اوایل صبح تیره و تار در تاریخ ۲۴ فوریه یورش روسیه به اوکراین با فرمان "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه آغاز شد. از دید او به شکل بیمارگونه‌ای این اقدام نظامی اجتناب ناپذیر بوده است. پوتین در گزارشی گفت: روسیه جاره ای جز حمله به اوکراین نداشت. در پی این حمله تحریم های زیادی علیه روسیه اعمال گردید.

جنگ روسیه و اوکراین

استقبال ایران از توافق روسیه و اوکراین

"ایگور کوناشنکوف" سخنگوی وزارت دفاع روسیه به خبرنگاران گفت: موشک‌های دوربرد کالیبر در نزدیکی روستای مایورسکویه در منطقه اودسا اوکراین یک انبار مهمات از موشک‌های هیمارس آمریکایی و سامانه‌های ضد هوایی ساخت غرب منهدم کردند.

کالیبر یک موشک کروز روسی است، اگرچه مشخصات دقیق این موشک به طور قطع مشخص نیست اما بر اساس داده های مختلف برد این موشک ها تا ۳۷۵ کیلومتر در برابر اهداف دریایی و تا ۲۶۰۰ کیلومتر در برابر اهداف زمینی و حداکثر وزن کلاهک ۵۰۰ کیلوگرم است.

علت جنگ روسیه و اوکراین

به رغم ادعای وزارت دفاع روسیه، کی یف اعلام کرد که یک انبار غلات مورد هدف قرار گرفته است.

در همین رابطه "سرهی براتچوک" سخنگوی اداره منطقه ای اودسا گفت که دو موشک بر فراز دریا سرنگون شده است، اما سه موشک به اهداف کشاورزی اصابت کرده است.

براتچوک در پیامی در تلگرام نوشت که این حادثه تلفات جانی نداشته است، در زمان حادثه یک کارشناس مواد منفجره و دیگر بازرسان در انبار غله مشغول به کار بودند.