مجری حرفه‌ای چاپ جعبه مقوایی با تجربه در صنعت بسته‌بندی

صنعت بسته‌بندی و چاپ جعبه مقوایی، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل بازاریابی و فروش محصولات، نقش مؤثر و مفیدی در موفقیت کسب‌وکارها دارد. با این‌حال، انتخاب مجری مناسب برای بسته‌بندی محصولات، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که در حیطه کاری خود می‌گیرید؛ تصمیمی که باید با دقت و احتیاط اتخاذ شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

در این متن، اطلاعات کاربردی و مفیدی درباره صنعت چاپ و بسته‌بندی را گردآوری کرده‌‌ایم. مهم‌ترین نکات چاپ و بسته‌ بندی جعبه را به شما خواهیم گفت و همه آن چیزی که باید به‌عنوان یک کارفرما، تولیدکننده یا فروشنده، در مورد بهترین شیوه‌های جعبه سازی، متریال و مواد مورد استفاده در ساخت جعبه بدانید را بیان کرده‌ایم.

همچنین انواع جعبه‌های ترند و جعبه‌های اقتصادی، قیمت چاپ انواع جعبه و ... در ادامه این مقاله آمده است.

معرفی صنعت بسته‌بندی؛ از تاریخچه تا کاربردها و نوآوری‌ها

صنعت بسته‌بندی و چاپ جعبه یکی از صنایع پرکاربرد و با اهمیت در دنیای امروز است. حرفه‌ای که باید با مهارت و تخصص انجام شود. مهارت و تخصص همراه با روش‌های خلاقانه، به پیشرفت کسب‌وکار کمک می‌کند. بسته‌بندی چگونه می‌تواند منجر به رونق کسب‌وکارها شود و چرا تا این اندازه مهم است که حتما باید بر پایه دانش و تخصص باشد؟ با مطالعه این مقاله، به پاسخ این پرسش‌ها و چندین موضوع دیگر در خصوص صنعت بسته‌بندی خواهید رسید.

بسته‌بندی چیست؟

بسته‌بندی به پوششی گفته می‌شود که محصول را احاطه کرده و در برابر فاسد شدن، شکستگی و آسیب‌های دیگر از آن محافظت می‌کند. در واقع اصلی‌ترین وظیفه بسته‌بندی، نگهداری و محافظت از محصول است؛ اما همین بسته‌بندی اگر از جذابیت بصری برخوردار باشد، نقش مهمی در بازاریابی و تبلیغ محصول ایفا خواهد کرد. غالباً بسته‌بندی محصولات از سه بخش تشکیل می‌شود. بسته‌بندی اولیه، بسته‌بندی ثانویه و بسته‌بندی نهایی.

بسته‌بندی اولیه

بسته‌بندی اولیه، اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش بسته‌بندی است. این بسته‌بندی به ویژه در مورد محصولات غذایی و دارویی اهمیت زیادی دارد. تولیدکنندگان، اهمیت بیشتری به این بخش می‌دهند؛ چراکه در تماس مستقیم با محصول است. برای مثال تیوپ کرم آرایشی، خمیر دندان یا یک شکلات که در داخل تیوپ قرار دارد. این محصولات و محصولات مشابه آن، سپس در بسته‌بندی ثانویه قرار می‌گیرند.

بسته‌بندی ثانویه

بسته‌بندی ثانویه لایه‌ای دیگر برای محافظ از محصول است. غالباً نام تجاری تولیدکننده و توضیحاتی در مورد کالا روی بسته‌بندی ثانویه درج خواهد شد. این بسته‌بندی به عنوان روشی برای تبلیغات محصول نیز در نظر گرفته می‌شود. معمولا تلاش این است که طراحی و چاپ جعبه برای بسته‌بندی ثانویه، ترغیب‌کننده باشد. کیفیت بسته‌بندی ثانویه نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و به نوعی، یک لایه محافظتی دیگر برای محصول محسوب می‌شود.

بسته‌بندی نهایی

بسته‌بندی نهایی برای انتقال محصول از کارخانه به انبار و سپس فروشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود. محصولات ممکن است، ماه‌ها در انبار کارخانه یا انبار فروشگاه‌ها باقی بمانند؛ بنابراین کیفیت این بسته‌‌بندی نیز باید استاندارد بوده و در برابر عوامل محیطی از قبیل رطوبت و همچنین در برابر ضربه و فشار مقاوم باشد.

تاریخچه بسته‌بندی

بسته‌بندی به عنوان یک صنعت حرفه‌ای سیر تاریخی طولانی را پشت سر گذاشته است. اگر از ظرف‌های طبیعی برای نگهداری غذا بگذریم؛ همچنین از نمدهای بافته شده از الیاف طبیعی مورد استفاده در روستاهای ابتدایی صرف نظر کنیم، ساخت بسته‌بندی‌های شیشه‌ای و چوبی در حدود 5 هزار سال پیش، آغاز شد؛ اما اولین بسته‌بندی فلزی به شکل قوطی مربوط به سال 1823 است که توسط پیتر دیورند انگلیسی ساخته شد. قوطی‌ سه تکه دولایه نیز در سال 1900 به صنعت بسته‌بندی اضافه شد.

