پرایس اکشن یکی از روش های معاملاتی است که به سبک های مختلفی انجام می شود. یکی از سبک های محبوب پرایس اکشن، پرایس اکشن rtm است که در سراسر دنیا میان معامله گران بسیاری پر طرفدار است. در پرایس اکشن rtm براساس عرضه و تقاضا کار می کند و به معامله گر اجازه می دهد با شناسایی نواحی مهم عرضه و تقاضا و بدون تکیه بر شاخص های فنی (اندیکاتور ها)، بازار را تحلیل کند و براساس حرکات واقعی قیمت در گذشته به انجام معاملات بپردازد. در این مقاله که قصد معرفی این سبک پر طرفدار را داریم، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

حرکات قیمت در پرایس اکشن rtm

در سبک پرایس اکشن rtm، روند حرکتی قیمت به به سه دسته کلی تقیسم می شود؛ حرکت رالی (rally)، حرکت بیس (base) و حرکت دراپ (drop) که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

  1. حرکت رالی (rally): حرکت های قدرتمند یا نیمه قدرتمند صعودی را حرکت رالی گویند. این حرکت ها از کندل های مومنتوم صعودی نیز تشکیل می شوند و نشان از قدرت خریداران در بازار است.
  2. حرکت بیس (base): زمانی که قیمت شروع به درجا زدن می کند و حرکت مشخصی به سمت بالا یا پایین ندارد. این حرکت ها از کندل های بیس نیز تشکیل می شوند و نشان از برابر بودن قدرت خریداران و فروشندگان است.
  3. حرکت دراپ (drop): حرکت های قدرتمند یا نیمه قدرتمند نزولی را حرکت دراپ گویند. این حرکت ها از کندل های مومنتوم نزولی نیز تشکیل می شوند و نشان از قدرت فروشندگان در بازار است.

در ادامه به بررسی انواع کندل ها در سبک پرایس اکشن rtm می پردازیم.

انواع کندل ها در سبک پرایس اکشن rtm

در بالا نیز اشاره کوچکی به انواع کندل ها در سبک پرایس اکشن rtm شد؛ کندل ها در سبک پرایس اکشن به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت انداز:

  1. کندل های مومنتوم (momentum): این نوع کندل ها را می توان کندل های قدرتمندی دانست که از بدنه های بزرگی تشکیل شده و سایه های کوچکی دارند یا اصلا سایه ای ندارند. به طور کلی، کندل های مومنتوم باید بدنه آن ها بزرگ تر از مجموع سایه های آن ها در دو طرف باشد. کندل های مومنتوم به دو دسته صعودی و نزولی تقسیم می شوند؛ کندل های مومنتوم صعودی، حرکت رالی را ایجاد می کنند و کندل های مومنتوم نزولی، حرکت های دراپ را ایجاد می کنند.
  2. کندل بیس (base): این نوع کندل ها را می توان کندل های ضعیف دانست که دارای بدنه کوچکی و سایه های بلندی هستند. کندل های بیس نشان از بلاتکلیفی در بازار است؛ در واقع، نشان می دهد که معامله گران در تصمیم گیری خود دچار تردید شده اند که سبب در جا زدن قیمت می شود. زمانی که دوباره یک گروه از معامله گران (خریداران یا فروشندگان) نسبت به گروه مقابله خود قوی تر شوند، دوباره حرکت قیمت به صورت رالی یا دراپ شروع می شود.

ساختارهای مهم قیمتی در سبک پرایس اکشن rtm

با توجه به نوع حرکت قیمت در سبک rtm، چهار ساختار مهم قیمتی نیز می تواند تشکیل شود که 2 ساختار صعودی و 2 ساختار نزولی است. این 4 ساختار عبارت است از: رالی، بیس، رالی (RBR) – دراپ، بیس، رالی (DBR) – دراپ، بیس، دراپ (DBD) – رالی، بیس، دراپ (RBD).

در ادامه یک به یک آنها را توضیح خواهیم داد.

1. RBR

در این ساختار ابتدا خریدار ها خرید می کنند و قیمت را بالا می برند) تشکیل کندل .(rally سپس فروشندگان وارد بازار می شوند و بازار را به تعادل می رسانند) تشکل کندل .(base سپس خریداران با قدرت بیشتری وارد بازار می شوند و قیمت دوباره افزایش می یابد) تشکیل کندل rally دوم).

2. DBR

در این ساختار ابتدا فروشندگان وارد بازار می شوند و قیمت را کاهش می دهند (تشکیل کندلdrop ). بعد از آن، سپس خریداران وارد بازار می شوند و بازار به تعادل می رسد (تشکیل کندل .(base بعد از آن، خریداران بیشتر می شوند و کم کم بازار را در دست می گیرند و قیمت صعود می کند) تشکیل کندل .(rally

3. DBD

در این ساختار بازار دست فروشندگان است و قیمت را کاهش می دهند) تشکیل کندل .(drop سپس کمی خریداران وارد بازار می شوند و بازار را به تعادل نسبی می رسانند) تشکیل کندل(base ؛ اما حضور خریداران دوامی ندارد. فروشندگان دوباره وارد بازار شده و قدرت را در دست می گیرند (تشکیل کندل drop دوم).

4. RBD

در این ساختار خریداران در بازار حضور دارند و قیمت را افزایش می دهند (تشکیل کندل(rally . سپس، فروشندگان وارد بازار شده و بازار را به تعادل می رسانند (تشکیل کندل .(base پس از اینکه خریداران از بازار خارج می شوند، قدرت به طور کامل در اختیار فروشندگان قرار می گیرد و قیمت کاهش می یابد (تشکیل کندل .(drop

نکاتی در مورد 4 ساختار معرفی شده:

در تمامی ساختارها، هرچه کندل های base کوچک تر باشند و تعداد کندل های بیس کمتر باشد، ایده آل تر است.

در تمامی ساختارها ممکن است کندل base ، تنها یک کندل نباشد و همچنین تعداد کندل های rally و base نیز می تواند بیشتر از یک کندل باشد .

در تمامی ساختارها، هرچه کندل های drop یا rally دارای بدنه بلندتری باشند، مومنتوم آن بیشتر و قدرت بیشتری دارد.

در تمامی ساختارها ممکن است گاهی کندل base تشکیل نشود و قدرت خریدار و فروشنده به قدری باشد که قیمت سریعا تغییر جهت دهد یا به روند خود ادامه دهد. در این حالت، قدرت حرکت زیاد است. در چنین حالتی می توانیم به تایم فریم پایین تر برویم و کندل بیس را در تایم فریم پایین تر شناسایی کنیم.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با سبک پرایس اکشن rtm نیز آشنا کنیم. این سبک دارای مباحث بیشتری نسبت به این مقاله است و اگر قصد معامله گری با این سبک را دارید، باید مباحث بیشتری از آن را مطالعه کنید. برای یادگیری بهتر پرایس اکشن rtm مسیر یادگیری وبسایت دلفین وست را پیشنهاد میکنیم. همچنین، برای اینکه بتوانید معاملات سودآوری را براساس این سبک داشته باشید، علاوه بر آموزش و یادگیری باید به تمرینات مباحث یاد گرفته شده بپردازید تا بتوانید روی این سبک به تسلط کافی برسید؛ پس از کسب تخصص و تلسط کافی روی این سبک می توانید از آن برای انجام معاملات خود استفاده کنید.