1

بهترین متریال ساختمانی لزوماً گران‌ترین نیست. این مطلب در مورد انواع ساندویچ پانل هم صادق است. برای انتخاب و خرید ساندویچ پنل باید حتماً مشخصات فنی هر یک از انواع آن را در نظر گرفت و سپس با توجه به انتظاراتی که از دیوارها و سقف داریم اقدام به انتخاب و خرید نمود. انتخاب ناآگاهانه و چشم بسته سبب می‌شود انتظارات عملکردی که از پانل ساندویچی داریم برآورده نشود و بازدهی اقتصادی مورد نظر محقق نگردد.   

بدون شک تصمیم به استفاده از ساندویچ پانل در ساخت هر پروژه آغاز مسیری درست است. اما سازندگان و پیمانکاران برای عملی کردن این تصمیم با چالش‌هایی هم روبه‌رو هستند. مهمترین چالش، انتخاب و خرید ساندویچ پانل است. شرکت‌های تولیدکننده ساندویچ پنل یکی دو تا نیستند و هر یک از آنها ساندویچ پانل را در انواع گوناگونی تولید و عرضه می‌کنند.

2

 مهمترین سوالاتی که باید قبل از خرید پانل ساندویچی برای آنها پاسخی یافت از این قرار هستند:

 • کدام شرکت تولیدکننده، انواع پانل ( https://sandewichpanel.com ) را با کیفیت بالاتری تولید می‌کند؟
 • در پروژه من، مهمترین وظیفه پانل ساندویچی چیست؟
 • کدام نوع ساندویچ پنل بیشترین انطباق را با نیازهای پروژه من دارد؟
 • کدام نوع ساندویچ پنل از نظر قیمت بهترین انتخاب است؟

برای پاسخ به این سوالات ابتدا باید با انواع پنل ساندویچی، ویژگی‌ها و مشخصات فنی هر یک آشنا شد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل و اهمیت آنها

عملکرد ساندویچ پانل هم مانند هر مصالح ساختمانی دیگری وابسته به خصوصیات کارکردی و مشخصات فنی آن است. رفتار هر مصالح ساختمانی بیش از هر چیز با سه دسته از ویژگی‌ها مرتبط است:

 • ویژگی‌های شیمیایی
 • ویژگی‌های مکانیکی
 • ویژگی‌های فیزیکی

3

مجموع این ویژگی‌ها، مشخصات فنی و کارکردی هر متریال را تعیین می‌کنند. خصوصیات کارکردی انواع ساندویچ پانل که وجه تمایز اصلی آنها است عبارتند از:

 • میزان عایق‌بندی حرارتی
 • میزان مقاومت در برابر رطوبت
 • میزان مقاومت در برابر آتش
 • میزان ممانعت از عبور صدا
 • وزن، ابعاد و ضخامت ساندویچ پانل

اینکه کدام یک از این خصوصیات کارکردی دارای اولویت بیشتری است کاملاً بستگی به نیازهای پروژه دارد. میزان عایق‌بندی حرارتی مورد انتظار در یک سردخانه زیر صفر بسیار متفاوت از یک سوله ساده صنعتی است.

5

تفاوت انواع ساندویچ پانل و کاربرد هر یک

ساندویچ پانل یک متریال مدرن با تولیدی صنعتی و ساختاری چند لایه است. بنابراین عمده‌ی تفاوت انواع پانل در اختلاف میان مواد مورد استفاده در این لایه‌ها است. در هنگام خرید ساندویچ پنل هم باید به همین تفاوت‌ها توجه داشت. زیرا در کوتاه مدت و طولانی مدت همین ویژگی‌های متفاوت بر میزان کارایی ساندویچ پنل اثر می‌گذارند.

 سه عامل اصلی تفاوت در مشخصات و رفتار انواع پانل ساندویچی عبارتند از:

 • ضخامت پانل
 • جنس پوشش ورق
 • جنس ماده عایق

6

تولیدکنندگان مختلف ساندویچ پانل را در ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌کنند. اما تولیدکنندگان برتر ابتدا به بررسی نیازهای صنعت ساختمان پرداخته و سپس تولیدات خود را با ضخامت‌هایی متناسب با نیازها تولید می‌نمایند. شرکت ماموت که کیفیت تولیداتش در تمام خاورمیانه زبانزد است انواع ساندویچ پانل را در ضخامت‌هایی زیر تولید و عرضه می‌نماید.

مقایسه انواع مواد عایق مورد استفاده در تولید ساندویچ پانل

برای بخش مرکزی و هسته عایق ساندویچ پانل از مواد مختلفی می‌توان استفاده کرد. پلی استایرن و مشتقات آن(XPS و EPS)، انواع پلی یورتان، پشم سنگ و پشم شیشه اصلی‌ترین گزینه‌ها برای هسته پانل‌های ساندویچی هستند. در یک دهه اخیر پلی یورتان بیشتر از سایر مواد با استقبال خریداران ساندویچ پنل روبه‌رو شده است. دلیل این امر بهینه‌تر بودن پلی یورتان است.

7

لازم به ذکر است که پلی یورتان عمدتاً به دو صورت در تولید ساندویچ پانل به کار می‌رود.

