«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس افزود: دو کشور باید مسائل مربوط به دسترسی‌ها را برطرف سازند و به بازرسان سازمان ملل اجازه دهند به کار ارزشمند خود در این زمینه ادامه دهند. سخنگوی سازمان ملل با بیان اینکه پیمان استارت جدید(New START) تنها معاهده دوجانبه میان آمریکا و روسیه در زمینه کنترل سلاح‌های هسته‌ای است، تاکید کرد: این پیمان به منظور حفظ امنیت و صلح در سطوح بین‌المللی و همچنین در زمینه خلع سلاح هسته‌ای و عدم گسترش آن، یک عنصر اساسی است.

سازمان ملل

درباره ماده 51 منشور سازمان ملل

وزارت خارجه روسیه روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که بازرسی‌های تاسیسات هسته‌ای بر اساس پیمان امضا شده با آمریکا را موقتا به حالت تعلیق درآورده و این اقدام بر اساس یک بند معاهده موسوم به "استارت جدید" انجام شده است.

این بیانیه افزود، مسکو به دلیل تلاش‌های مداوم دولت آمریکا برای از سرگیری بازرسی‌ها در شرایطی که مزایای یکجانبه برای واشنگتن ایجاد و اساسا روسیه را از حق انجام بازرسی در خاک آمریکا محروم می‌کند، تصمیم به تعلیق بازرسی‌ها گرفته است. 

به گزارش ایرنا، این پیمان که بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا در مورد اقدام‌ها برای کاهش بیشتر و محدود کردن سلاح‌های تهاجمی استراتژیک در پراگ در ۸ آوریل ۲۰۱۰ (۱۹ فروردین ۸۹) امضا و برای مدت ۱۰ سال لازم‌الاجرا شده بود از ۵ فوریه ۲۰۱۱ (۱۶ بهمن ۸۹) آغاز و تا ۵ فوریه ۲۰۲۱ (۱۷ بهمن ۹۹) اعتبار داشته است.

   سازمان ملل از بهنوش بختیاری تقدیر کرد

قرار بود این پیمان سال گذشته منقضی شود، اما مسکو و واشنگتن توافق کردند مدت آن را برای پنج سال دیگر یعنی تا ۵ فوریه ۲۰۲۶ بدون مذاکرات مجدد در مورد شرایط آن تمدید کنند.

پیشتر، آندری بلوسوف معاون نماینده روسیه در سازمان ملل احتمال توافق روسیه با آمریکا را در مورد معاهده‌ای که جایگزین پیمان استارت جدید تا قبل از پایان تاریخ انقضایش در سال ۲۰۲۶ شود، سخت دانسته بود.

این پیمان در مورد انواع بمب افکن‌های سنگین (TB)، موشک‌های بالستیک قاره پیما (ICBM) و موشک‌های بالستیک زیردریایی (SLBM) ، از جمله ICBM و SLBM‌های غیر هسته‌ای کاربرد دارد. 

پیمان استارت جدید که از پنجم فوریه ۲۰۱۱ اجرایی شده بیانگر آن است که هر دو طرف، زرادخانه هسته‌ای خود را به تدریج به ۷۰۰ موشک، ۱۵۵۰ کلاهک و ۸۰۰ پرتابگر کاهش دهند.