کمال علیپور، نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه و نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز با اشاره به حوادث سیل اخیر در نقاط مختلف کشور بیان کرد: ما در کشوری حادثه خیر هستیم اما باید به موضوع قبل مدیریت توجه کنیم و برنامه ریزی درستی داشته باشیم. چرا که نمی شود جلوی برخی بلایای طبیعی مثل زلزله، سیل و یا آتش سوزی جنگل ها بر اثر صاعقه را گرفت.

وی افزود: مسئله مهم این است که کشور و دولت ها باید در همه زمینه ها پدافند غیرعامل را جدی بگیرند. متاسفانه ما قبل از بحران ها مدیریت و برنامه ریزی درستی نداریم و در حین بحران گیر می کنیم و تلفات و خسارت های ما زیاد می شود.

علیپور ادامه داد: در کشورهای دیگر هم حوادث و بلایای طبیعی وجود دارد اما در برخی کشورها به دلیل اینکه استراتژی درستی از وضعیت کشور تبیین و برنامه ریزی کردند و بر مبنای آن وظایف دستگاه های اجرایی مشخص شده و پدافند غیرعامل جدی گرفته شده است.

این نماینده مجلس گفت: متاسفانه هنوز در کشور ما پدافند غیر عامل جدی گرفته نشده است و یا قوانینی که در خصوص پدافند غیر عامل داریم ضعیف است و دولت باید لایحه بدهد و این را به یک سازمان مقتدر و قوی تبدیل کند و در کنارش سازمان مدیریت بحران هم به عنوان یک سازمان مقتدر قبل بحران مسائل را بررسی کنند.

در حوادث اخیر مثل سیل دستگاه‌های اجرایی به وظایف ابتدایی خود عمل نکردند

وی معتقد است که موضوع دیگر در بحث اجرایی است. در مورد حوادث اخیر برخی دستگاه های اجرایی به وظایف ابتدایی خودشان هم عمل نکردند. به عنوان مثال دست درازی کردند به بستر و حریم رودخانه ها و ساخت و ساز کردند و جلوگیری از این ساخت و سازها انجام نشد و یا پل هایی روی رودخانه های اصلی ساختند که در واقع در آب و دوران سیلی که هرچند سال داریم را برآورد نکردند که متاسفانه پل جوابگو نبود و این خودش یک بهانه و گلوگاه شد که خرابی زیادی به بار آمد.

نماینده مردم قائمشهر درمجلس خاطرنشان کرد: ازطرفی در برخی مسیل های می توانستند با یک لای روبی اثرات سیل را کاهش دهند. اما سال های سال است دستگاه های اجرایی لایروبی نکردند و این مورد را به حال خودش رها کردند و به هرحال اهمال کاری و کم کاری در دستگاه های اجرایی مشهود است و باید پاسخگو باشند.

علیپور درانتها بیان می‌کند: بخشی از این دستگاه های اجرایی به وزارت نیرو باز می گردد. قسمتی دیگر به وزارت راه و بخشی دیگر به وزارت کشور و استانداری ها مربوط می شود که همگی باید پاسخگو باشند.