در همان سالِ تولیدِ اولین قوطی‌های سه تکه دولایه، یعنی سال 1900 میلادی، یکی از مهم‌ترین متریال برای ساخت جعبه، یعنی کاغذ و مقوا روی کار آمد. بعدها پلاستیک نیز به عنوان جایگزینی برای کاغذ به لیست متریال مورد استفاده در بسته‌بندی اضافه شد.

اگر بخواهیم شرح مفصلی از تاریخچه بسته‌بندی از ابتدا تا به امروز بدهیم، مطمئنا شما خواننده محترم را خسته خواهیم کرد؛ به همین دلیل به موضوع اصلی مقاله یعنی چاپ جعبه مقوایی و کارتنی می‌پردازیم. پیش از آن بد نیست آخرین مطلب این بخش یعنی اهمیت و ضرورت بسته‌بندی در پیشرفت کسب‌وکارها را مطالعه بفرمایید.

اهمیت و ضرورت بسته‌بندی در پیشرفت کسب‌وکارها

صنعت چاپ و بسته بندی، یکی از مهم‌ترین مراحل تولید محصول است که از ابتدای تولید تا انبارداری، تبلیغ، توزیع و فروش محصول مورد توجه قرار می‌گیرد. امروزه دلایل استفاده از بسته‌بندی، فقط به محافظت از محصول محدود نمی‌شود؛ بلکه بسته‌بندی به شکل امروزی، ابزاری برای افزایش فروش و کسب سود بیشتر است. بسته‌بندی همچنین یکی از مهم‌ترین ابزارها برای برندسازی است. به طور کلی، ضرورت بسته‌بندی و اهمیت آن برای شرکت‌ها و تولیدکنندگان، در لیست زیر بیان شده است.

 • بسته‌بندی خلاقانه، به عنوان یک تبلیغ‌کننده یا متصدی فروش، خودش را می‌فروشد.

 • به معرفی برند و شناخت بیشتر آن در جامعه کمک می‌کند.

 • تبدیل مشتری به مشتریان وفادار (البته با در نظرگرفتن استفاده از بهترین متریال و چاپ، بسته بندی با زیباترین طرح‌ها)

جعبه مقوایی، یکی از انواع بسته‌بندی

انواع بسته‌بندی در اشکال مختلف و با استفاده از متریال گوناگون از قبیل پلاستیک، شیشه، کاغذ، مقوا و ... ساخته می‌شوند. کاغذ و مقوا، بهترین و پرکاربردترین متریال مورد استفاده در صنعت چاپ و بسته‌ بندی هستند.

جعبه مقوایی چیست؟

جعبه مقوایی که به آن جعبه کارتن نیز گفته می‌شود، نوعی از بسته‌بندی و در واقع پرکاربردترین نوع آن است. در ساخت این جعبه از مقوا استفاده می‌شود و برای بسته‌بندی طیف وسیعی از کالا و مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ساخت جعبه مقوایی، بسته به ماهیت، وزن و تراکم کالا، از مقواهایی با ضخامت مناسب استفاده می‌شود. برای مثال موارد زیر را در نظر داشته باشید.

مقوای توپر با پوشش پلی اتیلن

مقوای توپر با پوشش پلی اتلین برای بسته‌بندی مواد غذایی، محصولات سنگین که نیاز به حمل و نقل، همچنین محافظت در برابر رطوبت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته‌بندی مواد غذایی از قبیل مرغ، ماهی و گوشت، به متریال متفاوتی نیاز دارد. کارتن برای بسته‌بندی کالاهای متنوع دیگر مثل لوازم آرایشی، نوشیدنی و شکلات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی‌ها و مزایای جعبه مقوایی

جعبه‌های مقوایی از قطر، کیفیت ساخت، سایز و رنگ‌بندی‌های متنوعی برخوردارند. همچنین چاپ جعبه مقوایی با طرح‌های مختلف، آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. به طور کلی جعبه‌های مقوایی از ویژگی‌های زیر برخوردار هستند.

قابلیت بازیافت

اساسی‌ترین ویژگی جعبه‌های مقوایی، قابل بازیافت بودن آن‌هاست. این جعبه‌ها با استفاده از متریال سازگار با محیط زیست ساخته می‌شوند؛ به همین دلیل در صنعت چاپ و بسته‌ بندی بسیار محبوب هستند. به طور کلی، جعبه‌های مقوایی را با استفاده از مواد سلولزی و کاغذی می‌سازند. تجزیه این مواد در طبیعت، با سرعت و به راحتی صورت می‌گیرد. از این رو، می‌توان بارها و بارها از کارتن‌ها و جعبه‌های مقوایی استفاده کرد و محصولات جدیدی را با استفاده از آن‌ها تولید کرد.

