در طول چند دهه گذشته، پزشکی مدرن گام‌های بزرگی در درمان انواع بیماری‌های قلبی برداشته است و افرادی که امروزه به بیماری قلبی مبتلا هستند، نسبت به افراد مشابه در نسل‌های گذشته زندگی بسیار طولانی‌تر و بسیار شادتری دارند. اما برخورداری از بهترین نتایج در صورت ابتلا به بیماری قلبی به چیزی بیش از آنچه که متخصصان برای شما انجام می‌دهند، بستگی دارد.

تا حد زیادی بستگی به این دارد که شما برای خودتان چه کاری انجام می‌دهید زیرا زندگی خوب با بیماری قلبی نیازمند تلاش است.

اگر به شما گفته شده که بیماری قلبی دارید، باید به چیزهای زیادی فکر کنید و باید کارهای زیادی انجام دهید. شما باید تا آنجا که می‌توانید در مورد بیماری قلبی خود و درمان‌هایی بیاموزید که متخصصان شما تجویز کرده است. باید یاد بگیرید که مراقب چه علائمی باشید و به احتمال زیاد مجبور خواهید بود تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که ممکن است چالش برانگیز باشد.

بیماری قلبی خود را بشناسید

«بیماری قلبی» یک اصطلاح کاملا غیر اختصاصی است. انواع مختلفی از بیماری‌های قلبی وجود دارد و بیشتر انواع آن از فردی به فرد دیگر در علائم، شدت، درمان و پیش‌آگهی تغییرات زیادی نشان می‌دهند.

بنابراین یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید این است که تا آنجا که می‌توانید در مورد بیماری خاص خود، در مورد ماهیت مشکلی که دارید و در مورد آنچه که می‌توانید برای کاهش یا حتی توقف پیشرفت آن انجام دهید، بیاموزید. هرچه دانش بیشتری داشته باشید، بیشتر می‌توانید با متخصص خود در تصمیم‌گیری در مورد مراقبت‌های خود شریک شوید که برای شما مناسب است. یکی از موارد لازم انجام نوار قلب در منزل است تا بیماری خود را کنترل کنید. شایع‌ترین انواع بیماری‌های قلبی عبارتند از:

 • بیماری عروق کرونر و حملات قلبی
 • نارسایی قلبی
 • بیماری دریچه قلب
 • آریتمی های قلبی

علاوه بر یادگیری هر آنچه که می‌توانید در مورد بیماری خود دارید، باید در مورد سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید نیز هر آنچه می‌توانید بیاموزید، زیرا این موارد می‌تواند تأثیر زیادی بر نتایج شما داشته باشد. اختلالات زیادی وجود دارد که به ویژه بر بیماری قلبی تأثیر می‌گذارد، اما دو شایع‌ترین آن‌ها دیابت و فشار خون هستند. شما باید با پزشک خود در مورد این جنبه از مراقبت‌های پزشکی خود صحبت کنید.

با علائم بیماری قلبی آشنا شوید

۲

ما در طول زندگی باید با علائم انواع بیماری‌ها آشنا باشیم. این بیماری چه زردی نوزاد باشد و نیاز به اجاره دستگاه زردی نوزاد داشته باشد، چه بیماری قلبی باشد و نیاز داشته باشیم از پدر و مادرمان مراقبت کنیم.

علائم همراه با بیماری قلبی به دو دلیل مهم هستند. البته اولا، علائم طبیعتا ناخوشایند و آزاردهنده هستند و هدف اصلی درمان هر مشکل پزشکی به حداقل رساندن یا از بین بردن آن‌ها است. اما دوم، توجه به علائم می‌تواند سرنخ مهمی برای شما و پزشک‌تان ارائه دهد که وضعیت قلبی شما ممکن است در حال تغییر باشد. آن‌ها می‌توانند به هر دوی شما هشدار دهند که شاید باید کاری انجام شود تا همه چیز به یک مسیر ثابت بازگردد. بنابراین نادیده گرفتن تغییر در علائم خود، به امید از بین رفتن آن‌ها، ایده بدی است. می‌تواند منجر به بدتر شدن دائمی مشکل قلبی شما شود.

