رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در بازگشت از اوکراین در جمع خبرنگاران در خصوص روابط ترکیه و سوریه با ادعای اینکه به دنبال شکست اسد نبوده است گفت: ترکیه به دنبال شکست خوردن یا نخوردن اسد نبوده و دردمان این نیست.

ترکیه

ثروتمندترین بازیگران ترکیه ای+ عکس

وی در خصوص لشکر کشی های ترکیه به شمال سوریه گفت: این عملیاتها برای مقابله با تروریسم بوده است. اینکه می گوییم یک شب ناگهانی حمله می کنیم، بلوف نیست و در ساعت خودش انجام می دهیم.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به حمایت آمریکا از عناصر ی پ گ در شمال سوریه اظهار داشت: هزاران کانتینر سلاح، مهمات، وسیله نقلیه و هر آنچه به فکرتان برسد به این منطقه(شمال سوریه) فرستاده اند. این تسلیحات برای کیست؟ همه آنها برای گروههای تروریستی ارسال می شود. آمریکا نمی تواند بگوید، من تروریسم را پرورش نمی دهم. اولین گروه تغذیه کننده تروریسم در سوریه، آمریکا و ائتلاف(مقابله با داعش) است. همین کار را در عراق نیز انجام دادند؛ برای چه کسانی؟ باز هم برای تروریستها. اگر امروز در عراق نا امنی است متاسفانه زیر سر آمریکاست.

عکس های جان یامان بازیگر و مدل مشهور ترکیه ای با نامزدش

وی با ادعای اینکه دولت سوریه نفت تروریستهای ی پ گ را در قامشلی خریداری می کند مدعی شد که ایران نیز با عناصر ی پ گ در ارتباط است.

رئیس جمهور ترکیه در حالیکه که تاکنون بخش زیادی از شمال سوریه در اشغال این کشور است، مدعی شد که به خاک سوریه چشمداشتی ندارد.

اردوغان در خصوص احتمال روابط ترکیه و سوریه نیز گفت: این را باید بدانیم که بین حکومتها نمی توان گفتگوی سیاسی و دیپلماسی را قطع کرد. هر زمان این گفتگوها انجام می گیرد و انجام شدنی است. حتی یک ضرب المثل هست که می گوید به نخ هم برسد، اما پاره نشود، زیرا یک زمانی لازم خواهد شد. 

وی با بیان اینکه با روسیه درباره سوریه در حوزه سیاسی، نظامی و امنیتی کارها را پیش می بریم، گفت: آرزو داشتیم که با ایران نیز این همکاری خود درباره سوریه را به شکل موثرتری داشته باشیم اما نشد اما با روسیه کارها را دنبال می کنیم.