نکته مهمکیفیت جعبه مقوایی بازیافتی با کیفیت جعبه‌های مقوایی که به صورت مستقیم از چوب درختان ساخته می‌شوند، برابر نیست. بهترین چوب برای تولید جعبه‌های مقوایی، چوب درختان صنوبر و کاج است.

کیفیت چاپ

طیف وسیعی از جعبه مقوایی آماده در بازار وجود دارد که با طرح‌های مختلفی به مصرف‌کننده عرضه می‌شود. در خصوص خرید جعبه مقوایی آماده باید به کیفیت چاپ، توجه ویژه داشته باشید. چاپ روی جعبه باید با اصول خاصی انجام شود، در غیر این صورت محصول نهایی کیفیت پایینی خواهد داشت. در نتیجه بر بازدهی فروش محصول تأثیرات منفی می‌گذارد. توجه داشته باشید که این جعبه‌ها با استفاده از الیاف‌های بازیافتی ساخته می‌شوند، پس اگر اصول و روش‌های صحیح چاپ اجرا نشود، احتمال دارد طراحی انسجام خوبی نداشته باشد و به اصطلاح وا برود.

قابلیت سفارشی‌سازی

یکی از ویژگی‌های جعبه مقوایی، قابلیت سفارشی‌سازی آن براساس نیاز تولیدکننده است. تولیدکننده می‌تواند این محصول را بر اساس نیازهای خود در تیراژ مورد نیاز سفارش دهد. نکته مهم‌تر امکان سفارش طراحی چاپ برای کسب‌وکارهایی حتی کوچک است. خلاصه اینکه انعطاف‌پذیری جعبه مقوایی بر اساس کیفیت ساخت، وزن، طرح و رنگ‌بندی، این محصول را به یکی از پرطرفداترین ابزارهای بسته‌بندی در سراسر دنیا تبدیل کرده است.

وزن سبک و ارتباط آن با مشتری بیشتر

به‌طور کلی جعبه مقوایی سبک وزن است. البته این جعبه‌ها قدرت تحمل محصولات با وزن‌های مختلفی را دارند. وزن مناسب جعبه‌های مقوایی، جابه‌جایی و حمل نقل کالاها را آسان کرده و آن را تسریع می‌کند. مزیت دیگر جعبه‌ مقوایی در حمل آسان و سریع، کاهش هزینه‌های حمل و نقل است؛ همین امر هزینه‌های تمام شده محصولات را کاهش داده و منجر به قیمت‌گذاری نهایی منصفانه‌تر خواهد شد. بدیهی است که محصولات با کیفیت و قیمت چاپ مناسب، در جذب و به دست آوردن مشتری بیشتر تأثیر دارد.

جعبه‌های مقوایی همچنان بهینه‌تر هستند

علاوه بر مزایایی همچون قابلیت بازیافت، قابلیت سفارشی‌سازی، وزن سبک، حمل آسان، تنوع در رنگبندی، جعبه‌های مقوایی انبارداری را نیز بهینه‌تر و راحت‌تر می‌کنند. این جعبه‌ها به راحتی باز شده و تا می‌شوند؛ بنابراین برای نگهداری آن‌ها در انبار، فضای کمی نیاز خواهد بود.

جعبه‌های مقوایی بلا استفاده، یک منبع درآمد کوچک

ویژگی دیگر جعبه مقوایی که می‌تواند یک مزیت دیگر برای این ابزار بسته‌بندی باشد، جمع‌آوری و حذف آسان آن‌ها از انبار است. این ویژگی زمانی اهمیت پیدا می‌کند که دیگر نیازی به جعبه‌ها و کارتن‌های انبار نداشته باشید. می‌توانید این جعبه‌ها را به راحتی وارد چرخه بازیافت کنید یا اینکه جهت استفاده در مصارف دیگر به مصرف‌کنندگان بعدی بفروشید.

قیمت مناسب جعبه مقوایی

ویژگی و مزیت دیگر جعبه‌های مقوایی، به‌صرفه و اقتصادی بودن این جعبه‌هاست. البته هزینه تولید جعبه مقوایی با کیفیت متریال جعبه، طراحی و نوع چاپ، ارتباط مستقیم دارد. کیفیت جعبه مهم است؛ اما نباید هزینه تولید آنقدر بالا برود که برای تولید‌کننده و مصرف‌کننده، مقرون‌به‌صرفه نباشد.

به طور کلی قیمت چاپ جعبه مقوایی فانتزی نسبت به قیمت جعبه مقوایی ساده، بیشتر است؛ اما این جعبه‌ها، تأثیر بیشتری در جذب خریدار و افزایش فروش دارند.

دیزاین و طراحی جعبه مقوایی

در خصوص دیزاین جعبه مقوایی باید دقت زیادی داشته باشید. این مورد اصلی‌ترین ویژگی جعبه مقوایی است. سعی کنید طراحی خلاقانه‌ای به کار ببرید. نکات مهم طراحی جعبه به شما کمک می‌کند تا بهترین، مناسب‌ترین و پربازده‌ترین طرح را روی جعبه‌های بسته‌بندی به کار ببرید. این نکات از لحاظ روانشناسی رنگ‌ها و شناخت جامعه هدف به شما کمک خواهد کرد. طراحان چاپ و بسته‌ بندی با تخصص و تجربه خود، بهترین طرح‌های آزمون شده مرتبط با موضوع هر کسب‌وکار را انتخاب می‌کنند.

