انبارها یکی از شلوغ ترین بخش بوده که در آن کالاها و اقلام گوناگونی با نظم و ترتیب خاصی در قفسه بندی های قرار گرفته اند. برای داشتن انباری مرتبط و همینطور برای بررسی و رساندن کالاها و سفارش ها، باید با اصول انبارداری آشنا باشید.

در این گزارش کارشناسان ما شما عزیزان را با بهترین روش انبارداری بیشتر آشنا خواهند کرد. با ما همراه بباشید.

آشنایی با بهترین روش های انبارداری

با تولید انبوه کالا ایجاد مکانی برای نگهداری اینگونه از کالاها بسیار مهم است. اما نگهداری کالا تنها قسمت مهم کار نیست روش های نگهداری این کالا ها هم جزو اصول مهم انبارداری است. در ابتدا با انواع انبار آشنا می شویم.

1

نکات مهم انبارداری

تنوع انبار در دپو کالا

انبار فضایی است که تعداد معینی از مواد و یا کالا در آن نگهداری می شود. نگهداری این مواد در انبار بر اساس ضوابط خاصی است که یک انباردار باید آن را بداند. برای این که آموزش نحوه انبارداری را یاد بگیرید باید ابتدا بدانید انبارها به چند گروه تقسیم می شوند.

انبار پوشیده

در این نوع از انبارها موادی نگهداری می شوند که  حساسیت در نگهداری دارند. این نوع انبار با دیوار و سقف پوشیده می شوند.

انبار سرپوشیده

این انبارها سوله های فلزی هستند و مواد و کالایی در آن نگهداری می شود که در اثر عوامل محیطی خاصیت خود را از دست نمی دهند.

انبار باز

محوطه این نوع انبار فقط با سیم خاردار و فنس پوشیده می شود. نگهداری مواد و کالا در این نوع انبار بر اساس آموزش انبارداری است.

تنوع موجودی در انبار

در اصول انبارداری و نگهداری کالا، به مواد و کالایی که در زمان معین در انبار نگهداری می شود باید توجه نمود. این مواد و کالاها به چند نوع تقسیم می شوند. موادی که برای تولید استفاده می شوند. این مواد خام هستند و فقط برای تولید محصول از آن ها استفاده می شود.

مواد غیر مستقیم در تولید، این نوع مواد مانند ماشین آلات و روانکارها هستند که برای تولید محصول از آن ها استفاده می شود. محصولات نهایی، این نوع محصولاتی هستند که تولید شده و آماده فروش به بازار هستند. ملزومات، این نوع به کالاهای بهداشتی و ساختمانی، رفاهی و اداری تقسیم می شوند. اصول انبارداری مواد غذایی بسیار متفاوت است با اصول انبار داری پوشاک یا قطعات یدکی.

2

انواع انبار و نکات مهم نگهداری هر یک

قطعات نیمه ساخته، از این نوع برای مونتاژ کاری استفاده می شود. محصول تجاری برای فروش، در محل نگهداری کالا انواعی از محصولات وجود دارد که بدون تغییر قیمت به فروش می رسند.

اسقاطی، در بعضی از انبارها کالاهای اسقاطی برای تعمیر و بازیافت وجود دارند. دارایی ثابت، این نوع کالاهایی هستند که برای تسهیل خدمات به مشتری عرضه می شود. شما با برنامه انبارداری ساده نیز می توانید به اصول مهم انبار داری نیز دست یابید.

آموزش روش انبارداری

در هنگام آموزش روش انبارداری باید توجه شود که چند روش موثر برای این کار وجود دارد تا بتوان به انبارداری نوین دست یافت:

 • مشخص نمودن محل نگهداری کالا و قرار دادن کالا در همان مکان
 • طبقه بندی کالا و چیدمان درست آن بر اساس ضوابط انبارداری
 • چسباندن برچسب های شناسایی بر روی اقلام موجود در انبار
 • محافظت درست و اصولی از کالای انبار شده در انبار
 • شرح وظایف انباردار در آموزش کامل انبارداری

برای این که یک انبار با مشخصه های کامل انبارگردانی داشته باشیم باید از یک انبار دار نیز استفاده کنیم. استخدام انباردار جزء اصولی است باید بسیار به آن دقت شود. یک انباردار باید دارای یک سری مهارت باشد که در زیر به آن میندازیم:

 • طبقه بندی درست اقلام تحویلی به انبار
 • ثبت همه مراحل ورود یا خروج کالاها به انبار
 • دریافت رسید در صورت تحویل کالا
 • مسئولیت انبارگردانی به صورت دوره ای
 • گزارشات دوره ای از انبار و تهیه ی موجودی
 • رعایت مقررات اصول انبارداری
 • نظارت دقیق بر کالا و حمل و نقل آن
 • خرید برای پروژه و تدارکات آن

3

آموزش روش انبارداری

امروزه با فن آوری های نوینی که در آموزش روش انبار داری پدید آمده است با استفاده از نرم افزارهایی به ثبت ورود و یا خروج کالا نظارت دقیقی به عمل می آید. برای استفاده از این گونه نرم افزارهای انبارداری می توان به سادگی از اطلاعات موجود در یک انبار را کنترل نمود. اما برای این کار به یک سری از امکانات پایه نیاز است مانند:

 • کد گذاشتن بر روی کالاها و نگهداری این اطلاعات
 • تعریف انبار و معین نمودن حد دسترسی افراد به قسمت های انبار
 • مدیریت اسناد انبار

در آموزش روش انبارداری باید از بهترین روش ممکن در آموزش سیستم انبارداری استفاده شود تا حتی المقدور از پیش آمدن مشکلات و بروز اشکال جلوگیری شود.

سخن پایانی

کارشناسان ما در مجموعه قفسه بندی  فضاساران امین شما عزیزان را با روش های صحیح انبارداری و نکات مهم مربوط به آنا آشنا کردند. اگر برای نظم دهی به انبار و اقلام موجود در آن قصد خرید انواع قفسه فلزی را دارید، ما به شما مجموعه فضاسازان امین (www.fazasazanamin.com) را معرفی میکنیم.

شرکت قفسه بندی فلزی فضاسازان امین با بیش از ۳۰ سال سابقه در امر مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع قفسه فلزی پالت و پانل راک، راهرو باریک، پیچ و مهره ای، خود تغذیه (قفسه صنعتی) و ... همراه با تجهیزات انبار و با بهره گیری از فناوری روز، ماشین آلات پیشرفته و تکیه بر تجربه متخصصین زبده مفتخر به ارائه طرحی نوین در انباری سازگار و سیستم قفسه فلزی با کیفیتی بر‌تر، به بخش‌های مختلف صنعت کشور و صادرات به خارج از کشور گردیده است

همچنین می توانید با تماس با کارشناسان ما در مجموعه فضاسازان، از قیمت انواع قفسه های تولید شده در این مجموعه، مانند قیمت قفسه فلزی پیچ و مهره ای، انواع قفسه راک، قفسه مزنین و ... نیز مطلع شوید.