در ابتدا بهتر است به این سوال که روزنامه رسمی چیست پاسخ دهیم. روزنامه رسمی سازمانی است زیر نظر قوه قضائیه. با استناد به ماده واحده سال ۱۲۸۹ شمسی، وظیفه دولت این چنین تعریف می‌باشد که، در پایتخت روزنامه‌ای تشکیل شده از تمام دست نویس‌های سلطنتی و حکم وزارتخانه‌ها و نصب و عزل کارمندان دولت و نیز قوانین قابل وضع به چاپ می‌رسد. این روزنامه، مجله‌ی رسمی وزارت دادگستری نام گرفته و منتشر می‌شود.

در سال ۱۳۲۳ با استناد به تبصره ۳ قانون بودجه مجلس، مسئولیت چاپ و انتشار روزنامه‌ی رسمی به مجلس واگذار شد. هیات رئیسه، وظیفه‌ی چاپ و انتشار روزنامه به صورت روزانه را به عهده گرفت. اما در سال ۱۳۳۸، روزنامه رسمی بر طبق تبصره قانون بودجه سال ۱۳۳۸ کل کشور به وزارت دادگستری انتقال داده شد و سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی بدل گشت.

برخی از وظایف و اختیارات روزنامه رسمی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • چاپ و نشر برخی آگهی‌های قانونی قضایی همچون آگهی‌های مربوط به تاسیس و ثبت شرکت‌ها و علائم تجاری
 • درج تشکیل یا انحلال هر نوع شرکت که طبق قوانین موضوعه در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده باشد .
 • انتشار اعلان لازم به دارنده مجهول سند تجاری برابر مواد ۳۲۴ و ۳۲۷ قانون تجارت.
 • انتشار خلاصه نامه شرکت خارجی یا شعبه آن پس از ثبت وفق ماده ۲۰ نظامنامه اجراء قانون ثبت شرکت‌ها مصوب ۲/۳/۱۳۱۰
 • انتشار مفاد حکم قطعی راجع به اعتراض به علامت ثبت شده وفق تبصره ماده ۱۱ قانون فعالیت احزاب و جمعیت‌ها و …مصوب ۱/۴/۱۳۱۰
 • انتشار آگهی دعوت هیئت بستانکاران موضوع ماده ۲۵ قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی مصوب ۲۴/۴/۱۳۲۸
 • انتشار خلاصه نامه شرکت وفق ماده ۶ نظامنامه قانون تجارت مصوب سال ۱۳۱۱ وزارت دادگستری

1

همانطور که گفته شد روزنامه رسمی یک سند رسمی و دولتی در جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود که زیر نظر قوه قضائیه اداره می‌شود. یکی از وظایف آن چاپ و نشر آگهی مربوط به ثبت شرکت‌ها می‌باشد. قدم آخر شما در مراحل ثبت شرکت، چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی است. که از این طریق فعالیت تجاری شما به اطلاع عموم می‌رسد. در روزنامه رسمی اطلاعاتی همچون نوع فعالیت و نام شرکت درج می‌شود.

بعد از مراجعه به سامانه آسان ثبت و وارد نمودن موارد مورد نیاز برای ثبت شرکت و در آخر تایید مدارک و دریافت شماره پیگیری، نوبت به انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی کشور می‌رسد. در آینده برای تمامی همکاری‌ها و فعالیت‌های شرکتتان به اصل یا کپی آگهی چاپ شده در روزنامه رسمی نیاز پیدا خواهید کرد. همچنین باید پس از هر تغییر و تصویب در مواردی همچون تغییرات اساسنامه، انحلال شرکت و انتخاب مدیر و بازرس، نسبت به انتشار در روزنامه رسمی اقدام کنید.

پس از انجام مراحل ثبت آگهی، در یکی از مراحل زیر قرار می‌گیرد:

 • دریافت شده از ثبت:

پرداخت هزینه توسط متقاضی انجام نشده یا موفقیت آمیز نبوده است. بنابراین باید ابتدا برای پرداخت هزینه آگهی اقدام کنید.

 • آماده ارسال به چاپ:

پرداخت هزینه چاپ با موفقیت همراه بوده است و آگهی برای چاپ ارسال می گردد.

 • در حال انتشار امضا نشده:

آگهی درحال چاپ بوده اما تاکنون امضاء نشده است.

 • انتشاریافته امضا نشده:

آگهی چاپ شده و در سایت موجود می باشد. نسخه امضاء شده آگهی تاکنون صادر نشده است.

 • انتشار یافته امضا شده:

آگهی چاپ و امضاء شده است. پس از اینکه ۵ روز کاری گذشت، آگهی شما در پورتال روزنامه رسمی کشور منتشر می شود و نسخه الکترونیکی آن را می توان دریافت کرد. همچنین فایل PDF آگهی قابل دانلود خواهد بود.

