سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی عصر امروز (جمعه) تصریح کرد: به خانواده شهید فرمانده ابراهیم النابلسی و شهدایی که با وی به شهادت رسیدند، تسلیت و تبریک می گویم. سید حسن نصرالله افزود: درگذشت حاجیه فوزیه حمزه مادر احمد قصیر فاتح عصر شهادت طلبان را تسلیت عرض می کنم. در ادامه گزارشی از صحبت های سید حسن نصرالله را مشاهده می نمایید.

دبیرکل حزب الله لبنان

سرتیم حفاظت "سید حسن نصرالله" کیست؟+ تصاویر

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به شرایط سال ۱۹۸۲ میلادی در لبنان گفت: در سال ۱۹۸۲ میلادی در پی یورش اسرائیل، احتمال قوی وجود داشت که این یورش به همه مناطق لبنان گسترش یابد و دمشق محاصره شود. در آن روزها، امام خمینی (ره) تصمیم تاریخی بزرگی گرفتند و نیروهایی را به سوریه ارسال کردند.

وی تصریح کرد:امام خمینی (ره) تصمیم گرفتند که لبنان و سوریه را به حال خود رها نکنند و نیروهایی را برای جنگیدن در کنار لبنانی ها ارسال کنند و یورش صهیونیستها را متوقف کنند.

دبیرکل حزب الله لبنان درباره دو موضوع ترسیم مرزهای دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی و منابع گازی این منطقه و توافق هسته ای ایران گفت که موضوع مرزهای دریایی و کاریش و نفت و گاز هیچ ارتباطی با توافق هسته ای ایران ندارد؛ خواه مجدد توافق هسته ای امضا شود یا نشود.

وی که در مراسم کلنگ زنی مرکز گردشگری جهادی «جنتا» بصورت ویدئو کنفرانس سخن گفت، افزود:به رغم آنکه ایران در هزاران کیلومتر جبهه در مرز با عراق می‌جنگید اما امام خمینی (ره) فرماندهان نظامی را برای کمک به لبنان و سوریه جهت مقابله با صهیونیستها اعزام کرد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کمک به لبنان در برابر حمله رژیم اسرائیل وارد جنتا شد.

نصرالله افزود: اردوگاه جنتا میزبان جوانان تمام مناطق لبنان بودویکی از اولین اشخاصی که در اولین دوره برگزار شده توسط سپاه پاسداران شرکت کرد « سید عباس موسوی » و شمار زیادی از رزمندگان بودند.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد:اردوگاه‌های آموزشی درجنتا به پادگان های نظامی تبدیل شدند و به همین دلیل چند بار درمعرض حملات نظامیان رژیم اسرائیل قرار گرفتند و شماری از لبنانی‌ها و اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شهادت رسیدند.

نصرالله شهادت ابراهیم النابلسی و بقیه شهدای کرانه باختری را که برای آزادی سرزمین خود به شهادت رسیدند، را به خانواده های آنان تبریک و تسلیت گفت و افزود: از جنتا بود که مردان خدا خارج شدند و معجزه ها آفریدند.

وی افزود:  آنچه که به طور کلی به مقاومت مربوط می شود اینکه باید این مرکز آموزشی خاطره آزادی دوم را در بر داشته باشد.

سید حسن نصرالله ادامه داد:دراین منطقه مقام«شیت»نبی خدا ومرقد سید عباس موسی سیدالشهدا را داریم و امیدواریم این مرکز آموزشی نقطه عطفی برای گردشگری جهاد مذهبی باشد. 

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: جالب است که در بیش از 400 تا 450 سال پیش شیخ « زین الدین بن علی الجیبایی » بزرگترین مرجع دینی شیعه شهید ثانی بود که از جباء به بعلبک آمد ودرآنجا درمکتب های پنج گانه درس خواند و از مقام شیت پیامبر خدا گذشت و در آنجا به عبادت پرداخت.

وی اظهار داشت:ماآرزومندیم که این نقطه عطفی برای گردشگری تفریحی باشدواین مرکز آموزشی درهای زندگی معنوی، جهادی، دینی و اقتصادی را بگشاید. 

سید نصرالله افزود:ماهیت این نوع کارها زمان و منابع مالی نیاز دارد و انشاءالله با تجربه این نوع پروژه ها به راحتی توسط خداوند تسهیل خواهد شد.

وی درباره تنش دریای بین لبنان و رژیم صهیونیستی گفت:اگرمیانجی آمریکایی بیایدوآنچه را که لبنان می‌خواهد بدهد،ما به سمت آرامش می‌رویم و اگر آن چیزی را که دولت می‌خواهد ندهد، رو به درگیری می رویم.

نصر الله افزود: چشم ها به میانجی آمریکایی که تاکنون وقت تلف کرده و وقتش رو به اتمام است، دوخته شده است. 

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنان خود کناره گیری « شربل ابو ضاهر» جوان لبنانی از مسابقات جهانی هنرهای رزمی ابوظبی در برابر نماینده رژیم صهیونیستی را یک تصمیم قهرمانانه و یکی از عناوین مقاومت دانست و افزود: ما به سراغ شربل و خانواده اش می رویم تا خوشحالی خود را از این تصمیم به آنها اعلام کنیم.

سید نصرالله در مورد دلار گمرکی نیز گفت: قبل از هر تصمیمی باید عواقب این تصمیم بصورت واقع بینانه بررسی شود.

وی همچنین بر لزوم ادامه تلاش ها برای تشکیل دولت در لبنان تاکید کرد.
وی در بخشی از سخنان خود حمله به سلمان رشدی در آمریکا را رویدادی بسیار مهم دانست و افزود: ما به برخی اطلاعات و داده‌ها نیاز داریم تا در خصوص حمله به سلمان رشدی موضع گیری کنیم.