محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز تاکید می‌‌کند: برنامه مدیریت کشور بر مبنای برنامه تصویب شده است. یعنی ما برنامه‌های متعددی داریم که این برنامه‌ها با ارتباط منطقی که با یکدیگر دارند در نهایت کشور را به آن اهداف تعیین شده برسانند.

وی افزود: یک سند چشم انداز داریم و برنامه‌ای است که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است و در آن ویژگی‌های کشور برای سال 1404 تبیین و مشخص شده‌اند.

مفتح ادامه داد: مبتنی بر آن ما 4 برنامه 5 ساله تنظیم شده داریم که تا برنامه هفتم ادامه داشته است بلکه بتوانیم اهداف را در برنامه‌های عقب افتاده محقق کنیم و هر برنامه پنج ساله هم از 5 بودجه که یکساله است تشکیل شده است.

سخنگوی کمیسیون بودجه مجلس تصریح کرد: بنابراین با یک سند چشم انداز و یک برنامه 5 ساله و بودجه مبتنی بر آن برنامه روبرو هستیم و اگر بر این مبنا کار اداره کشور را انجام می‌دادیم طبیعتا باید به اهداف می‌رسیدیم. اما متاسفانه زمانی که در عمل وارد می‌شویم خودمان را خیلی مقید به الزامات برنامه‌ها نمی‌دانیم.

او گفت: از همین جهت در قانون برنامه چیزی مشخص می‌شود اما در بودجه سالیانه برخلاف آن مصوباتی داریم و قوانینی مغایر با برنامه کلی داریم یا اینکه در بودجه سالیانه مصوباتی داریم که اصلا ارتباطی با برنامه‌های 5 ساله و چشم انداز ندارند.

مفتح افزود: ما در آستانه برنامه هفتم توسعه هستیم و فکر می‌کنم جزء مهم‌ترین سندهای اداره کشور برنامه پنج ساله هفتم است که باید تنظیم شود و باید توجه عمیق و دقیق به این مقدمات کار و تجربه‌ای که در شش برنامه قبلی داشتیم، صورت گیرد تا بتوانیم کشور را با یک مدل درست و صحیح اداره کنیم و به اهداف مورد نظر خود برسیم.

این نماینده مجلس درپاسخ به اینکه آیا تاکنون قدمی برای اصلاح ساختاری بودجه انجام شده است؟ عنوان می‌کند: قاعدتا باید بودجه مبتنی بر برنامه باشد. برنامه ششم هم یکسال دیگر تمدید شد و ما یا باید بگوییم که قبل از تصویب بودجه که آذرماه است برنامه هفتم را تصویب شده داشته باشیم که بر مبنای آن بودجه را تعیین کنیم یا برنامه بودجه را یکسال دیگر تمدید کنیم که این کار روال درستی ندارد و حدالمکان باید از این موضوع پرهیز کنیم.

سخنگوی کمیسیون بودجه مجلس درانتها خاطرنشان کرد که به هرحال دولت باید در سازمان برنامه و بودجه زودتر تعیین تکلیف کند و بداند چنین مشکلی وجود دارد و باید برای آن مدل کاری را مشخص کند‌.