ابراهیم رئیسی در ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ با وعده کنترل تورم و بهبود وضعیت اقتصادی به‌عنوان هشتمین رئیس‌جمهور ایران آغاز به کار کرد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی روند قیمت آهن آلات از ابتدای دولت رئیسی بپردازیم.

قیمت آهن آلات

قیمت آهن آلات در هرسال با توجه به پارامترهایی تعیین می‌شود و به‌گونه‌ای می‌تواند نشان‌دهنده شرایط اقتصادی صنایع کشور و به‌ویژه آینده صنعت ساختمان‌سازی باشد. چراکه ساخت‌وساز یکی از مصرف‌کننده‌های بزرگ آهن آلات به شمار می‌رود. قیمت آهن آلات در هرسال به نوسانات ارز، میزان تورم و رشد اقتصادی، قیمت مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد. در سال‌های اخیر و پس از شدت گرفتن تحریم‌ها قیمت آهن آلات مانند بسیاری از کالاها نسبت به نوسانات دلار شرطی شده است و به‌گونه‌ای می‌توان این عامل را مهم‌ترین و محرک اقتصاد ایران دانست.

جدا از نوسانات ارزی که مهم‌ترین عامل در افزایش قیمت آهن آلات است می‌توان به میزان عرضه و تقاضا اشاره کرد. میزان تولید آهن آلات چه به دلیل اخلال در زنجیره تأمین و چه به دلیل بحران انرژی مانند قطع برق و گاز طبیعی در این سال‌ها با اشکال روبرو بوده است. این کاهش تولید باعث عدم تعادل در میزان عرضه و تقاضا شده که یکی از دلایل اصلی نوسانات قیمت مقاطع فولادی مانند تیرآهن، میلگرد، ورق فولادی و ... به شمار می‌رود. در ادامه روند قیمت آهن آلات از ابتدای دولت رئیسی را بررسی می‌کنیم.

قیمت آهن آلات از ابتدای دولت رئیسی

 

قیمت آهن آلات در سال 1400

در شش ماه دوم سال 1400 که ابراهیم رئیسی دولت را تحویل گرفت قیمت آهن آلات در مقاطع مهم به شرح زیر بود.

  1. قیمت میلگرد 

قیمت میلگرد در ابتدای شروع دولت رئیسی

قیمت میلگرد در پاییز 1400 در کانال 16 هزار تومان در حال نوسان بود و از اواخر آذر 1400 دوباره وارد کانال 15 هزار تومان شد که در اواخر سال 1400، قیمت‌های بالای 17 هزار تومان را ثبت کرد. دلایل اصلی نوسان قیمت میلگرد را می‌توان در نمودار قیمت دلار و کاهش تقاضا در فصل زمستان جستجو کرد. در پاییز 1400 قیمت دلار پس از رسیدن به قیمت 33 هزار تومان در مقطعی تا 25 هزار تومان کاهش یافت که با نزدیک‌تر شدن به اواخر سال 1400 شیب ملایم صعود دلار از افزایش قیمت‌ها در سال بعد حکایت داشت.

قیمت میلگرد در شش ماه اول 1401

با شروع سال 1401 و تأکید همه ارگان‌های نظام بر کاهش قیمت‌ها و کنترل تورم، شاهد جهش قیمت دلار و به دنبال آن جهش قیمت همه کالاهای اساسی بودیم. قیمت دلار که سال 1400 را با خوش‌بینی به توافق و کاهش تحریم‌ها در کانال 26 هزارتومان به پایان رسانده بود، در سال 1401 مانند اسب سرکشی طغیان کرد و در طی سه ماه تا قیمت 34 هزار تومان به‌صورت پیوسته رشد کرد. این رشد قیمت دلار باعث جهش قیمت میلگرد و ثبت قله‌های قیمتی جدید حتی تا 19 هزار تومان شد و رکوردی از خود به ثبت رساند. هرچند آن قیمت امروز آرزوی خریداران به شمار می‌رود.

قیمت میلگرد در شش ماه دوم 1401

قیمت میلگرد پس از ثبت رکوردهای عجیب در بهار 1401 باعث افزایش تقاضا در بازار شد به‌طوری‌که بخش تقاضا، مصرف چندماه آینده را از ترس افزایش بیشتر قیمت‌ها پیش‌خور کرد؛ بنابراین در تابستان سال 1401 شاهد رکود در بازار میلگرد بودیم که باعث شد قیمت میلگرد در مقاطعی تا کانال 15 هزار تومان سقوط کند؛ اما اقتصاد دستوری و عدم ثبات در بازار خواب دیگری برای بازار آهن آلات و قیمت میلگرد دیده بود.

با پایان فصل هرگز فراموش‌نشدنی پاییز 1401، آهن آلات و همه کالاها به تبعیت از دلار فصل عجیب دیگری را برای مردم ایران رقم زدند. قیمت دلار به‌صورت پیوسته از کانال 30 هزار تومان تا سقف تاریخی 60 هزار تومان رشد 100 درصدی را تجربه کرد و سال 1401 را در کانال 54 هزار تومان به اتمام رساند. قیمت میلگرد مانند سایر آهن آلات نیز به‌صورت پیوسته از کانال 16 هزار تومان، سقف تاریخی 32 هزار تومان را ثبت کرد و با جهش 100 درصدی همه خریداران را انگشت‌به‌دهان گذاشت. درنهایت قیمت میلگرد سال 1401 را در کانال 27 هزار تومان به مردم تحویل داد.

