11

چای سیاه و قهوه دو نوشیدنی محبوب در جهان هستند و چای سیاه با دارا بودن بیشترین تولید و مصرف سالیانه رکورد دار محبوب‌ترین نوشیدنی در جهان میباشد. چای سیاه و قهوه هردو دارای خواص هایی برای سلامتی شما هستند و در عین حال متفاوت از یکدیگر. تنوع در کشت و نوع پروسه تولید آنها، باعث میشود که مقدار کافئین و آنتی اکسیدان های موجود در آنها از یکدیگر متفاوت باشد.

در این مطلب لیست کاملی از نکات مثبت و منفی و تفاوت‌های چای سیاه و قهوه را در برابر یکدیگر قرار دادیم تا شما بتوانید با توجه به این نکات نوشیدنی مورد علاقه خود را انتخاب و از نوشیدن آن در طول روز لذت ببرید!

کافئین موجود در چای سیاه و قهوه

22

کافئین یکی از محبوب ترین و مورد استفاده ترین محرک ها میباشید که تا به امروزه تحقیقات زیادی بر روی آن انجام شده است. کافئین معمولا در نوشیدنی هایی همچون چای و قهوه پیدا میشود و همانند بسیاری از مواد خوراکی مشابه، خواص ها و مضرات مختلفی میباشد. مقدار کافئین موجود در این نوشیدنی ها میتواند به عوامل مختلفی مانند مقدار نوشیدنی، روش دم کشیدن، و زمان دم کشیدن بستگش داشته باشد که با توجه به این موارد قهوه میتواند دو برابر چای سیاه، کافئین را در خود جای دهد.

مقدار کافئین موجود در هر 240 میلی لیتر قهوه به عدد 95 میلی گرم میرسد که در مقایسه با همین مقدار، چای سیاه میتواند تا 47 میلی گرم کافئین را در خود جای بدهد که در مقایسه با قهوه بسیار کمتر میباشد.

فواید و مضرات کافئین  موجود در قهوه و چای سیاه

کافئین موجود در نوشیدنی شما میتواند فواید و مضرات مختلفی را برای شما داشته باشند و مصرف بیش از حد مجاز کافئین در روز (400 میلی گرم) میتواند مضرات بیشتری را همراه داشته باشد.

از فواید کافئین میتوان به بهبود عملکرد قدرتی بدن، افزایش تمرکز، و افزایش دقت بدن اشاره کرد. همچنین مصرف حد مجاز کافئین در روز میتواند احتمال مبتلا شدن به فراموشی و آلزایمر را نیز کاهش دهد. مصرف بیش از حد کافئین مضرات مختص به خود را نیز دارد که میتوان به کم‌خوابی، استرس، و افزایش بی از حد اسید معده اشاره کرد.

قهوه یکی از منابع طبیعی کافئین میباشد و مصرف به اندازه آن در روز میتواند به عملکرد بدنی شما کمک زیادی کند. قهوه فرانسوی یکی از با کیفیت ترین قهوه های موجود میباشد که شما می‌توانید خرید انواع قهوه فرانسوی یا فرانسه با بهترین قیمت را از طریق لینک انجام دهید.

آنتی اکسیدان موجود در قهوه و چای سیاه

آنتی اکسیدان یک ماده مفید برای بدن می‌باشد که بدن را از بیماری های مختلف و آسیب های جزئی محافظت میکند. چای و قهوه سرشار از آنتی اکسیدان هستند و در مقایسه با قهوه، چای مواد مفید بسیار بیشتری را در خود جای میدهد. طبق تحقیقات به عمل آمده، چای سیاه خواص ضد سرطانی دارد و میتواند بدن را در مقابل اکثر سرطان ها مقاوم سازی کند.

چای سیاه یکی از سالمترین نوشیدنی های روزانه میباشد که مصرف به اندازه آن میتواند فواید بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. شما  میتوانید همین حالا چای سیاه کیلویی با بهترین قیمت تهیه را کنید و از مصرف این نوشیدنی محبوب لذت ببرید!

مقدار انرژی موجود در چای سیاه و قهوه

33

چای سیاه و قهوه هردو باعث افزایش انرژی شما می‌شوند اما به روش های مختلف! انرژی جذب شده توسط قهوه با سرعت بیشتری جذب و در جریان خون قرار می‌گیرد که این عمل به دلیل وجود کافئین بالا در قهوه می‌باشد. بیشتر مواقع، قهوه به عنوان یک تامین کننده انرژی سریع مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند تا یک ساعت اثر خود را در بدن شما به نمایش بگذارد.

هرچند که چای دارای مقدار کافئین کمتری میباشد، اما دارای مقدار بسیار زیادی ال تیانین میباشد که یک آنتی اکسیدان قوی میباشد که همانند کلفئین یک ماده محرک است. بر خلاف کافئین، این محرک پس از وارد شدن به سیستم عصبی باعث کاهش استرس میشود و به آرامش شما کمک میکند.

کاهش وزن احتمالی با مصرف چای سیاه و قهوه

به دلیل وجود کافئین بالا، قهوه می‌تواند به عنوان یک داروی کاهش وزن عمل کند. کافئین قادر به افزایش سوخت و سوز بدن و مصرف کالری میباشد و میتواند تا 3 الی 13 درصد مصرف کالری را افزایش دهد. کافئین می‌تواند این قابلیت خود را تا 3 ساعت در بدن اعمال کند که در نتیجه شما 79 تا 150 کالری را در این مدت می‌سوزانید.

چای سیاه نیز با استفاده از ماده‌ای به نام تی‌فلاوین میتواند به کاهش وزن و چربی سوزی کمک کند. پس از وارد شدن تی‌فلاوین به گردش خون و دستگاه گوارش، این ماده به کنترل و سوخت چربی بدن کمک بسیاری میکند و در نتیجه به سلامت بدن شما کمک می‌کند.

چای یا قهوه؟ کدامیک بهتر است؟

به دلیل وجود کافئین بالا در قهوه، با مصرف بیش از حد آن شما میتوانید با اثرات جانبی بسیاری هچون کمبود خواب، مشکلات قلبی، و فشار خون رو به رو شوید. به همین دلیل اگر به دمبال یک نوشیدنی سالم هستید چای می‌تواند گزینه بهتری برای شما باشد چراکه چای با همراه داشتن آنتی اکسیدان های قدرتمندتر می‌تواند به وضعیت سلامت شما کمک بسیاری کند. اگر که از نوشیدن قهوه لذت میبرید و به سلامتی خود اهمیت میدهید، میتوانید از قهوه های بدون کافئین نیز لذت ببرید. این نوع قهوه با به همراه داشتن مقدار بسیار کمتری کافئین میتواند جایگزین مناسبی برای نوشیدنی روزانه شما باشد!

کلام آخر

قهوه و چای هردو موثر در لاغری و افزایش مقاومت در برابر بیماری ها هستند و میتوانند یک نوشیدنی مناسب برای شما باشند. این مقاله توضیح کاملی در مورد فواید و مضرات چای و قهوه می‌دهد که کمک بزرگی به انتخاب نهایی شما خواهد کرد. امیدواریم که این مطلب به شما برای انتخاب نوشیدنی موردعلاقه خود کمک کرده باشد!

نویسنده: امیرحسین نظری