10 نکته مهم طراحی چاپ جعبه و بسته‌بندی

گفتیم که امروزه صنعت بسته‌بندی، کارکردی فراتر از محافظت و نگهداری از محصول دارد. طراحی مناسب و ترغیب‌کننده بسته‌بندی، یک ابزار تبلیغاتی بسیار موثر و یکی از فاکتورهای مهم در فروش محصولات به شمار می‌رود. همین امر موجب شده تا طراحی و چاپ جعبه برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، اهمیت بیشتری پیدا کند. در این بخش از مقاله، 10 نکته مهم در طراحی چاپ و بسته بندی را بیان می‌کنیم.

 1. زمان بیشتری برای طراحی و قسمت جلویی بسته‌بندی اختصاص دهید.

 2. نباید همه آن‌ چیزی که در ذهنتان است را روی یک طرح پیاده کنید. طرح‌های شلوغ به هیچ‌عنوان کاربردی و ترغیب‌کننده نیستند.

 3. طرح‌هایی در سبک مینیمالیستی و ساده ایجاد کنید.

 4. بهتر است برخی از مزایای محصول را به صورت نوشته به طرح جعبه اضافه کنید.

 5. تصاویر گرافیکی جذاب هستند؛ اما نباید بیش از حد باشد. استفاده افراطی از تصاویر گرافیکی، ذهن بیننده را مغشوش می‌کند.

 6. از تصاویری استفاده کنید که تصویر گویایی از محصول باشند و کاربردهای آن را نشان دهند.

 7. جملات و نوشته‌ها کوتاه و خلاصه باشند.

 8. چشمان مخاطب را با رنگ‌های زیاد و متضاد خسته نکنید. مخاطب باید از طرح و رنگ طراحی آرامش بگیرد تا بیشتر به آن نگاه کند.

 9. برش‌های خلاقانه و اشکال مختلف در جعبه سازی بسیار مهم هستند.

 10. خلاقیت را در نوشته‌ها، رنگ‌ها، برش‌ها به کار ببرید. مصرف‌کننده باید متوجه چیزی متفاوت از سایر جعبه‌ها شود.

رعایت نکات فوق کمک می‌کند تا بهترین طرح متناسب با کسب‌وکارتان را برای چاپ روی جعبه انتخاب کنید. در صورت برون‌سپاری پروژه طراحی روی جعبه به بهترین مجری چاپ جعبه مقوایی، تمام نکات زیر به همراه تجربه‌های آزمون شده روی پروژه‌ شما پیاده خواهد شد.

مزایای طراحی ترغیب‌کننده روی جعبه بسته‌بندی محصول

هرگز نباید از اهمیت یک طرح خوب برای بسته‌بندی محصول غافل شوید. مهم‌ترین مزایای طراحی خوب و ترغیب‌کننده را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

 • ترغیب مشتری و فروش بیشتر: یک طرح مناسب برای جعبه بسته‌بندی، مشتریان زیادی را به خرید محصول داخل آن ترغیب خواهد کرد.

 • معرفی برند و ماندگاری آن در ذهن: جعبه‌ها می‌توانند برند و نام تجاری شما را همه جا حمل کنند. برای مثال یک جعبه دستمال کاغذی، چند الی چند هفته ‌روی یک میز نگهداری می‌شود. این وضعیت، شرایط خوبی برای ماندگاری یک برند در ذهن افراد است.

 • بازگشت دوباره مشتری: جعبه‌های باکیفیت تا زمان اتمام محصول، از آن‌ها محافظت می‌کنند. همین امر مصرف‌کننده را به سمت خرید دوباره از شما ترغیب می‌کند. در این صورت تعداد زیادی مشتری وفادار به دست خواهید آورد.

 • کاهش هزینه تبلیغات: تبلیغات بر ‌جعبه‌های بسته‌بندی با طراحی اصولی و ترغیب‌کننده، فروش بیشتر و تبدیل مشتری به مشتریان وفادار را در پی خواهد داشت. همچنین می‌توانید برخی از هزینه‌های برندسازی را کاهش دهید؛ زیرا جعبه‌ها به نوعی معرف نام تجاری و برند شما هستند. با این اوصاف، بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های تبلیغات کم خواهد شد.

توصیه می‌کنیم برای رونق بیشتر کسب‌وکارتان، از راهنمایی و مشاوره یک طراح چاپ و بسته‌ بندی با تجربه بهره بگیرید. یا اینکه کار طراحی روی جعبه مقوایی را به یک شرکت طراحی و چاپ بسته بندی بسپارید.

