آیا درباره استرس و ایجاد بیماری اطلاعاتی دارید؟ استرس زیاد موجب ایجاد اختلالات خواب، الگوهای نامنظم غذا خوردن، ابتلا به بیماری های قلبی و تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد.

توضیحاتی درباره ارتباط استرس و بروز بیماری ها

داروخانه آنلاین آتی فارمسی معتبر ترین داروخانه آنلاین کشور ،  توجه شما را به این مقاله، ، جلب می نماید

استرس بخشی کاملا طبیعی از عملکردهای انسان است که به طور طبیعی در بدن همه افراد ایجاد می شود. اگر اضطراب زیاد به حالت مزمن در آید و مدیریت نشود، می تواند به سلامتی روانی و جسمانی فرد آسیب زیادی برساند.

استرس کوتاه مدت موجب آزادسازی هورمون های موثر بر حفظ سلامت سیستم تنفسی و بهبود ریتم قلب می شود. افزایش ضربان قلب و افزایش تعداد تنفس در مقابل اضطراب وارد شده،  پاسخ بدن است و عضلات را آماده پاسخ گویی به عوامل استرس زا می کنند.  

کسانی که همیشه استرس دارند با مشکلاتی مانند  اختلالات خواب، الگوهای نامنظم غذا خوردن، ابتلا به بیماری های قلب و عروق، تضعیف سیستم ایمنی، ابتلا به بیماری های اعصاب و روان و سایر بیماری های جسمی مواجه می شوند.

سطوح بالای استرس می تواند موجب ایجاد تنش عضلانی شود. دردهای عضلانی و سردرد های مزمن به دلیل اضطراب زیاد ایجاد می شوند. اضطراب شدید بر عملکرد سیستم عصبی مرکزی و نحوه پردازش درد  به وسیله مغز تاثیر می گذارد.

استرس

استرس چگونه موجب بروز بیماری می شود؟

در افرادی که استرس زیاد دارند، ترشح هورمون های استروئیدی با نام گلوکوکورتیکوئیدها در بدنشان افزایش می یابد. هورمون کورتیزول جزو این گروه از هورمون ها می باشد که به نام هورمون استرس شهرت دارد.

به طور طبیعی این هورمون ها موجب کاهش التهابات بدن و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می شوند. استرس مزمن باعث ایجاد یک رابطه نادرست بین محور غده هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غده آدرنال  با سیستم ایمنی بدن می گردد.

 اضطراب شدید و مزمن می تواند موجب بروز مشکلات پوستی زیادی اعم از شوره سر، خارش پوست، راش های پوستی خشک، دردناک و یا خارش دار، آکنه های پوستی و زگیل پوستی شود.

سطوح بالای استرس بر سلامت اعصاب و روان تاثیر می گذارد. افرادی که در زندگی خود اضطراب بالایی را تجربه کرده اند، ممکن است در آینده به بیماری های مختلف روانی مانند افسردگی ماژور  و اختلال دو قطبی دچار شوند.

تاثیر استرس مزمن بر بدن

اضطراب زیاد و همیشگی می تواند باعث بروز مشکلات جسمانی و روانی در فرد شود که عبارتند از:

 • بروز خستگی
 • ابتلا به دیابت
 • اضافه وزن و چاقی
 • ابتلا به افسردگی
 • اختلال در یادگیری و ضعیف شدن حافظه
 • ابتلا به بیماری های خود ایمنی
 • تضعیف سیستم ایمنی
 • ابتلا به بیماری های قلب و عروق
 • اختلالات خواب
 • عملکرد نامطلوب سیستم گوارش
 • ابتلا به بیماری های مختلف تنفسی مانند آسم و آلرژی
 • مشکلات پوستی
 • کاهش میل جنسی در مردان و زنان

استرس زیاد و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی

استرس زیاد می تواند موجب افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و ابتلا به بیماری های قلبی شود. به دلیل سطوح بالای اضطراب، مشکل کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو ایجاد شده که بر سلامتی قلب تاثیر منفی می گذارد. این مشکل به نام های سندروم قلب شکسته و کاردیومیوپاتی استرس شهرت دارند.

در این بیماری قسمتی از قلب به صورت موقتی بزرگ شده و عمل پمپاژ خون به سختی انجام می شود. قسمت های دیگر قلب عملکرد عادی خود را دارند. این مشکل می تواند موجب نارسایی عضلانی کوتاه مدت قلب و یا ایجاد شوک شود. این بیماری می تواند علائمی مانند علائم حملات قلبی مانند درد قلب و درد قفسه سینه  را ایجاد کند که در صورت درمان به موقع، بعد از چند روز تا چند هفته بهبود می یابند.

