در این مقاله قصد داریم در خصوص هود های آزمایشگاهی صحبت نماییم و به معرفی آنها بپردازیم.  کاربرد هود آزمایشگاهی اولین سرفصل است که به آن پرداخته شده است. در ادامه به انواع هود اشاره نموده ایم و توضیحاتی نیز در این زمینه بیان شده است. نکات ایمنی لازم هنگام استفاده از هود های آزمایشگاهی سرفصل دیگر این مقاله می باشد. در پایان نیز شرکت آرکاراد تجارت به عنوان تامین کننده هود های آزمایشگاهی معرفی شده است.

معرفی هود های آزمایشگاهی

در صورت عدم رعایت الزامات ایمنی در فضای آزمایشگاه، فعالیت در این محیط می تواند برای سلامتی بسیار زیان آور باشد. علت این مساله هم به وجود انواع مواد شیمیایی و سمی در محیط آزمایشگاه مربوط می گردد. به کمک هود آزمایشگاهی می توان خطرات ناشی از مواد مذکور را در این محیط بسته و محدود را کنترل نمود.

کاربرد هود های آزمایشگاهی

یکی از کاربردهای این تجهیز، محافظت نمودن از نمونه ها در برابر فاسد شدن می باشد. عمدتا این مواد به آلودگی و جریان هوای محیط حساسند و اگر در برابر آنها قرار بگیرند، تجزیه شده و فاسد می شوند. کاربرد دیگر هود در این محیط، پالایش هوای آزمایشگاه از مواد شیمیایی، سموم معلق در هوا و انواع باکتری ها می باشد. این پالایش کمک می کند تا سلامتی تکنیسین ها و کارکنان آزمایشگاه حفظ گردد و بخارات سمی موجود در محیط به آنها آسیب نزند. به طور کلی در صورت عدم وجود هود در آزمایشگاه، احتمال وقوع حادثه تا حد زیادی بالا می رود. علت این مساله هم وجود انواع مواد شیمیایی و بخارات قابل اشتعال، سمی و خطرناک در این محیط می باشد. در واقع این تجهیز با انتقال بخارات خطرناک متصاعد شده در محیط به هوای بیرون از بروز حوادث پیشگیری می نماید.

آشنایی با انواع هود آزمایشگاهی

انتخاب هود مناسب از میان انواع مختلف هودهای موجود در بازار بر اساس شرایط محیطی آزمایشگاه صورت می گیرد. متراژ و نوع آزمایشگاه دو فاکتور مهم و اساسی در انتخاب هود مناسب جهت محیط مذکور می باشند.

۲

هود شیمیایی

اگر هدفتان از به کارگیری هود، انتقال بخارات سمی و اشتعال زای حاصل از مواد شیمیایی می باشد، هود شیمیایی انتخاب مناسبی برای شما است. نام دیگر این تجهیز، هود بخار است و به منظور نگهداری مواد شیمیایی دارای کابینت می باشد.

هود شیمیایی می تواند از دو نوع فن سانتریفیوژ و محوری استفاده نماید که نوع سانتریفیوژ قیمت بالاتری نسبت به مدل محوری دارد. علت این مسئله نیز تولید فشار بیشتر توسط این مدل هود می باشد. تقسیم بندی هود های شیمیایی بر اساس سرعت هوای منتقل نیز می تواند صورت پذیرد. بر این اساس  هود ها در دو دسته حجم هوای ثابت و حجم هوای متغیر جای می گیرند.

هود حجم هوای ثابت

در این مدل از هود وقتی پنجره بالا یا پایین می آید در سرعت هوای منتقل شده تغییر ایجاد می گردد. با این حال میزان حجم آن در زمان های مختلف یکسان باقی خواهد ماند که به همین علت به این هود، حجم هوای ثابت می گویند. این مدل از هود طراحی ساده ای داشته و نصب آن نیز آسان می باشد اما هزینه اجرای بالاتری نسبت به هودهای حجم هوای متغیر دارد.

هود حجم هوای متغیر

در این نوع هود میزان هوای ورودی بر اساس ارتفاع پنجره تنظیم می گردد و لذا میزان دبی هوا متغیر می باشد‌. در این مدل برخلاف هود حجم هوای ثابت، میزان سرعت هوا ثابت است و دبی آن متغیر می باشد و این سرعت نیز حدودا ۱۰۰ فوت در دقیقه است.