انواع جعبه مقوایی

جعبه‌های مقوایی در انواع و اقسام تولید می‌شوند. تولیدکنندگان، صاحبان کارگاه‌های تولیدی کوچک و بزرگ، فروشندگان سایت‌ها و پیج‌های آنلاین، دفاتر پستی و همه کسانی که به جعبه مقوایی نیاز دارند، می‌توانند جعبه مورد نیاز خود را سفارش دهند. سفارش‌ها بر اساس اندازه و سایز جعبه، کیفیت ساخت و طراحی متفاوت است، البته با قیمت متفاوتی نیز عرضه می‌شود.

در جعبه سازی با مقوا، از انواع مقوا استفاده می‌شود. سپس اشکال مختلفی روی کار پیاده خواهد شد. گاهی چاپ جعبه بر اساس سلیقه تولیدکننده انجام می‌شود. برخی از طرح‌ها ساده‌ و بعضی از آن‌ها طرح‌های نسبتاً شلوغ‌تری دارند. در صورت سفارش طراحی چاپ جعبه، طراحی مد نظر خود را روی جعبه‌ها پیاده خواهید کرد.

جعبه مقوای قفل خودکار

امروزه نوآوری‌ها و خلاقیت‌های قابل‌توجهی در صنعت جعبه سازی مشاهده می‌شود. یکی از این نوآوری‌های خلاقانه، ساخت جعبه قفل خودکار است. این جعبه مقوایی، در دوطرف تا پایین جمع می‌شود، درب جعبه نیز قابلیت قفل دارد.

جعبه آماده ارزان؛ جعبه و درب مقوایی

نوعی جعبه که با استفاده از پس‌مانده جعبه‌های دیگر، ساخته می‌شود، جعبه و درب نام دارد. جعبه و درب یک نوع جعبه آماده ارزان و مقرون‌به‌صرفه است. از این جعبه‌ها برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شود. در تولید جعبه‌های درب‌دار، متریال دیگری از قبیل چسب را به کار می‌برند. این درب‌ها در 2 رنگ تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

جعبه آماده مقوایی قفسه‌ای

نوعی از جعبه‌های مقوایی، با عنوان جعبه قفسه‌ای، با نام جعبه مقوایی قفسه‌ای، طراحی منحصر‌به‌فردی دارند. این جعبه‌ها در قفسه‌های خرده‌فروشی به منظور ذخیره و نگهداری محصولات به صورت ایمن، همچنین نمایش آن‌ها با جذابیت بیشتر، به کار برده می‌شوند.

‌روی جعبه‌های قفسه‌ای، اطلاعاتی نظیر کد محصول، بارکد، آرم یا نام تجاری درج می‌شود. این سبک از جعبه‌ها، حمل ونقل و جابه‌جایی محصول در داخل فروشگاه‌ را آسان‌تر می‌کنند. این جعبه‌ها، بر اساس نوع و اندازه محصول طراحی می‌شوند.

کارتن بسته‌بندی

همه ما با کارتن بسته‌بندی آشنا هستیم. کارتن‌ها نوعی بسته‌بندی استاندارد صنعتی به شمار می‌روند. این جعبه‌های کارتنی در ضخامت و اندازه‌‌های بسیار متنوعی تولید می‌شوند. کارتن بسته‌بندی در طیف وسیعی از مشاغل کاربرد دارد. تقریبا هر محصول و کالایی، با استفاده از این کارتن‌ها قابل بسته‌بندی است. کارتن‌ها باید از کیفیت استاندارد برخوردارند باشند‌ تا از محصولات در برابر ضربه و فشار محافظت کنند.

جعبه پیتزا، جعبه‌هایی به سبک پیتزا

هرچند که جعبه‌های پیتزا را با این اسم می‌شناسند؛ اما کاربرد آن‌ها به پیتزا محدود نمی‌شود. این جعبه‌ها، به‌عنوان بسته پستی برای محصولات متنوعی به کار برده می‌شوند. جعبه پیتزا، سبک، ارزان و اقتصادی است. اگر صاحب یک فست سود یا رستوران هستید، بهتر است با چاپ روی جعبه پیتزا، قدمی بزرگ در جهت پیشرفت کسب‌وکارتان بردارید. هرچند که این جعبه‌ها، مدت زیادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ اما کیفیت استاندارد ساخت آن‌ها، تأثیر به‌سزایی در کسب رضایت مصرف‌کننده دارد.

جعبه مقوایی فانتزی؛ جعبه کادویی مقوایی

انواع جعبه مقوایی که در بالا بیان کردیم، اکثرا در کسب‌وکارها و مشاغل به کار برده می‌شوند. نوع دیگری با نام جعبه مقوایی کادویی یا جعبه مقوایی فانتزی وجود دارد. همانطوری که از نامش پیداست، ظاهر این جعبه‌ها با جعبه مقوایی آماده و جعبه‌های ساده دیگر، بسیار متفاوت است. این جعبه‌ها وسیله‌‌ای برای نگهداری و حمل هدایا و کادو‌های خاص هستند.

