یکی از شایع ترین سوالاتی که افراد هنگام مراجعه برای لیزر موهای زائد می پرسند در خصوص بازگشت موهای زائد بعد از لیزر است که در واقع، پاسخ به این سوال، آسان نیست. لیزر موهای زائد از جمله روش های موثر در رفع موهای زائد و ناخواسته است و میزان موفقیت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد، از سن، رنگ و ضخامت مو گرفته تا تعداد جلسات درمان و نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نتایج لیزر در هر فردی متفاوت خواهد بود.

با این که درصد بالایی از افراد بعد از لیزر از نتایج دائمی و طولانی مدت این روش رضایت کامل دارند، برخی دیگر از برگشت مجدد موها شکایت می کنند. اما چرا چنین موردی اتفاق می افتد؟

نحوه عملکرد لیزر کردن موهای زائد

لیزر موهای زائد، رنگدانه های مو (پیگمان) را با استفاده از پرتوی نور یا لیزر هدف قرار می دهد به گونه ای که نور از ساقه مو پایین می رود و به فولیکول می رسد. حرارت ساطع شده از لیزر، فولیکول را تخریب می کند و به همین دلیل امکان رشد مو از فولیکول درگیر وجود نخواهد داشت. در حالی که گفته می شود لیزر موهای زائد نتایج ماندگار و دائمی را به همراه دارد، اما برخی افراد از برگشت موهای زائد خود بعد از لیزر شکایت می کنند. علت چیست؟

مو طی یک چرخه سه مرحله ای به رشد خود ادامه می دهد:

  • مرحله اول که مرحله رشد نام دارد و فولکیول ها با دریافت خون و اکسیژن رشد می کنند.
  • مرحله دوم یا انتقالی که در حدود دو تا سه هفته طول می کشد.
  • مرحله سوم یا استراحت که فولیکول ها در این مرحله غیر فعال هستند و ریزش مو اتفاق می افتد.

لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد صورت

تخریب فولیکول ها در لیزر موهای زائد دائمی است، به همین دلیل است که مو در ناحیه درمان دیگر رشد نخواهد کرد اما با این حال، برخی افراد برگشت موهای زائد را تجربه می کنند. تکرار جلسات درمان می تواند به کاهش میزان موهایی که مجدد رشد کرده اند کمک کند، حتی ممکن است رشد آن ها نیز به طور کامل متوقف شود. برگشت مجدد مو به عواملی مانند نوع مو و مهارت فردی که لیزر را انجام می دهد، بستگی دارد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که موهایی که بعد از لیزر رشد می کنند، به مراتب نازک تر و کمتر از قبل خواهند بود. آن هم به این دلیل است که فولیکول اگر حتی در طول لیزر تخریب نشود، حتما آسیب می بیند.

برگشت موهای زائد بعد از لیزر

شما بعد از چند جلسه لیزر موهای زائد می توانید تا چند سال از پوستی بدون مو لذت ببرید. اما اگر مدتی بعد از درمان، متوجه رشد مجدد مو در برخی قسمت های بدن خود شدید، می توانید مجدد چند جلسه لیزر داشته باشید. عوامل مختلفی مانند سطح هورمون ها یا مصرف دارو می توانند از جمله دلایل برگشت موهای زائد بعد از لیزر باشند و در واقع، نمی توان با اطمینان کامل از عدم رشد مجدد مو در آینده بعد از انجام لیزر صحبت کرد. به هر حال، زمانی که فولیکول در طول لیزر آسیب می بیند، به مرور زمان ترمیم می شود و در نهایت، رشد خواهد کرد.

 

برگشت مجدد موهای بدن بعد از لیزر

اگر جلسات لیزر به طور کامل انجام شود، شاهد از بین رفتن حجم وسیعی از موهای زائد خواهید بود و حتی شاید روشن شدن پوست بعد لیزر خواهیم بود و اینکه احتمال برگشت مجدد مو بسیار پایین است، در واقع، در هر جلسه تقربیا ۱۵ درصد موها از بین می روند. نتایج لیزر موهای زائد بر روی موهای بدن می تواند دائمی یا طولانی مدت باشد.