قیمت میلگرد در سال دوم دولت رئیسی (1402)

قیمت میلگرد در سال کنترل تورم یعنی 1402 تا کانال 29 هزار تومان رشد کرد و در حال حاضر یعنی تابستان 1402 در کانال 24 و 25 هزار تومان است. مسلماً دور از ذهن نیست که شاهد یک جهش قیمتی دیگر میلگرد همراه با قیمت دلار باشیم. تنها مسئله زمان این افزایش قیمت است که باید منتظر بمانیم.

روند قیمت آهن آلات از ابتدای دولت رئیسی

 

  1. قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن در ابتدای شروع دولت رئیسی

قیمت تیرآهن، پاییز و زمستان 1400 را در یک کانال صعودی با شیب ملایم از 15 به 16 و 17 هزار تومان نوسان کرد و به دلیل تقاضای بیشتر نسبت به میزان عرضه، هرگز دچار بازار رکودی میلگرد نشد.

قیمت تیرآهن در شش ماه اول 1401

با شروع سال 1401 و تأکید همه ارگان‌های نظام بر کنترل تورم شاهد جهش قیمت دلار و به دنبال آن جهش قیمت همه کالاهای اساسی بودیم. قیمت دلار در ابتدای سال 1401 و در طی سه ماه تا قیمت 34 هزار تومان به‌صورت پیوسته رشد کرد. این رشد قیمت دلار باعث افزایش قیمت تیرآهن و ادامه شیب قیمتی آن تا قیمت 20 هزار تومان شد.

قیمت تیرآهن در شش ماه دوم 1401

تیرآهن برخلاف میلگرد تقاضای بیشتری در بازار نسبت به میزان عرضه دارد، به همین دلیل در این سال‌ها همواره سیر صعودی خود را حفظ کرد و هرگز اصلاح قیمتی بالایی را تجربه نکرد. قیمت تیرآهن هم پس از پایان پاییز نفرینی 1401، بازار آهن را به خاک و خون کشید و همراه با جهش قیمت دلار قیمت‌های باورنکردنی بالای 40 هزار تومان را ثبت کرد. درنهایت قیمت تیرآهن سال 1401 را در کانال حدوداً 31 هزار تومان به پایان رساند.

قیمت تیرآهن در سال دوم دولت رئیسی (1402)

قیمت تیرآهن در بهار سال 1402 تا کانال 34 هزار تومان به رشد خود ادامه داد و در حال حاضر یعنی تابستان 1402 پس از اصلاح قیمتی دلار تا کانال 50 هزارتومان، قیمت تیرآهن در حال نوسان در کانال 25 الی 26 هزار تومان است.

  1. قیمت ورق فولادی

روند قیمت ورق در سال اول دولت رئیسی

قیمت ورق‌های فولادی مانند ورق سیاه و ورق گالوانیزه علاوه بر قیمت دلار بسیار تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضا در بازار است. چراکه میزان تقاضای ورق‌های فولادی معمولاً بیشتر از میزان عرضه بوده و هرگونه کاهش تولیدی باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود. ورق‌های فولادی در سال اول ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی تا پایان پاییز 1401 در کانال قیمتی بین 19 الی 25 هزار تومان در حال نوسان بوده است.

روند قیمت ورق در سال دوم دولت رئیسی

با پایان پاییز 1401 به تبعیت از دلار و سایر آهن آلات، قیمت ورق‌های فولادی نظیر قیمت ورق گالوانیزه هم دچار جهش قیمتی شد و تا کانال قیمتی بالای 40 هزار تومان جهش کرد. با شروع سال 1402 و اصلاح قیمت دلار در حال حاضر یعنی تابستان 1402 قیمت ورق‌های فولادی نظیر ورق سیاه و گالوانیزه در کانال 32 هزار تومان قرار دارد.

قیمت آهن آلات در دولت رئیسی

روند قیمت سایر مقاطع فولادی از ابتدای دولت رئیسی

به دلیل وابستگی به دلار و به هم، تقریباً همه مقاطع فولادی مانند پروفیل، نبشی، لوله و ... در کنار یکدیگر دچار افزایش یا کاهش قیمتی می‌شوند. چراکه مثلاً قیمت پروفیل به قیمت ورق‌های فولادی بستگی دارد. به‌این‌ترتیب قیمت سایر مقاطع مانند پروفیل، ناودانی و نبشی هم در این دو سال مانند تیرآهن و میلگرد دچار افزایش قیمت شدند. با یک سنجش ساده می‌توان فهمید که نسبت به پاییز 1400 که ابراهیم رئیسی دولت را تحویل گرفت، قیمت انواع مقاطع فولادی تا تابستان 1402 دچار افزایش قیمت 40 الی 70 درصدی شده‌اند.

سخن پایانی و آینده قیمت آهن آلات

تورم بالای 50 درصد ناشی از نوسانات ارز در کنار بحران انرژی و کاهش تولید فولاد به دلیل قطع گاز و برق، از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت مقاطع فولادی در دوسال اول ریاست ابراهیم رئیسی بوده است. رکود در صنایع مصرف‌کننده و چشم‌انداز تاریک از آینده اقتصاد باعث شده که پیش‌بینی بازار آهن آلات بسیار پیچیده‌تر از قبل شود. البته اگر شرایط اقتصادی کشور تغییر نکند، متأسفانه باید منتظر پیک بعدی افزایش قیمت‌ها باشیم.