1

معمولا افراد جویای کار، حقوق و دستمزد پرداختی را به‌عنوان مهم‌ترین عامل برای انتخاب شغل در نظر می‌گیرند. این در حالی است که در انتخاب بهترین مسیر شغلی، باید مجموعه‌ای از مزایا و معایب مشاغل موردتوجه کارجویان قرار گیرد. یکی از فرصت‌های شغلی پول‌ساز در بازار کار، شغل جوشکاری است. با‌این‌حال پیش از ورود به این حرفه، آشنایی با عوارض و خطرات جوشکاری بسیار ضروری خواهد بود.

در این مقاله، با معرفی این فرصت شغلی در خدمت شما خواهیم بود. همچنین با معرفی برخی از انواع شیوه‌های جوشکاری، به بررسی عوارض و خطرات جوشکاری آرگون و جوشکاری قوس الکتریکی خواهیم پرداخت.

معرفی شغل جوشکاری

یکی از مشاغل پر تقاضا در بازار کار کشور، شغل جوشکاری است. در حقیقت شغل جوشکاری مانند سایر مشاغل فنی، یکی از مشاغل موردنیاز بازار کار داخل و خارج از کشور است. به شکلی که برخی از نیروهای کاری به دلیل وجود تقاضای زیاد برای استخدام جوشکار، ممکن است برای کسب درآمد از طریق جوشکاری اقدام نمایند.

برای مشاهده بیشتر آگهی های استخدام جوشکار با جای خواب،‌ می‌توانید به لینک مورداشاره مراجعه کنید. هرچند از طریق فعالیت در شغل جوشکاری امکان استخدام شدن در شرکت‌های بزرگ را خواهید داشت، اما شغل جوشکاری یکی از مشاغلی است که امکان خوداشتغالی را برای فعالان این حرفه فراهم می‌کند.

جوشکاری را می‌توان فرآیندی دانست که هدف از انجام آن، اتصال دو قطعه از جنس فلز یا غیرفلز به یکدیگر است. با اتصال دو قطعه به یکدیگر، عیوب موجود برطرف شده یا قطعه جدیدی ایجاد می‌شود. معمولا جوشکاران برای انجام عملیات جوشکاری، از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

به دلیل ماهیت شغل جوشکاری که با اجسام سخت، حرارت بالا و برق سروکار دارد، همواره عوارض و خطرات جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری آرگون و... موضوعی مهم در این حرفه است. به همین دلیل کارفرمایان و متخصصان حوزه ایمنی و بهداشت حرفه‌ای (HSE)، به رعایت نکات ایمنی در شغل جوشکاری توجه ویژه‌ای دارند.

به دلیل اهمیت این موضوع، در ادامه این مقاله به شناسایی خطرات شغل جوشکاری خواهیم پرداخت. به شکلی که با معرفی برخی از انواع جوشکاری مانند جوشکاری آرگون و جوشکاری قوس الکتریکی، شما را با برخی از خطرات و عوارض احتمالی در شغل جوشکاری آشنا خواهیم نمود.

انواع مزایا و خطرات جوشکاری

در این بخش از مقاله به شناسایی خطرات شغل جوشکاری و معرفی مزایایی که برای کار کردن در این حرفه وجود دارد، خواهیم پرداخت. یکی از مزایای شغل جوشکاری، امکان درآمدزایی سریع است. افرادی که به‌تازگی دوره‌های آموزش جوشکاری را پشت سر گذاشته‌اند، می‌توانند برای آگهی‌های استخدام جوشکار رزومه خود را ارسال نمایند.

اگرچه درآمد جوشکاران تازه‌کار و مبتدی چندان قابل‌توجه نیست، اما یادگیری مهارت‌های جوشکاری می‌تواند موجب استخدام کارجویان در شرکت‌های مختلف شود. این در حالی است که در صورت کسب تجربه کاری در شغل جوشکاری، جوشکاران می‌توانند درآمد بسیار خوبی داشته باشند.

از دیگر مزایایی که برای کار در شغل جوشکاری موردتوجه قرار می‌گیرد، بازار کار این حرفه است. بدون تردید یکی از مشاغل فنی که دارای تعداد قابل‌توجهی از آگهی‌های استخدامی در سراسر کشور است، شغل جوشکاری است. با یادگیری مهارت‌های یک جوشکار می‌توانید برای تعداد زیادی از فرصت‌های استخدامی در این حرفه، رزومه خود را ارسال کنید.