جعبه‌های فانتزی که به جعبه کادویی مقوایی نیز موسوم‌اند، در ابعاد و اشکال گوناگون تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این جعبه‌ها جذابیت خاصی دارند و معمولا با طرح‌های خاص و شاد تولید می‌شوند. البته طراحی و چاپ جعبه فانتزی نیز می‌تواند به درخواست مشتری انجام شود. در این صورت می‌توانید با استفاده از درج یک لوگو یا استفاده از رنگ خاصی، برند و حرفه‌ خود را از دیگران متمایز کنید.

مقواهای مناسب جعبه سازی

در مطالب فوق، چند مدل از رایج‌ترین طرح‌های جعبه مقوایی را بیان کردیم. اکنون 4 مقوای پرکاربرد در جعبه سازی را به شما معرفی خواهیم کرد.

هرچند که طراحی و چاپ، دو مرحله مهم در جعبه سازی هستند؛ اما انتخاب مقوا، مهم‌ترین مرحله در ساخت جعبه محسوب می‌شود. 4 نوع مقوای ایندربرد، مقوای پشت سفید، مقوای پشت طوسی و مقوای ایفلوت، رایج‌ترین متریال مورد استفاده در ساخت جعبه مقوایی هستند.

مقوای ایندربرد

در بازار چاپ و بسته‌ بندی، جعبه‌هایی با نام جعبه مقوای ایندربرد تولید می‌شود. این جعبه‌ها از مقوای ایندربرد ساخته می‌شود. چاپ جعبه ایندربرد یکی از رایج‌ترین مقواهای مورد استفاده در حرفه‌ جعبه سازی است.

ویژگی‌ها و کاربرد جعبه مقوای ایندربرد

جعبه مقوای ایندربرد برای بسته‌بندی محصولات غذایی، بهداشتی، آرایشی و دارویی به کار برده می‌شود. اساسی‌ترین ویژگی چاپ جعبه ایندربرد، ظاهر سفید رنگ مقوای آن است. در ساخت مقوای این جعبه‌ها، از مقوای بازیابی پشت طوسی در مرکز مقوا و پالپ برای پوشش طرفین آن استفاده می‌شود.

در صورتی که هدف از چاپ جعبه ایندربرد، برای بسته‌بندی محصولات با وزن بیشتر باشد، لایه‌های بیشتری را به آن اضافه کرده و به نوعی ضخامت آن را افزایش می‌دهند. مقوای ایندربرد در گرماژ‌های 250 تا 400 گرم تولید می‌شود.

جعبه‌ مقوایی ساخته شده با استفاده از مقوای ایندربرد، استحکام زیادی دارد. این ویژگی به دلیل دانسیته جرم بالای این مقواست. همچنین باید گفت که هر اندازه وزن این مقوا افزایش داده شود، ضخامت آن نیز بیشتر خواهد شد. جعبه‌های مقوایی ایندربرد، غالباً در ساخت جعبه‌های دارویی به کار برده می‌شوند.

مقوای پشت سفید؛ مناسب برای جعبه دارو و مواد غذایی

یکی از انواع مقواهای پرکاربرد در جعبه سازی و چاپ جعبه، مقوای پشت سفید، کرم یا زرد است. این مقوا در گرماژ‌های مختلف از 230 گرم تا 500 گرم تولید می‌شوند. هر چقدر مقوای پشت سفید، سخت‌تر باشد، وزن آن نیز بیشتر است. مقواهای پشت سفید در ساخت جعبه‌هایی به کار برده می‌شوند که نکاتی در داخل جعبه نوشته می‌شود؛ بنابراین در ساخت جعبه برای دارو و مواد غذایی، بیشترین کاربرد را دارند.

ویژگی جعبه مقوای پشت سفید

جعبه مقوای پشت سفید، با استفاده از الیاف فیبری و پلاستیکی ساخته می‌شود. این جعبه‌ها دارای قدرت جذب جوهر یکنواخت هستند؛ کیفیت بالایی دارند و در برابر تاشوندگی مقاوم هستند. مقوای پشت سفید از لحاظ بهداشتی تأیید شده است و برای بسته‌بندی محصولات مختلفی از جمله خمیر دندان، جعبه شیرینی، جعبه کفش و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته‌بندی مقواهای پشت سفید در بازار به صورت رول است.

مقوای پشت طوسی

مقوای پشت طوسی یکی از مقواهای رایج در ساخت جعبه است. این مقوا تحت گرماژ 230 تا 500 گرم تولید می‌شود. توجه داشته باشید که میزان گرماژ مقوا بر اساس نظر مشتری، وزن محصولات و مواردی از این قبیل تعیین می‌شود. یک سمت مقوای پشت طوسی به رنگ طوسی و سمت دیگر آن سفید رنگ است. مقوای پشت طوسی از دولایه تشکیل می‌شود که با استفاده از چسب به هم متصل شده‌اند.