 • فوم پلی یورتان معمولی (PUR)
 • فوم پلی یورتان مقاوم در برابر آتش (PIR)

مقایسه انواع ورق‌هایی که در تولید ساندویچ پنل به کار می‌روند

برای لایه‌های جانبی که در دو سمت هسته ساندویچ پانل جای می‌گیرند از مواد گوناگونی که امکان تولید آنها به شکل ورق وجود دارد استفاده می‌شود. پلی کربنات، فایبرگلاس، چوب، آلومینیم، ورق گالوانیزه و ورق آلوزینک از جمله گزینه‌هایی هستند که در تولید انواع پانل ساندویچی در پیرامون عایق میانی قرار می‌گیرند. در بین این مواد، سه مورد کاربرد گسترده‌تر و کارایی بیشتری دارند.

 • ورق با پوشش آلومینیمی
 • ورق با پوشش گالوانیزه
 • ورق با پوشش آلوزینک

ساندویچ پانل آلومینیمی بیشترین دوام و مقاومت را دارد. پس از آن ساندویچ پانل آلوزینک هم ماندگاری و کارایی بسیار بالایی دارد. ساندویچ پانل گالوانیزه مقاومت کمتری نسبت به دو نوع دیگر داشته اما برای بسیاری از کاربری‌ها به اندازه کافی کارآمد است.

8

قیمت انواع ساندویچ پانل به چه عواملی بستگی دارد؟

همان عواملی که سبب تفاوت بین انواع پنل ساندویچی می‌شوند موجب تفاوت در قیمت هم می‌گردند. جنس هسته عایق، جنس پوشش ورق، ضخامت فوم هسته از فاکتورهای اصلی موثر بر قیمت ساندویچ پانل هستند.

 • از نظر جنس هسته عایق، با وجود بهینه بودن پلی یورتان اما بین فوم PUR و فوم PIR  تفاوت قیمت وجود دارد و قیمت پانل ساندیچی با فوم PIR  بیشتر از ساندویچ پانل PUR  است که با توجه به قابلیت‌های بیشترPIR  بخصوص مقاومت آن در برابر آتش، این اختلاف قیمت طبیعی است.
 • از حیث تفاوت در ضخامت فوم و بالطبع آن ضخامت ساندویچ پانل، با افزایش ضخامت قیمت هم بالاتر می‌رود و مثلاً ساندویچ پانل دیواری با ضخامت 15 سانتی‌متر قیمتی در حدود 40 درصد بیشتر از ساندویچ پنل مشابه با ضخامت 6 سانتی‌متر دارد.
 • از جنبه تأثیر جنس پوشش ورق بر قیمت ساندویچ پانل، ساندویچ پانل با ورق آلومینیمی بیشترین قیمت را دارد و استفاده از آن به جز در پروژه‌هایی خاص با شرایط ویژه، توجیه اقتصادی چندانی ندارد. ورق گالوانیزه قیمت کمتری نسبت به ورق آلوزینک و ورق آلومینیمی دارد اما استفاده از ساندویچ پانل گالوانیزه همواره بهترین تصمیم نیست. ورق آلوزینک از لحاظ قیمت بین گالوانیزه و آلومینیم جای می‌گیرد و در بسیاری از پروژه‌ها بهره از پانل ساندویچی آلوزینک بهینه‌ترین انتخاب است.
 • ساندویچ پانل دیواری و سقفی حتی اگر ضخامت، جنس فوم و جنس ورق یکسانی داشته باشند قیمت‌های متفاوتی دارند و ساندویچ پنل سقفی قیمت بیشتری دارد. این اختلاف قیمت بیش از هر چیز به علت فرم ورق بیرونی و وجود گام در ساندویچ پانل سقفی است.

9

خرید کدام نوع از ساندویچ پانل به نفع شماست؟

اگر یک ساختمان کارایی بالایی داشته باشد هم سازندگان و هم استفاده کنندگان سود خواهند برد. به سوال بالا باید در دو بخش پرداخت:

 • کدام نوع ساندویچ پانل؟ با چه ضخامت، جنس فوم و جنس ورقی؟
 • کدام تولیدکننده؟ ساندویچ پنل تولیدی کدام شرکت؟

در مورد بخش نخست نمی‌توان جوابی قطعی داد. ضخامت، جنس ورق و جنس عایق بستگی به شرایط پروژه دارند. کاربری پروژه، وضعیت اقلیمی منطقه، بودجه ساخت و ... همگی بر انتخاب نوع پانل ساندویچی موثر هستند. مثلاً برای سردخانه‌های زیر صفر بهترین گزینه ساندویچ پانل پلی یورتان با ضخامت 12.5 و 15 سانتیمتر است.

اما در مورد بخش دوم جواب مشخص و آشکار است. ساندویچ پانل ماموت، بالاترین کیفیت تولید و بهترین عملکرد را دارد. شرکت ماموت انواع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پنل سقفی را در ضخامت‌های مختلف و مطابق با خواست‌های فعالان صنعت ساختمان تولید می‌نماید.

برای آگاهی از آخرین قیمت انواع ساندویچ پنل ماموت با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت‌های پنل‌های ساندویچی و سایر پروژه‌هایی که با ساندویچ پانل ماموت ساخته شده‌اند هستید می‌توانید از سایت ما بازدید کنید.