معمولا از مهارت‌های یک جوشکار در ساخت‌وساز ساختمان، تعمیر ماشین‌آلات صنعتی، تعمیر کشتی، جوشکاری لوله‌ها و... استفاده می‌شود. خوب است بدانید که به دلیل وجود خطرات جوشکاری در ارتفاع، زیرآب و...، معمولا جوشکاران اضافه‌کاری نخواهند داشت. درنتیجه با فعالیت در شغل جوشکاری، می‌توانید تعادل را بین زندگی شخصی و شغل جوشکاری ایجاد نمایید.

از دیگر مزایای شغل جوشکاری، می‌توان به امکان درآمدزایی بدون اخذ مدرک تحصیلی دانشگاهی اشاره کرد. اگرچه مزایای متعددی برای فعالیت در شغل جوشکاری وجود دارد، اما نمی‌توان خطرات جوشکاری را نادیده گرفت. در ادامه این مقاله، با معرفی خطرات شغل جوشکاری در خدمت شما عزیزان هستیم.

عوارض و خطرات شغل جوشکاری

تردیدی نیست که کار کردن در هر شغل، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارا است. حتی یک کارمند اداری می‌تواند با نشستن طولانی‌مدت در پشت میز کاری خود، به آسیب‌هایی مانند ناراحتی‌های مرتبط با ستون فقرات، بیماری‌های چشمی و چاقی مفرط، مبتلا شود.

شغل جوشکاری هم مانند هر شغل دیگری، دارای معایب مختلفی است. در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی در هنگام کار جوشکاری، عوارض و خطرات شغل جوشکاری ممکن است در کوتاه‌مدت یا بلندمدت ظاهر شوند.

به‌عنوان‌مثال خطر افتادن از ارتفاع، یکی از خطرات شغل جوشکاری در هنگام کار کردن در ارتفاع است. معمولا جوشکاران ساختمانی که برای انجام عملیات جوشکاری در طبقات مختلف ساختمان کار می‌کنند، در معرض این خطر قرار دارند. در ادامه، به معرفی برخی دیگر از عوارض و خطرات جوشکاری خواهیم پرداخت.

خطرات فیوم جوشکاری

یکی از خطرات جوشکاری در ارتباط با فیوم جوشکاری است. در هنگام استفاده از الکترود و انجام عملیات جوشکاری، فیوم یا دود جوشکاری تولید می‌شود. دود جوشکاری می‌تواند برای انسان بسیار سمی و مضر باشد. فیوم جوشکاری یا دود جوشکاری، گازهای حاوی ذرات فلزی ناشی از عملیات جوشکاری هستند که در هوا منتشر می‌شوند.

گازهای ناشی از جوشکاری co2 مانند گاز کربن‌دی‌اکسید و گازهایی مانند نیتروژن اکسید، آرگون و کربن‌مونوکسید که در هنگام اجرای عملیات جوشکاری منتشر می‌شوند، برای بدن سمی و مضر خواهند بود. به شکلی که میزان خطرات فیوم جوشکاری، معمولا با توجه به غلظت ذرات موجود در دود جوشکاری، مدت‌زمان تماس با دود جوشکاری و نوع ذرات موجود در دود جوشکاری تعیین می‌شود. خوب است بدانید که در اثر تماس طولانی‌مدت با دود جوشکاری در جوش آرگون، جوشکاری co2 و...، احتمال ابتلای جوشکار به‌ انواعی از بیماری‌های ریوی و تنفسی وجود خواهد داشت.

از انواع بیماری‌های تنفسی و ریوی ناشی از دود جوشکاری، می‌توان به عفونت‌های ریوی، آسم و بروز التهاب‌های ریوی اشاره کرد. به همین دلیل در هنگام کار جوشکاری، توجه به نکات ایمنی می‌تواند در کاهش احتمال بروز این نوع از خطرات جوشکاری بسیار موثر باشد.

