ولودیمیر زلنسکی (زادهٔ ۲۵ ژانویهٔ ۱۹۷۸) کمدین و رئیس‌جمهور کنونی اوکراین است. وی ۲۱ آوریل ۲۰۱۹ بدون پیشینهٔ کار سیاسی و با پیروزی بر رئیس‌جمهور پیشین اوکراین پترو پروشنکو با بدست آوردن ۷۰ درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور اوکراین انتخاب شد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین این هفته پس از آن که روسیه نیروهایش را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرد، "روز وحدت" را ایجاد کرد و بر اساس آن، پرچم اوکراین بر سر در تمامی مدارس، بیمارستان‌ها و بسیاری از فروشگاه‌ها نصب شد. در ادامه صحبت های ولودمیر زلنسکی را مشاهده می نمایید.

ولودیمیر زلنسکی

پیامد جنگ اوکراین در بازارهای نفت، گاز و مواد غذایی چه خواهد بود؟

در حالی که درگیری‌ها بین روسیه و اوکراین با گذشت حدود ۶ ماه همچنان ادامه دارد، ولودیمیر زلنسکی می‌گوید که اوکراین به مبارزه با روسیه «تا پایان» ادامه خواهد داد.

بنا بر گزارش منابع رسانه‌ای غربی از قبیل خبرگزاری فرانسه، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین به مناسبت سی و یکمین سالگرد استقلال این کشور یک سخنرانی ضبط شده منتشر کرد.

زلنسکی در بخشی از این پیام با محکوم کردن حملات روسیه به اوکراین اعلام کرد که کشورش «تا آخر» به جنگ با روسیه ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین خطاب به مردم این کشور ادعا کرد که اوکراین با حمله روسیه، «دوباره متولد شده است».

تقاضای زلنسکی از بایدن برای تقویت حفاظت شخصی‌اش

وی بار دیگر اظهارات اخیر خود درباره باز پس گیری شبه جزیره کریمه از روسیه را تکرار کرد. این منطقه در سال ۲۰۱۴ به دنبال ناآرامی‌های اوکراین و برگزاری همه پرسی، به روسیه ملحق شد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در بخش دیگری از این سخنرانی به اوکراینی‌ها وعده داد که این کشور در جنگ با روسیه پیروز خواهد شد.

اظهارات این مقام ارشد اوکراینی در شرایطی مطرح شده که تقریبا 6 ماه از آغاز درگیری‌ها گذشته و در این مدت روسیه توانسته بر مناطق زیادی در لوهانسک و دونتسک واقع در منطقه دونباس مسلط شود.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال لوهانسک و دونستک از اوکراین، دست به آغاز «عملیات نظامی ویژه در اوکراین» زده و این عملیات همچنان ادامه دارد.