کنترل استرس جهت بهبود عملکرد سیستم قلب و عروق

تاثیر استرس بر عملکرد سیستم گوارشی

استرس مزمن می تواند بر عملکردهای مختلف سیستم گوارشی مانند نفوذپذیری روده، ترشح اسید معد ه، روند هضم و جذب مواد غذایی، التهاب سیستم گوارش و افزایش اشتها تاثیر بگذارد.

استرس زیاد علاوه بر تاثیر در هضم و جذب مواد غذایی در روده، باعث تغییر در سرعت  حرکت غذا در روده ها می شود. به همین دلیل افراد مختلف دچار اسهال و یا یبوست می گردند.

اضطراب بیش از حد بر بروز سندروم روده تحریک پذیر تاثیر زیادی می گذارد. به همین دلیل پزشکان برای درمان سندروم روده تحریک پذیر از داروهای تسکین دهنده اضطراب و داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند.

افرادی که دچار سطوح بالای استرس هستند، تمایل زیادی به مصرف نوشیدنی های الکلی و کشیدن سیگار دارند. ابتلا به مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل و ریفلاکس اسید معده در میان این افراد بیشتر است. اضطراب زیاد بر چگونگی بلع افراد تاثیر می گذارد. فرد در زمان بلعیدن غذا، هوای بیشتری را وارد معده کرده به همین دلیل دچار نفخ و آروغ زدن بیشتر می شوند.

اضطراب زیاد موجب ایجاد زخم های معده نمی شود ولی شرایط زخم های موجود در سیستم گوارشی را تشدید می کند. اضطراب زیاد موجب افزایش تولید اسید معده می گردد.

اضطراب زیاد بر عملکرد سیستم تنفسی

سطوح بالای استرس موجب تشدید علائم بیماری های تنفسی مانند آسم و آلرژی می گردد. اضطراب شدید موجب ایجاد واکنش های التهابی در ریه شده که مسیرهای هوایی را تنگ می کند. افراد سالم در معرض عوارض جدی تنفسی ناشی از اضطراب زیاد نیستند.  اضطراب زیاد در افراد مبتلا به مشکلات سیستم تنفسی مانند بیماری های مزمن انسدادی ریه باعث دشوار شدن تنفس و بروز حملات هراس می گردد.

تاثیر اضطراب زیاد بر عملکرد جنسی خانم ها و آقایان

استرس زیاد با بروز زمینه های ابتلا به افسردگی و خستگی زیاد موجب کاهش میل جنسی خانم ها می شود. اضطراب منجر  به فعالیت بیشتر ویروس هرپس سیمپلکس و بروز سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود. اضطراب موجب تشدید علائم سندروم قبل از قاعدگی خانم ها می گردد.

سطوح بالای اضطراب در مردان موجب اختلال در تولید هورمون تستوسترون می شود. در نتیجه موجب بروز اختلال نعوظ، کاهش تولید اسپرم و کاهش میل جنسی مردان می شود. با تضعیف سیستم ایمنی مردان در اثر اضطراب بالا، غده پروستات، مجرای ادرار و بیضه ها در معرض ابتلا به عفونت قرار می گیرند.

درمان

برای جلوگیری از بروز آسیب های ناشی از استرس اقدامات درمانی را به موقع انجام دهید.

 • انجام فعالیت های بدنی منظم در هر روز: مانند پیاده روی سبک، دوچرخه سواری و شنا
 • داشتن خواب کافی در شب: برای داشتن خواب خوب در شب از مصرف نوشیدنی های الکلی و کشیدن سیگار پرهیز کنید. خواب خوب شبانه موجب ایجاد احساس شادابی  و آرامش فرد می شود.
 • انجام طب سوزنی، یوگا و یا ماساژ درمانی
 • داشتن رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ها و سبزیجات

کلام آخر

استرس یک پاسخ طبیعی بدن به رویدادهای روزانه است. اضطراب کوتاه مدت می تواند به سلامتی بدن کمک کند اما در طولانی مدت موجب بروز آسیب های روانی و جسمی بدن می شود.  

کنترل استرس و ایجاد آرامش و شادابی با خواب خوب شبانه

داروخانه آنلاین آتی فارمسی

www. atipharmacy.com