عوارض پوستی در جوشکاری

یکی دیگر از معایب و خطرات شغل جوشکاری، در ارتباط با عوارض جوشکاری برای پوست صورت است. به دلیل وجود حرارت زیاد در هنگام اجرای فرآیند جوشکاری، بروز سوختگی یکی از آسیب‌های احتمالی خواهد بود. به‌عنوان‌مثال در هنگام استفاده از جوش آرگون، حتی می‌توان بروز سرطان پوست را در کنار سوختگی ناشی از جوشکاری آرگون متصور بود.

همچنین یکی از خطراتی که جوشکاران با آن سروکار خواهند داشت، در ارتباط با دستگاه جوش و کپسول‌های گاز است. به دلیل احتمال بروز آتش‌سوزی و انفجار ناشی از کپسول‌های گاز، احتمال سوختگی و بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر در شغل جوشکاری زیاد خواهد بود.

خطرات جوشکاری آرگون

در انجام برخی از فرآیندهای جوشکاری، از گاز آرگون استفاده می‌شود. به شکلی که از ترکیب این گاز با گاز کربن‌دی‌اکسید، گاز محافظ جوشکاری ایجاد می‌شود. تولید این گاز محافظ می‌تواند به جلوگیری از ایجاد آلودگی در محل جوشکاری و الکترود، کمک فراوانی نماید.

اگرچه جوشکاری آرگون یکی از محبوب‌ترین انواع جوشکاری است، اما استفاده از جوش آرگون می‌تواند با عوارض و معایبی همراه باشد. در ادامه، برخی از عوارض و خطرات جوشکاری آرگون آورده شده است:

 • احتمال بروز آسیب‌های چشمی در اثر اشعه و نور شدید جوشکاری آرگون
 • احتمال بروز سوختگی
 • امکان ابتلا به سرطان پوست
 • احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های عضلانی و استخوانی مانند کمردرد، زانودرد و ناراحتی‌های مفاصل
 • احتمال بروز بیماری‌های تنفسی
 • امکان ابتلا به مشکلات قلبی
 • احتمال ابتلا به بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری

عوارض و خطرات جوشکاری قوس الکتریکی

یکی دیگر از انواع جوشکاری که برای انجام فرآیندهای جوشکاری مورداستفاده قرار می‌گیرد، جوشکاری قوس الکتریکی است. در جوشکاری قوس الکتریکی از برق، برای تولید حرارت و اتصال قطعات فلزی به یکدیگر استفاده می‌شود.

بااین‌حال حرارت ایجادشده در جوشکاری قوس الکتریکی، بسیار زیاد بوده و به بیش از پنج هزار درجه سانتی‌گراد می‌رسد! درنتیجه احتمال بروز سوختگی‌های ناشی از جوشکاری قوس الکتریکی، بسیار زیاد خواهد بود. از طرف دیگر به دلیل استفاده از جریان الکتریکی برای تولید حرارت و اتصال قطعات از جنس فلز به یکدیگر، خطر برق‌گرفتگی را می‌توان جزء خطرات شغل جوشکاری در این روش دانست.

نکات ایمنی جوشکاری

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که: «چطور می‌توان باوجود عوارض و خطرات جوشکاری در ارتفاع و...، جوشکاری ایمنی داشته باشیم؟». برای در امان ماندن از آسیب‌ها و خطرات دستگاه جوش و عملیات جوشکاری، باید نکات ایمنی مرتبط با شغل جوشکاری را رعایت کنید. در ادامه، به برخی از نکات ایمنی جوشکاری اشاره خواهیم کرد:

 •  استفاده از ماسک و دستگاه تنفسی مناسب
 • ایجاد تهویه هوای مناسب در محل جوشکاری
 • استفاده از کلاه ایمنی و عینک مخصوص شغل جوشکاری
 • پوشیدن چکمه و دستکش جوشکاری
 • استفاده از محافظ گوش ضد صدا
 • بررسی دستگاه جوش و نگه‌دارنده الکترود پیش از شروع کار

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی شغل جوشکاری پرداختیم. همچنین با معرفی برخی از مزایای این حرفه، برخی از خطرات شغل جوشکاری را معرفی نمودیم. درنهایت با پرداختن به نکات ایمنی جوشکاری، برخی از مهم‌ترین نکات ایمنی و راه‌های مقابله با خطرات جوشکاری را ارائه کردیم.