موسسه پژوهش اشتغال آلمان در ارزیابی تازه خود افزود: تولید ناخالص داخلی آلمان که بر اساس قیمت های تطبیق داده شده در مقایسه با پیش بینی ها برای اروپای بدون جنگ، در سال آینده ۱.۷ درصد کمتر خواهد بود و ۲۴۰ هزار نفر کمتر شغل خواهند داشت. تارنمای دویچه وله نیز روز دوشنبه نوشت: مقام های آلمان در باره بروز ناآرامی های اجتماعی و واکنش های افراط گرایانه در پی تورم فزاینده و بی سابقه و کمبود شدید انرژی در فصل زمستان، نگران هستند.

آلمان

تیپ منصوریان و پسرش در خیابان های آلمان / عکس

به گفته کارشناسان سیاسی اجتماعی، بی ثباتی در آلمان همیشه مفهوم منفی داشته، به گونه ای که درگیری های خونبار خیابانی در هنگام ابرتورم در دوره ویمار، به روی کار آمدن نازی ها انجامید.

براساس مدل های اقتصادی، تورم و بهای انرژی به صورت نامتناسبی بر آسیب پذیرترین شهروندان کشور تاثیر می گذارد و آنها را در برابر شعارهای ضدولتی به نسبت دیگر گروه های درامدی، حساس تر می کند.  

در پی آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) و تنش های پیامد آن در جهان و به ویژه اروپا، میزان صادرات گاز طبیعی روسیه به بسیاری از مشتریان اروپایی اش به شدت کاهش یافته و یا قطع شد که موجب بحران انرژی در این قاره شده است.

پوشش متفاوت الهام حمیدی در آلمان +عکس

دولت آلمان اعلام کرده در ماه ژوئیه بالاترین نرخ تورم در این کشور ثبت شده است که عمده علت آن بیشتر از کاهش جریان گاز نگرانی از افزایش قبوض انرژی در این کشور بوده است.

 اداره آمار آلمان روز پنجشنبه گزارشی از میزان افزایش قبوض انرژی و قیمت سوخت برای مصرف‌کنندگان این کشور اعلام کرد که طی امسال ۸.۵ درصد افزایش یافته است. این اداره نرخ افزایش تورم را در کشورهای دیگر اروپایی نیز پیش‌بینی می‌کند.

آمارها حاکی از این است که در ۱۹ کشور اروپایی رشد قیمت‌ها و تورم تقریباً نزدیک به همین عدد است (۸.۶درصد) که عامل اصلی آن در کشورهای دیگر همان بالا رفتن قیمت مواد غذایی و سوخت است.

موسسه اروپایی ایفو (Ifo) نیز پیش از این اعلام کرده بود که در آلمان بالا رفتن قیمت سوخت و مواد غذایی احتمالاً باعث خواهد شد بیشتر شرکت‌های آلمانی مجبور شوند قیمت محصولات خود را بالا ببرند.