ویژگی‌های جعبه‌ مقوای پشت طوسی

جعبه مقوای پشت طوسی با توجه به گرماژ مقوا، ممکن است خیلی نرم یا خیلی سخت باشد. یکی از ویژگی‌های بارز این جعبه‌ها، امکان چاپ جعبه با تیراژ بالاست. کاربرد این جعبه‌ها بر اساس گرماژ مقوای به کار رفته در آن، متفاوت است. مقواهای پشت طوسی در گرماژ 180 تا 500 گرم تولید، به صورت شیت و رول بسته‌بندی می‌شوند.

 • جعبه مقوای پشت طوسی با گرماژ 180 تا 230 گرم: قابلیت استفاده برای لمینت و کارتن‌های صادراتی

 • جعبه مقوای پشت طوسی با گرماژ 250 تا 300 گرم: جهت بسته‌بندی جعبه‌های دستمال کاغذی و بهداشتی، جعبه‌های ساندویچ و ... 

 • جعبه مقوای پشت طوسی در گرماژ 350 تا 400 گرم: قابل استفاده در ساخت جعبه‌های پودر شوینده و جعبه‌های کالاهایی با وزن بیشتر (900 گرم)

 • جعبه مقوای پشت طوسی با گرماژ 400 الی 500 گرم: برای بسته‌بندی محصولاتی با وزن بالای 1 کیلوگرم از قبیل لوازم چینی شکستنی، جعبه‌های تزئینی، لنت ترمز و ...

مقوای ایفلوت

مقوای ای فلوت، نوع دیگری از مقواهای رایج در صنعت جعبه‌ سازی است. بیشترین و مهم‌ترین کاربرد این مقوا برای تولید جعبه پیتزاست؛ به طوری که سالانه در تیراژ بسیار بالایی تولید و مصرف می‌شود. مقوای ای فلوت، در برابر گرما مانند عایق عمل کرده و همین امر باعث می‌شود در فست فودها برای نگهداری و حمل پیتزا مورد استفاده قرار بگیرد.

ویژگی مقوای بهداشتی ای فلوت

مقوای ایفلوت، یک مقوای بهداشتی و با استحکام بالاست، همچنین می‌توان از عایق گرما بودن آن به عنوان یک ویژگی مثبت دیگر یاد کرد. به‌عبارتی دیگر، سه ویژگی مهم بهداشتی بودن، استحکام بالا و عایق گرما، منجر به کاربرد گسترده جعبه‌های مقوای ساخته شده با مقوای ای فلوت شده است.

قیمت جعبه مقوای ای فلوت؛ ترفندی برای پیشرفت شغلتان

قیمت مقوای ایفلوت به دلیل تشکیل شدن از سه لایه، بیشتر از سایر مقواهاست؛ اما اگر استحکام و استانداردهای بهداشتی مهم‌ترین اصل کسب‌وکار شماست، غیر از این مورد، گزینه مناسب دیگری پیدا نمی‌کنید. اگر به هنر طراحی و چاپ جعبه برگردیم، یک اقدام خلاقانه، چاپ طراحی روی جعبه پیتزا، متناسب با شغل و نام تجاری خواهد بود. در این صورت می‌توانید، برند خود را به هر خانه ببرید و تا پایان یافتن عمر جعبه‌ها، نام تجاری و لوگوی شغل خود را در معرض دید مشتری قرار دهید.

سفارش تولید جعبه مقوایی

امروز علاوه بر روش مراجعه به شرکت طراحی چاپ و بسته‌ بندی، می‌توان از روش اینترنت اقدام کرد و با ثبت سفارش آنلاین، در وقت و انرژی صرفه‌جویی به عمل آورد. در هر دو روش سفارش طراحی و چاپ جعبه، بهتر است به شرکت‌های معتبر و با تجربه مراجعه کنید. در این صورت، جهت دریافت بهترین نتیجه، راهنمایی‌های افراد متخصص و کارشناسان با تجربه در اختیارتان قرار می‌گیرد.

سفارش آنلاین چاپ جعبه

به طور کلی سفارش طراحی و چاپ جعبه با جزئیات زیادی همراه است. در سفارش آنلاین چاپ جعبه نیز مانند سفارش‌های حضوری باید موارد متعددی از قبیل سبک طراحی جعبه، طرح‌های مورد نظر، اندازه و سایز جعبه‌ها، متریال متناسب با محصول و شغل، آشنایی طراح با شغل و کسب‌وکار مورد نظر (در صورت برون‌سپاری طراحی لوگو و نام تجاری)، تیراژ مورد نیاز و موارد متعدد دیگری باید مورد توجه قرار بگیرد.

با این اوصاف، سفارش آنلاین چاپ جعبه نیز مانند سفارش حضوری باید با دقت بالایی انجام شود. ابتدا باید طرح جعبه، سپس متریال مورد استفاده با توجه به نوع کسب‌وکار انتخاب شود. سایزها و تیراژ مورد نیاز را تعیین کنید و در نهایت به‌عنوان یک طرف قرارداد، در مورد هزینه‌ تمام شده با مجری چاپ و بسته بندی به توافق برسید.