 

برگشت مجدد موهای صورت بعد از لیزر

لیزر موهای زائد صورت نتایج دائمی را به همراه ندارد اما می تواند طولانی مدت باشد و بسیاری از افراد، از عدم برگشت مجدد موهای صورت خود تا ده سال گزارش داده اند که این بازه زمانی می تواند در هر فردی متفاوت باشد.

 

آیا سرعت برگشت موهای زائد در برخی قسمت های بدن بیشتر است ؟

سرعت برگشت موهای زائد بعد از لیزر در برخی قسمت های بدن مانند چانه، گردن یا دیگر نواحی صورت بیشتر است، که می تواند به دلیل تغییرات هورمونی و فعال شدن مجدد فولیکول ها توسط آندروژن هایی مانند تستوسترون باشد. در برخی خانم ها، رشد مجدد مو در نواحی گفته شده می تواند همزمان با یائسگی و کاهش سطح هورمون استروژن اتفاق بیفتد. حتی احتمال بازگشت مجدد مو در برخی نواحی بدن مانند پاها، زیر بغل یا خط بیکینی نیز وجود دارد. اما لازم به ذکر است که موهایی که مجدد رشد می کنند، به مراتب نازک تر و روشن تر از قبل خواهند بود.

 

تاثیر رنگ پوست و مو در برگشت موهای زائد بعد از لیزر

لیزر موهای زائد در افرادی که پوست روشن تری دارند، نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت، آن هم به این دلیل که تفاوت رنگدانه ها باعث می شود لیزر راحت تر مو را هدف قرار دهد، به فولیکول برسد و آن را تخریب کند. افراد با پوست تیره و موهای روشن به تعداد جلسات لیزر بیشتری نیاز دارند و ممکن است برگشت موی زائد بیشتری را بعد از لیزر تجربه کنند. جهت حاصل شدن نتایج دائمی، بهتر است نوع لیزر متناسب با رنگ پوست انتخاب شود، به عنوان مثال: لیزرهایی که طول موج بلندتری دارند برای افراد با پوست تیره بهتر عمل می کنند.

لیزر موهای زائد پا

تعداد جلسات مورد نیاز در حاصل شدن نتایج دائمی لیزر موهای زائد

تعداد جلسات لیزر موهای زائد برای هر فرد و با توجه به نوع و رنگ پوست یا ضخامت موها متفاوت است و به طور کلی، افرادی که موهای تیره تر و ضخیم تری دارند، تعداد جلسات کمتری برای لیزر مراجعه می کنند یا مثلا زمانی که لیزر در نواحی مانند چانه و زیر بغل که موهای مقاومی دارند انجام می شود، جلسات درمانی بیشتری نیاز است تا نتایج ایده آل تری حاصل گردد.

اما معمولا توصیه می شود هر فرد شش تا هشت جلسه لیزر را پشت سر هم انجام دهد و معمولا بعد از جلسه اول، کاهش بیست تا بیست و پنج درصدی رشد موها را شاهد خواهید بود و بعد از آن می بینید که رشد موها بسیار آهسته تر از قبل خواهد بود.

مصرف راکوتان برای لیزر موهای زائد

مصرف راکوتان برای لیزر موهای زائد بسیار بر روی بافت پوست مخرب است و عوارض جدی به همراه دارد.

با توجه به اینکه عوارضی که قرص های راکوتان به وجود می آورند، در برابر نور نیز حساسیت دارند.

امکان دارد که در هنگام لیزر کردن موجب بدتر شدن و بروز مشکلات جدی شوند.

همچنین مشورت با پزشک پیش از انجام لیزر امری ضروری بوده که باید آن را مد نظر قرار دهید.