برای آبادکردن جاده‌ها ایده‌های مختلفی داده شده که واگذاری ایجاد و تعمیر آنها به بخش خصوصی یکی از بهترین راهکارها است. شرکت‌های دولتی و خصوصی در قبال ایجاد جاده‌های نو از کسانی که از آن جاده یا آزادراه استفاده می‌کنند عوارض می‌گیرند. اخذ عوارض در بسیاری از آزادراه‌های کشور انجام می‌شود که نقش مهمی در آبادانی کشور دارد. آیا شما از قوانین جدید عوارض آزادراهی در کشور مطلع هستید؟ در این مطلب سعی داریم تا شمارا با پرداخت آسان عوارضی و نکات مهم درباره آن آشنا کنیم.

1

عوارض آزادراهی چیست؟

در تمام کشورهای جهان به منظور اینکه راه‌های مهم اتصالی شهرها با سرعت بیشتری تاسیس شوند دولت‌ها با موسسات خصوصی همکاری می‌کنند. در این همکاری یکی از شروط شرکت‌ها این است که چندین سال عوارض جاده به حساب آنها منتقل شود.

از مزایای ایجاد راه‌های جدید می‌توان به کاهش سوخت، کاهش تصادفات جاده‌ای، صرفه‌جویی در زمان و ... اشاره کرد. در چند سال گذشته در کشور بسیاری از آزادراه‌ها سروسامان یافته‌اند و امیدواریم که در آینده پیشرفت زیادی در این مورد را شاهد باشیم.

به احتمال زیاد شما نیز در سفرهای خود با جایگاه‌های زیادی از این عوارضی روبرو شده‌اید. در ادامه می‌خواهیم در مورد الکترونیکی­شدن عوارض با شما مطالبی را به اشتراک بگذاریم.

2

پرداخت الکترونیکی عوارضی

این روزها همه از گوشی خود برای انجام بسیاری از خدمات نظیر پرداخت قبض، کارت به کارت، پرداخت خلافی و ... استفاده می‌کنند. یکی از معضلات در آزادراه‌ها که افراد زیادی از آن گله داشتند، صف پرداخت عوارض بود که ایده جدیدی برای آن داده شد.

برای اینکه مسافرین و رانندگان مدت زمان زیادی در جایگاه عوارض معطل نشوند، پرداخت الکترونیکی آن ارائه شد. این مورد در بسیاری از جایگاه‌ها عملی گردید و دیگر اپراتوری در جایگاه‌ها نمی‌نشست و همه چیز به صورت آنلاین انجام می‌شد.

دوربین‌ها پلاک خودروها را ثبت می‌کنند و مالکان خودرو باید با مراجعه به مراجع معتبر این عوارضی را باید به صورت آنلاین پرداخت کنند. آنلاین­شدن پرداخت عوارض آزادراهی مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به تردد سریع خودروها در جایگاه‌ها، کاهش مصرف سوخت، کاهش اتلاف وقت مسافرین، مدیریت دقیق پرداخت و ... اشاره کرد.

جریمه عوارض آزادراهی

توجه داشته باشید که افرادی که به هر نحوی مبلغ مورد نظر را پرداخت نکنند مشمول جریمه می‌شوند. در گام اول افزایش تصاعدی مبلغ پیشنهاد شد که مورد قبول نبود و خیلی سریع رد شد. پس از کش‌وقوس‌های زیاد که جریمه عوارضی، در مبلغ 42 هزار تومان به تصویب رسید.

کسانی که پس از یک ماه فراموش کنند که عوارض را پرداخت کنند موظف هستند جریمه آن را از مراجع معتبر پرداخت نمایند. یکی از راهکارها این است که پس از عبور از جایگاه بلافاصله این مبلغ پرداخت شود تا فراموش نشود اما راه‌حل دیگری نیز وجود دارد که در ادامه در این مورد صحبت خواهیم کرد.

پرداخت خودکار

برخی افراد با شنیدن این‌که می‌توان این مبلغ را به صورت اتوماتیک پرداخت کرد، شوکه می‌شوند. لازم است بدانید که برخی از اپلیکیشن‌ها برای این مورد به صورت حرفه‌ای طراحی شده‌اند. اگر شما هم می‌خواهید بدون اینکه خودتان متوجه شوید عوارض آزادراهی شما پرداخت شود، سوپراپلیکیشن تاپ را نصب کنید.

در این برنامه تنها کافی است شما پلاک خودروی خود را برای گزینه پرداخت عوارض آزادراهی تعریف کنید و کیف پول تاپ را شارژ نمایید. اگر دائم در سفر هستید می‌توانید کیف پول خود را به هر اندازه دلخواه شارژ کنید تا همه مبالغ به صورت خودکار پرداخت شود.

سرویس اتوپی عوارضی تاپ تنها یکی از نقاط قوت این نرم‌افزار قدرتمند است که هموطنان عزیز می‌توانند از آن نهایت استفاده را داشته باشند. بهتر است بدانید که شما در تاپ با یک سوم هزینه‌ای که در پلیس +10 پرداخت خواهید کرد می‌توانید استعلام خلافی خودروی خود را بگیرید.

پس از اخذ استعلام به صورت دوره‌ای می‌توانید خلافی‌های خود را ماهانه پرداخت کنید تا هیچگاه خودروی شما توقیف نشود. در ادامه بیشتر با این برنامه کاربردی آشنا خواهید شد.

3

تاپ با 73 سرویس کاربردی

افراد زیادی برای انجام خدمات مختلف مانند کارت به کارت، خرید بلیط هواپیما و ... اپلیکیشن‌های مختلفی را روی گوشی خود نصب می‌کنند. به احتمال زیاد اکثر این افراد با نصب سوپراپلیکیشن قدرتمندی نظیر تاپ از شر برنامه‌های موردی خلاص شوند.

تاپ قدرت گرفته از بانک پارسیان است که همراه بانک پارسیان را نیز در خود جای داده و تمام فعالیت‌ها مانند پرداخت عوارضی، در آن زیر نظر پلیس فتا انجام می‌شود. از خدمات ممتاز این اپلیکیشن می‌توان به خرید بلیط قطار، اتوبوس و هواپیما، رزرو تور و هتل، پرداخت قبض، خرید شارژ، پرداخت خلافی و ... اشاره کرد.

با تاپ می‌توانید به دلیل جای­گذاری مستقیم رمز دوم در کمترین زمان ممکن کارت به کارت انجام دهید که یک مزیت محسوب می‌شود. از دیگر خدمات می‌توان ثبت و تایید چک صیادی، پرداخت خودکار عوارض آزادراهی، پرداخت قبض تلفن همراه و ... را نام برد. برای تاپ زندگی­کردن با سوپراپلیکیشن تاپ بیشتر آشنا شوید.

جمع بندی

عوارض آزادراهی یکی از مسائل بسیار مهم در هر کشوری است که آبادانی جاده‌ها را در پی دارد. در این مطلب سعی کردیم تا شما را با آنلاین­شدن این عوارض و بهترین روش پرداخت آن آشنا کنیم. افرادی که پرداخت این عوارض را فراموش می‌کنند می‌‌توانند تاپ را نصب کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

در سوپراپلیکیشن تاپ تنها با شارژ کیف پول و تعریف پلاک خودرو در لحظه عوارضی پرداخت می‌شود. این برنامه بیش از 70 سرویس کاربردی دارد که بدون شک شما را از انجام بسیاری از خدمات به صورت حضوری بی‌نیاز خواهد کرد.