استعلام شرکت از طریق روزنامه رسمی

اگر که قصد داشته دارید شرکتی را از طریق روزنامه رسمی استعلام کنید می‌توانید به سایت و سامانه‌ی روزنامه رسمی مراجعه کنید. سپس در قسمت آگهی‌های قانونی با وارد کردن یکی از اطلاعات مربوط به نام شرکت، شناسه‌ی ملی شرکت و یا شماره ثبت شرکت، استعلام آن را انجام دهید. در ادامه جستجوی روزنامه رسمی را انتخاب کنید و در آخر می‌توانید لیست آگهی‌های روزنامه رسمی مربوط به آن شرکت را مشاهده کنید.

برای استعلام برند نیز می‌توانید مشابه همین مراحل را انجام داده اما نوع آگهی را برای ثبت علامت تعیین کنید. در صورتی که برندی برای شما نشان داده شد باید از ثبت دوباره آن اجتناب کنید و برند دیگری را بعد از استعلام برند جدید برای کسب و کار خود انتخاب کنید. این فرآیند از اتلاف زمان و هزینه جلوگیری می‌کند.

دلایل ترجمه آگهی روزنامه رسمی شرکت‌ها چیست؟

گاهی اوقات هدف شما، گسترش نام و برند تجاری خود به کشورهای دیگر است. به همین جهت لازم است تا اسناد و مدارک شرکت خود را جهت ارائه ترجمه رسمی کنند. بنابراین اگر شما صاحب شرکتی در ایران هستید و قصد دارید با کشوری دیگر داد و ستد کنید، نیازمند ترجمه روزنامه رسمی و آگهی خود هستید.

انتقال شرکت از ایران به خارج از کشور، همکاری و عقد قرارداد با شرکت‌ها، ارگان‌ها و مؤسسه‌های خارجی، شرکت در مزایده‌ها و مناقصه‌های بین‌المللی، تأسیس شعبه‌ای از شرکت یا ایجاد نمایندگی آن در خارج از کشور، تضمین بازگشت به کشور هنگام اخذ ویزا، استعلام سوابق کاری افرادی که عضو هیئت‌مدیرۀ شرکت‌ها یا مؤسسات از عمده دلایلی هستند که شما نیاز به ترجمه آگهی روزنامه رسمی خود خواهید داشت.

تفاوت روزنامه رسمی و کثیرالانتشار در چیست ؟

روزنامه‌های کثیرالانتشار را به دو دسته‌ی روزنامه‌ی کثیرالانتشار کم هزینه و پر هزینه تقسیم‌بندی می‌کنند. روزنامه‌های کثیرالانتشار را می‌توانید در انواع دکه‌ها و باجه‌های روزنامه‌فروشی در سطح کشور پیدا کنید در صورتی که روزنامه‌ی رسمی کشور در دکه‌ها و باجه‌های روزنامه فروشی موجود نیستند و باید آن را از سایت و یا خود ارگان آن دریافت کنید.

روزنامه رسمی در سراسر کشور یکسان و واحد است. در صورتی که روزنامه کثیرالانتشار برای هر شرکت و توسط موسسین در بدو تاسیس و سهامداران یا شرکاء بعد از تاسیس شخصیت حقوقی آن تعیین می‌شود.

هزینه ثبت آگهی در روزنامه رسمی چقدر است؟

هزینه ثبت آگهی در روزنامه رسمی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این هزینه به طور معمول با توجه به تعداد کلمات به کار رفته و تعداد کادرهایی که در روزنامه استفاده شده است و میزان بخش‌های اشغال شده محاسبه می‌شود. پس از اینکه اطلاعات خود را در سامانه وارد کنید، به طور آنلاین هزینه ثبت آگهی به شما گفته می‌شود.

 

2

چرا بهتر است از سامانه‌های آنلاین استفاده کرد؟

پس از ثبت شرکت باید برای انتشار آگهی در روزنامه رسمی اقدام کنید. اگر یک راه مطمعن و آسان را برای این کار می‌خواهید باید از کارشناسان متخصص کمک بگیرید. مراحل ثبت شرکت و یا ثبت و انتشار آگهی روزنامه رسمی می‌توان وقت گیر و یا حتی گاهی اوقات دشوار باشد. از نکات مثبت سامانه آسان ثبت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به کمک این سامانه برای ثبت شرکت و انتشار آگهی روزنامه رسمی و ارسال مدارک مرتبط، نیاز به هیچگونه مراجعه حضوری و ارسال فیزیکی مدارک ندارید.
 • بلافاصله بعد از ارسال اطلاعات مورد نیاز توسط شما، کارشناسان ما به بررسی آن می‌پردازند.
 • در صورت نیاز به تکمیل و یا اصلاح مدارک، کارشناسان ما جهت مشاوره‌ی تخصصی با شما تماس می‌گیرند.
 • پس از تکمیل مراحل قبل، پرونده‌ی شما جهت ثبت شرکت به اداره‌ی مربوطه ارسال می‌گردد.