آمریکا یکی از بهترین کشورهای جهان برای ادامه تحصیل به شمار می‌رود. این کشور میزبان بیش از یک میلیون دانشجوی بین المللی است و هر ساله هزاران دانشجوی بین المللی در دانشگاه های آمریکا تحصیل می‌کنند. بیش از 4،500 مرکز آموزش عالی و دانشگاه معتبر در این کشور وجود دارد و حدود 25 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر جهان در آمریکا واقع شده‌اند.

همچنین دانشگاه های آمریکا به دلیل سطح علمی بسیار بالا، اساتید برجسته و درصد بالای موفقیت و ورود به بازار کار جهانی خوبی که دارند، همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی بوده‌اند و هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل در آمریکا و اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا تلاش می‌کنند.

اگر شما هم قصد تحصیل در آمریکا را دارید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا درخواست دهید. در این مقاله شرایط تحصیل در آمریکا و انواع ویزای تحصیلی آمریکا را بررسی کرده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

همچنین سازمان مهاجرتی ونوس ایرجی با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی آمریکا خواهد بود. شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با سازمان مهاجرتی ونوس ایرجی در ارتباط باشید. 

شرایط تحصیل در آمریکا

تحصیل-در-آمریکا

هر دانشگاهی در آمریکا معیارهای پذیرش خود را دارد. اما به طور کلی برای تحصیل در آمریکا باید به این موارد توجه کنید:

  • داشتن پاسپورت معتبر
  • مدارک تحصیلی پیشین
  • مدرک یکی از آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی
  • شرکت در آزمون ورودی (برای تحصیل در برخی از رشته‌های تحصیلی الزامی است)
  • توصیه نامه
  • انگیزه نامه
  • تمکن مالی

 انواع ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

دانشجویان بین‌المللی پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود، برای تحصیل در آمریکا باید برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا درخواست دهند. ویزای تحصیلی آمریکا تنها برای افرادی صادر خواهد شد که پذیرش خود را از مراکز آموزش عالی یا دانشگاه‌های مورد تایید Student and Exchange Visitor Program (SEVP) اخذ کرده باشند. 

سه نوع ویزای تحصیلی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در آمریکا وجود دارد که عبارتند از: F1 ،  J1  و M1 . که در ادامه آنها را بررسی کرده‌ایم.

ویزای تحصیلی F1 آمریکا

این نوع ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی است که قصد دارند دوره تحصیلی خود را در کالج یا دانشگاه‌های معتبر آمریکا بگذرانند یا در یک دانشگاه یا مؤسسه آموزش زبان انگلیسی تحصیل کنند. علاوه بر این، اعضای خانواده متقاضی نیز می‌توانند ویزای F2 را دریافت و همراه با او وارد خاک آمریکا شوند. همچنین دانشجویانی که ویزای F-1 دارند می توانند 20 ساعت در هفته یا کمتر در محوطه داخل دانشگاه کار کنند.

ویزای تحصیلی M1 آمریکا

این نوع ویزای تحصیلی آمریکا برای دانشجویان بین المللی است که می‌خواهند به تحصیل یا آموزش غیر آکادمیک یا حرفه‌ای در موسسه‌ای در آمریکا بپردازند. علاوه بر این، اعضای خانواده متقاضی نیز می‌توانند ویزای M2 را دریافت و همراه با او وارد خاک آمریکا شوند. (مانند ویزای F2)

دانشجویان دارای ویزای M1 نمی‌توانند بیشتر از یک سال در آمریکا بمانند. (مگر به دلایل پزشکی) همچنین در حین تحصیل مجاز به کار در دانشگاه یا خارج از دانشگاه نیستند و نمی‌توانند وضعیت خود را به F1 تغییر دهند.

ویزای تحصیلی J1 آمریکا

این نوع ویزای تحصیلی معروف به فرصت مطالعاتی برای دانشجویان است و دانشجویانی که به دنبال تحقیق در آمریکا هستند، از این ویزا استفاده می‌کنند. دارندگان ویزای J معمولا برای مدت کوتاهی، شاید یک یا دو ترم، می‌توانند در آمریکا بمانند. ویزای J2 نیز برای اعضای خانواده متقاضیان و دریافت کنندگان ویزای تحصیلی J1 در نظر گرفته شده است.

نکته: دارندگان ویزاهای F2، M2 و J2 نیز مجاز به تحصیل در آمریکا هستند، مشروط بر اینکه معیارهای موسسه آموزشی انتخابی خود را برآورده کنند.

روند درخواست و اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، باید به دقت انجام شود و به این علت نیاز به مشاوره‌های تخصصی خواهید داشت. مشاوران سازمان مهاجرتی ونوس ایرجی (www.venusiraji.ca)، می‌توانند شما را در تمامی مراحل دریافت ویزای تحصیلی آمریکا راهنمایی کنند.

برای پذیرفته شدن در دانشگاه مورد علاقه خود در آمریکا و اخذ بی دردسر ویزای تحصیلی، توصیه می‌کنیم تا از مشاورین سازمان مهاجرتی ونوس ایرجی کمک بگیرید و با ما در ارتباط باشید.