هود میکروبی

هود میکروبی نوع دیگری از هودهای مورد استفاده در آزمایشگاه می باشد که به هود لامینار نیز معروف است. در محیط های میکروبیولوژیکی که در آن با تهویه هوا کشت سلول، بافت و غیره صورت می گیرد، استفاده از این هود پیشنهاد می گردد. این نوع هود، دارای دو مدل کابینت دار و بدون کابینت می باشد.

هود کانوپی

هود کانوپی یکی دیگر از انواع هود آزمایشگاهی می باشد که در مدل های سقفی و دیواری ساخته شده است. این مدل از هود را بالای فرایندهای شیمیایی در حال انجام نصب می نمایند تا بخارات حاصل از فرآیند را به محیط بیرون انتقال دهد. با توجه به اینکه فن کانوپی روی هود کانوپی قرار نمی گیرد، بایستی آن را خارج از محیط آزمایشگاه نصب نمایید.

۳

هود بازویی

نام دیگر هود بازویی، هود مفصلی می باشد و این نامگذاری به علت داشتن مفصل و بازو می باشد. این بازو و مفصل سبب می شود تا جابجایی آن در محیط آزمایشگاه با محدودیت همراه باشد.

انواع هود مورد استفاده در آزمایشگاه بر اساس نوع فعالیت

هودها بر اساس نوع فعالیتشان به انواع مختلفی تقسیم می گردند. نوعی از هود ها برای رادیونوکلوئید و مواد شیمیایی به کار گرفته می شوند و نوعی دیگر از آنها برای مواد عفونی مناسب می باشند. مدل دیگری از آنها نیز به منظور حفاظت افراد از آلودگی های بیولوژیکی به کار گرفته می شود.

نحوه عملکرد هود آزمایشگاهی

این هودها به منظور تصفیه هوای محیط و پاکسازی فضای آزمایشگاه از انواع آلودگی از یک سیستم تخلیه مرکزی و مجرایی اختصاصی کمک می گیرند. این مجموعه ذرات معلق آلوده در فضا را جمع آوری نموده و به بیرون از محیط آزمایشگاه انتقال می دهد. لذا هود نقش بسیار موثری در سلامت تکنسین های آزمایشگاه ایفا می نماید.

نکات مهم جهت استفاده از هود آزمایشگاهی

استفاده از هر تجهیزی مبتنی بر رعایت یک سری اصول و دستورالعمل ها می باشد‌. هودهای آزمایشگاهی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند و هنگام استفاده از آنها بایستی از اصول ایمنی مربوط به این تجهیز پیروی گردد. یکی از موارد مهم ایمنی در خصوص هود های آزمایشگاهی، عدم نگهداری حلال ها و سایر مواد فرار در فضای زیرین آنها می باشد. در صورتی که روی مواد قابل تجزیه نظیر رادیو اکتیو آزمایش انجام می دهید، به هیچ عنوان از هود آزمایشگاهی استفاده نکنید. پیشنهاد می گردد که فعالیت های آزمایشگاهی خود را در قسمت انتهایی هود انجام دهید. در صورتی که هود با اشعه ماورای بنفش تجهیز شده است، بهتر است یک بار در هفته با الکل تمیز گردد. پس از انجام آزمایشات فوراً هود را خاموش نکنید و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر نمایید.

نحوه انتخاب هودهای آزمایشگاهی مناسب

مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتور در خرید هود های آزمایشگاهی، نوع فعالیتی است که در آزمایشگاه انجام می دهید. علت این مسئله نیز تفاوت نوع هود برای فعالیت های مختلف می باشد. انتخاب نوع مناسب هود سبب می شود تا عملکرد و کارایی شما به حداکثر میزان ممکن نزدیک شود. به عنوان نمونه وقتی با محدودیت در فضا رو به رو می باشید، امکان استفاده از هود مفصلی یا بازویی را ندارید.

۴

شرکت آرکا راد تجارت

همانطور که قبلاً نیز بیان شود هود ها دارای انواع مختلفی می باشند و هر کدام از آنها کاربرد متفاوتی دارند. از این رو جهت استفاده از هود مناسب در آزمایشگاه بایستی با کارشناسان خبره مشورت نمود. آرکا راد تجارت این فرصت را برای عموم به وجود آورده است تا با تماس با این شرکت از مشاوره کارشناسانی با تجربه بهره مند شوند. شرکت مذکور علاوه بر هود، تامین کننده سایر تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه از قبیل انواع شیکر، هات پلیت، حمام آب، دستگاه آب مقطر گیری و غیره می باشد. به منظور سفارش محصولات آزمایشگاهی مورد نیاز خود می توانید به سایت این شرکت مراجعه نموده و سفارشتان را ثبت نمایید.

۵