تحصیل در این دوره خواهد بود و دانشجویان پس از اتمام تحصیل در این مقطع می‌توانند مدرک دکترا را دریافت کنند. دوره‌های دکترا به صورت تمام وقت، پاره وقت یا از راه دور تدریس می‌شود.

تحصیل در رشته پزشکی

دانشجویان پزشکی که اقامت تحصیلی بلغارستان را می‌خواهند، باید با توجه‌به رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه به زبان انگلیسی یا بلغاری تحصیل کنند. هزینه‌های تحصیل دانشجویانی از کشورهای که عضو اتحادیه اروپا نیستند به بلغارستان می‌آیند بر عهده خودشان است.

مدارک لازم برای ویزا تحصیلی بلغارستان

دانشجویانی که مایل به ثبت نام در یکی از بهترین دانشگاه‌های بلغارستان هستند باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. پس از ارائه مدارک دانشجو به دانشگاه و تایید آن توسط دانشگاه، وزارت آموزش و تحقیقات بلغارستان باید گواهی صلاحیت تحصیل در بلغارستان را صادر کند.

هنگامی‌که دانشجو یا متقاضی گواهی‌نامه و نامه پذیرش را دریافت کرد، باید برای ویزای دانشجویی نوع D در کنسولگری بلغارستان در کشور محل اقامت مراجعه کند. در ادامه مدارک موردنیاز برای دریافت ویزا و اقامت تحصیلی بلغارستان بررسی می‌شود.

لازم به ذکر است که شما برای دریافت اقامت بلغارستان می‌توانید از خدمات و مشاوره‌های موسسه kap استفاده کنید. از جمله مدارک موردنیاز می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • فرم درخواست
 • کپی پاسپورت معتبر
 • دارا بودن نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های بلغارستان
 • عکس رنگی
 • مدرک عدم سوء سابقه
 • مدارک شناسایی
 • مدارک مربوط به داشتن تمکن مالی
 • پرداخت هزینه ویزا

آشنایی با دانشگاه‌های برتر بلغارستان

کشور بلغارستان دارای دانشگاه‌های زیادی است که هر کدام از آن‌ها از سطح آموزشی بسیار عالی برخوردار هستند. در ادامه به معرفی دانشگاه‌های برتر این کشور زیبا می‌پردازیم. شما برای دریافت اقامت تحصیلی بلغارستان این امکان را دارید تا از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید و تحصیل خود را در این کشور آغاز کنید.

نام دانشگاه

رنک در بلغارستان

Sofia University

1

Medical University-Sofia

2

Technical University

3

University of Food Technologies

4

Medical University-Varna

5

Trakia University

6

Medical University-Ploviv

7

Plovdiv University

8

American University in Bulgaria

9

University of Rousse

10

مزایا تحصیل در کشور بلغارستان

تحصیل در کشور بلغارستان دارای مزایای متعددی است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 • هزینه پایین تحصیل
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • هزینه زندگی کم
 • امکان تحصیل به چند زبان
 • امکان دریافت ویزای همراه
 • امکان تحصیل در دانشگاه‌های با رنک عالی

دریافت اقامت بدون مدرک زبان

اگر شما قصد دریافت اقامت تحصیلی بلغارستان را دارید باید حتما مدرک زبان داشته باشید. بااین‌حال راه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توانید اقامت این کشور زیبا بدون مدرک زبان را به‌دست آورید. شما از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در بلغارستان این امکان را دارید تا بدون مدرک زبان و پس از گذشت 5 سال اقامت دائم این کشور را به‌دست آورید.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر کشور بلغارستان پیشرفت قابل توجهی در زمینه صنعت کسب کرده است و اقتصاد این کشور در حال پیشرفت درنظرگرفته می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که کشور بلغارستان از نظر کاریابی و فرصت‌های شغلی با برخی از کشورهای صنعتی مانند آلمان قابل مقایسه نیست. بنابراین دانشجویان نباید انتظار داشته باشند که بلافاصله پس از اتمام تحصیل، شغلی پیدا کنند. با تمام این تفاسیر همچنان دریافت اقامت تحصیلی بلغارستان هنوز یکی از گزینه‌های خوب برای ادامه تحصیل و زندگی به‌شمار می‌آید.