هزینه و قیمت جعبه مقوایی بسته‌بندی

با توجه به تنوع بالای متریال ساخت جعبه، همچنین تنوع طرح‌ها، اندازه و سایز، تیراژ مورد نیاز و فاکتورهای دیگر، نمی‌توان قیمت چاپ مشخصی برای هرکدام از انواع جعبه مقوایی ارائه داد؛ اما بهتر است برای استعلام قیمت جعبه و کارتن، همچنین اطلاع از قیمت سفارش و چاپ جعبه به یکی از چندین مجری طراحی، چاپ و بسته بندی جعبه در بازار مراجعه کرد. در این صورت جدیدترین قیمت‌ها با توجه به نوع سفارش و نیازمندی‌های سفارش‌دهنده در اختیار قرار می‌گیرد.

خرید جعبه مقوایی آماده

برخی از جعبه‌های مقوایی، تحت عنوان جعبه مقوایی آماده یا جعبه مقوایی فوری عرضه می‌شوند. خرید جعبه مقوایی آماده برای برخی از مشاغل، همچنین کسب‌وکارهای نوپا، بسیار اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است. در تولید این جعبه‌ها از سایزها و طرح‌های استاندارد پیروی می‌شود؛ بنابراین با اکثر مشاغل و کسب‌وکارها سازگاری دارد. کارفرما می‌تواند، سایزها و تعداد مورد نیاز را تعیین کرده و بدون انتظار برای آماده شدن جعبه‌ها، سفارش خود را سریعا تحویل بگیرد.

سفارش چاپ جعبه با تیراژ کم

یکی از دغدغه‌های اساسی کسب‌وکارهای نوپا و مشاغل کوچک، سفارش چاپ جعبه با تیراژ کم است. در این صورت می‌توان به شرکت‌هایی با تنوع روش‌های چاپ مراجعه کرد. برای مثال، چاپ افست جعبه مقوایی، علاوه بر مزایایی همچون چاپ طرح با وضوح بالا، امکان چاپ در 4 رنگ باکیفیت و کیفیت ساخت بسیار بالا، امکان سفارش در تیراژ کم هم دارد.

لازم به ذکر است که چاپ افست جعبه مقوایی نیز، اگر با دستگاه‌های کیفیت پایین انجام شود، احتمالاً نتیجه خوبی نخواهد داشت؛ بنابراین باید مطمئن شوید که شرکت یا مجری طراحی و چاپ جعبه‌ای که انتخاب کرده‌اید، از تجهیزات جدید و به‌روز برخوردار باشد.

به‌طور کلی انواع و اقسام روش‌های چاپ روی جعبه از جمله چاپ گراور، چاپ افست، چاپ فلکسو جعبه مقوایی (قابل استفاده برای جعبه‌ مقوای ای‌فلوت)، چاپ سیلک جعبه مقوایی (امکان سفارش چاپ با تیراژ کم) و موارد متعدد دیگر وجود دارند.

قیمت چاپ هرکدام از روش‌های فوق‌ متفاوت است. برای نمونه چاپ سیلک جعبه مقوایی یکی از روش‌هایی است که با هزینه بسیار کم‌تر نسبت به سایر روش‌ها انجام می‌شود.

جمع‌بندی مقاله

در بخش ابتدایی این مقاله درباره صنعت چاپ و بسته بندی، تاریخچه و اهمیت آن در رونق کسب‌وکارها صحبت کردیم. بسته‌بندی به‌عنوان پوششی محافظت‌کننده از محصولات و کالاهای مختلف، تاریخچه‌ای طولانی دارد. اولین ابزارهای بسته‌بندی در حدود 5 هزار سال پیش ساخته شدند. متریال مورد استفاده در بسته‌بندی، سیر تاریخی جالب‌توجهی را طی کرده که در این مقاله به بخشی از آن اشاره کردیم. امروزه کاغذ و مقوا، پرکاربردترین متریال مورد استفاده صنعت بسته‌بندی هستند.

کاغذ و مقوا به‌عنوان پرکاربردترین مواد مورد استفاده در صنعت جعبه سازی، ویژگی‌ها و مزایای قابل‌توجهی دارند؛ از جمله اینکه جعبه‌های مقوایی قابل بازیافت، سبک وزن، انعطاف‌پذیر، قابل سفارش، قابل حمل و سازگار با مشاغل مختلف هستند. قابلیت جعبه‌های مقوایی برای محیط زیست، طرفداران محیط زیست و به‌طور کلی برای همه ما انسان‌ها، یک ویژگی مثبت بی‌نظیر است.

به‌طور کلی در سفارش چاپ جعبه و بسته‌بندی باید موارد متعددی از قبیل نوع مقوا، اندازه و وزن جعبه، نوع چاپ، طراحی مناسب برای شکل و روی جعبه، تجهیزات مورد استفاده در چاپخانه و ... را مد نظر قرار دهید. در این مقاله مجموعه مهرسام چاپ را به عنوان یک مجری حرفه ای در این زمینه به شما معرفی می کنیم.