گوترش دبیر کل سازمان ملل در نشست خبری در استانبول افزود که سوی دیگر این بسته (توافق با میانجیگیری سازمان ملل متحد)، راهیابی بدون مانع مواد غذایی و کود روسیه که تحت تحریم قرار ندارد، به بازارهای جهانی است. همکاری همه دولت ها و بخش خصوصی برای انتقال این مواد به بازار مهم است. به گفته دبیر کل سازمان ملل؛ انتقال بیشتر مواد غذایی و کود تولید شده در اوکراین و روسیه برای آرامش بخشیدن بیشتر به بازارهای کالا و کاهش دادن بهای مصرف کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار است.

سازمان ملل

درباره ماده 51 منشور سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل روز جمعه نیز خواستار توافق میان کی‌یف و مسکو برای غیرنظامی شدن نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین شد که اکنون در تصرف نیروهای روسیه قرار گرفته است . وی همچنین خواستار قطع نشدن ارتباط این نیروگاه با شبکه برق اوکراین شد.

گوترش ضمن هشدار مجدد به مسکو نسبت به قطع ارتباط این نیروگاه از شبکه برق اوکراین، بر اقدام‌های بیشتر به منظور اطمینان یابی از دسترسی به غذا در این کشور که از حدود ۶ ماه پیش (۲۴ فوریه/۵ اسفند ماه) تحت حملات روسیه قرار دارد، تاکید کرد.

کی‌یف، روسیه را که نیروهایش در ماه مارس این نیروگاه را که بزرگ ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا به شمار می رود، تصرف کردند، متهم کرده که از آن به عنوان سپری مقابل اهداف اوکراینی استفاده می‌کند. مسکو نیز به نوبه خود اوکراین را متهم به موشک پراکنی به این نیروگاه می‌کند.

روسیه اعلام کرده که احتمال دارد این نیروگاه اتمی را تعطیل کند که کی‌یف از آن به عنوان خطر فزاینده رخ دادن بحران اتمی یاد می‌کند.