به همین دلیل، مهم است که بدانید در مورد بیماری قلبی خود باید مراقب چه علائمی باشید و در صورت تجربه هر یک از آن‌ها را به پزشک خود گزارش دهید. اشکال مختلف بیماری قلبی می‌توانند علائم مختلفی ایجاد کنند. اما شایع‌ترین علائم ناشی از بیماری قلبی عبارتند از:

 • درد قفسه سینه، سفتی، فشار یا ناراحتی
 • تنگی نفس
 • خستگی یا ضعف
 • تپش قلب
 • سبکی سر
 • سنکوپ
 • افسردگی

همه این علائم به طور بالقوه بسیار مهم هستند و هرگز نباید نادیده گرفته شوند. اگر هر یک از آن‌ها را تجربه کردید، باید با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

سبک زندگی خود را تنظیم کنید

بسیاری از جنبه‌های سبک زندگی ما بر سلامت قلب ما تأثیر می‌گذارد. ممکن است اقدامات خاصی در سبک زندگی وجود داشته باشد که باید انجام دهید که به ویژه برای بیماری قلبی شما مهم باشد. به طور کلی، چندین تغییر در سبک زندگی وجود دارد که همه ما باید به خاطر دل خود انجام دهیم. این موضوع شامل موارد زیر است:

 • از یک رژیم غذایی سالم برای قلب استفاده کنید
 • وزن سالم را حفظ کنید
 • به اندازه کافی ورزش کنید
 • سیگار کشیدن را ترک کنید
 • یاد بگیرید استرس را مدیریت کنید

ورزش و بیماری قلبی

متخصصان قلب و عروق هر روز بیشتر در مورد اهمیت ورزش برای افرادی که بیماری قلبی دارند، یاد می‌گیرند. برای بسیاری از افراد ورزش ممکن است در واقع بهترین دارو باشد. مطمئن شوید که ورزش را با پزشک خود در میان بگذارید تا بیاموزید چه اشکالی ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری قلبی شما سودمندتر باشد و چگونه با خیال راحت شروع کنید. برای بسیاری از افراد، شروع با یک برنامه رسمی توانبخشی قلبی بهترین راه برای شروع است.

استرس و بیماری قلبی

اکنون کاملا واضح است که انواع خاصی از استرس عاطفی به طور بالقوه به قلب آسیب می‌رساند. اما از آنجایی که استرس بخشی عادی از زندگی است، توصیه به افراد برای اجتناب از استرس تقریبا هرگز مفید نیست. در عوض، باید تکنیک‌هایی را برای مقابله با استرسی که نمی‌توانید از آن اجتناب کنید، یاد بگیرید.

مسئولیت مصرف داروها را بر عهده بگیرید

۳

داروها در بسیاری از پیشرفت‌های چشمگیر درمان بیماری قلبی نقش دارند که در دهه‌های اخیر شاهد بوده‌ایم. بنابراین، بسیار محتمل است که پزشک شما حداقل تعدادی از این داروها را برای شما تجویز کرده باشد.

مخصوصا در مورد داروهای قلب، مصرف منظم و به موقع آن‌ها بسیار مهم است. نکات و تکنیک‌های زیادی برای مصرف دارو بدون از دست دادن دوز یا مصرف بیش از حد وجود دارد. شما باید یک سیستم برای انجام این کار پیدا کنید که برای شما کار کند و به آن پایبند باشید.

تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی شخصی که توسط چندین شرکت توسعه می‌یابد، به بسیاری از افراد مبتلا به بیماری قلبی کمک می‌کند. تعدادی از این فناوری‌ها در حال حاضر به طور گسترده در دسترس هستند و ممکن است برای شما مفید باشند. این موضوع شامل موارد زیر است:

 • دستگاه‌های کنترل فشار خون خودکار خانگی
 • ترازوهای بی سیم که می‌توانند وزن شما را در طول زمان ثبت و ذخیره کنند
 • مانیتورهای فعالیتی که شما را تشویق به فعال ماندن می‌کنند
 • مانیتورهای ضربان قلب که اگر ضربان قلب شما از آستانه تعیین شده فراتر رفت، مانند اپل واچ، می توانند به شما هشدار دهند.

لازم به ذکر است در کنار محصولات تجهیزات پزشکی، شرکت‌هایی وجود دارند که تعمیرات تجهیزات پزشکی را به طور تخصصی انجام می‌دهند.

چگونه می توانیم به یکی از عزیزان مبتلا به بیماری قلبی کمک کنیم؟

اگر فردی که دوستش دارید مبتلا به بیماری قلبی تشخیص داده شده است، می‌توانید از او در ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی، مانند ترک سیگار، خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب، ورزش و کمک به او برای کاهش استرس حمایت کنید. شما می‌توانید آن‌ها را تشویق کنید که آن‌ها مراقبت‌های پزشکی دریافت کنند و به درمان ادامه دهند و در پیگیری داروها و قرار ملاقات‌ها پشتکار داشته باشند.