وقتی موضوع به سرمایه گذاری می رسد، بیش از هر چیزی مهم است امنیت در سرمایه گذاری مورد توجه قرار بگیرد. چند سالی است که صندوق‌های سرمایه گذاری به ابزار مالی مورد اعتماد و پربازده و البته محبوب تبدیل شده‌اند. اما باز هم نکته مهم امنیت در سرمایه گذاری از طرف عده‌ای که قصد بهره‌مندی از صندوق‌های سرمایه گذاری و سرمایه گذاری در این ابزار مالی موفق را دارند مطرح است. این سوال که : صندوق های سرمایه گذاری امن است یا خیر؟

1

امن بودن صندوق های سرمایه گذاری

برای این که بدانیم پول‌مان در صندوق‌های سرمایه گذاری امن است، اول باید عملکرد و ماهیت این ابزار مالی را شناسایی کنیم. صندوق‌های سرمایه گذاری ابزار مالی جدیدی هستند که نسبت به راه‌ها و شیوه‌های سنتی سرمایه گذاری که در گذشته رایج بودند، جایگزین موفقی محسوب می شوند

یکی از موفقیت های صندوق‌های سرمایه گذاری نسبت به دیگر ابزارهای مالی، شفافیت بالای آن در عملکرد و گزارش‌دهی است. جالب است بدانیم که صندوق‌های سرمایه گذاری موظف به ارائه گزارش‌های ماهانه، دوره‌ای و سالیانه به سازمان بورس و اوراق بهادار هستند.

 سرمایه گذارها می‌توانند این گزارش‌ها را در وبسایت‌های معتبری مانند فیپیران ببینند؛ بنابراین یکی از ابعاد امنیت صندوق‌های سرمایه گذاری همین میزان شفافیتی است که در ارائه عملکردشان در دوره‌های متفاوت دارند. در شیوه‌های سنتی مانند خرید مستقیم سهام یا خرید طلا از بازار سنتی فیزیکی طلا این چنین آسودگی خاطر وجود ندارد.

مواردی مانند اینکه سبدی که شما برای خرید سهام تدارک دیده اید در این روش با کمک افراد خبره و کارشناسان مالی محافظت می شود تا ارزش پول شما حفظ شود. یا در خریدهایی مانند خرید طلا از بازار سنتی مواردی مانند سرقت طلا و یا اختلاف مبلغ خرید و فروش را می توان اشاره کرد.

صندوق های سرمایه گذاری دارای نظارت و مجوزهای دولتی

صندوق های سرمایه گذاری به عنوان ابزار مالی آنلاین و جدیدی در فضای سرمایه گذاری جدا از فعالیت مشخصی که دارند دارای نظارت‌ها و مجوزهای لازم می باشند. هر صندوق سرمایه گذاری بدون مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار اجازه فعالیت ندارد. از طرف دیگر سازمان مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه هم بر فعالیت صندوق ها که در فضای سرمایه گذاری آنلاین فعالیت می‌کنند، نظارت لحظه‌ای دارد. گزارش‌های ماهانه و سالانه و دوره‌ای از یک طرف و نظارت‌ها و مجوزها از طرف دیگر می‎‌توانند تاییدی بر ایمن بودن ابزار مالی نوینی مانند صندوق های سرمایه گذاری باشند و ما را به این باور برسانند که پول‌مان در صندوق های سرمایه گذاری امن است.

2

امن بودن صندوق های سرمایه گذاری

علاوه بر تمام مواردی که در بالا گفته شده، تمامی صندوق های سرمایه گذاری توسط بانک ها و موسسات مالی بزرگ تاسیس شده اند و مراحل بسیار سخت گیرانه ای برای ایجاد صندوق ها وجود دارد که این موسسات باید توان و اعتبار کسب مجوزات آن را داشته باشند.

همه این موارد باعث می شود که نظارت های سختی بر اینگونه موسسات وجود داشته باشد، زیرا مانند بانک ها مقدار قابل توجهی پول مردم در آن ها وارد می شود.

نظارت کارشناسان در صندوق‌های سرمایه گذاری کیان دیجیتال

ممکن است بگوییم که در زمان خرید سهام هم می‌توانیم نسبت به گزارش‌های دوره‌ای سهام موردنظرمان آگاه شویم و بعد اقدام به خرید سهام به صورت مستقیم کنیم. این نوع بررسی را می‌توان انجام داد. اما دقت داشته باشیم که بسیاری از ما به دلیل نداشتن وقت و دانش کافی نمی‌توانیم به طور منظم اقدام به بررسی گزارش‌های مالی مختلف کنیم. علاوه بر این، برای تشخیص و محاسبات در بررسی‌هایی که انجام می‌دهیم نیاز به دید کارشناسی داریم.

 این در حالی است که بسیاری از ما در زمینه دیگری تخصص داریم درحالیکه متخصص بازار سهام نیستیم؛ بنابراین بهتر است کار را به کارشناسان مالی این حوزه بسپاریم و اگر قصد سرمایه گذاری در سهام داریم، از صندوق‌های سهامی استفاده کنیم. اتفاقات کوچک و بزرگ در بازار از نگاه نکته سنج کارشناسان حاضر در صندوق دور نمی‌ماند و به همین دلیل هم جلوی ضررهای شدید در صندوق‎ها گرفته می‌شود. نکته آخر این که برخی صندوق‌ها برای افراد ریسک‌گریز مناسب‌ترند و برخی دیگر برای افراد ریسک‌پذیر. این نکته را باید هنگام سرمایه گذاری به خاطر داشت.جالب است بدانید برای افراد ریسک‌گریز صندوق‌های درآمد ثابت گزینه خوبی هستند.