در پی دستور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در خصوص پیگیری مسئله حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران در هیرمند، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه پنجشنبه شب ششم مرداد ماه با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرد. گفتنی است، آیت‌الله رئیسی در جلسه هیأت وزیران، وزرای امورخارجه و نیرو را مامور پیگیری حق‌آبه ایران از رود هیرمند کرد و گفت: دولت مردمی در پیگیری حقوق ملت به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد.  حسین امیرعبداللهیان کشورمان سوم تیرماه نیز در گفت‌وگوی تلفنی با امیرخان متقی خواستار همکاری جدی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان برای حل مسئله حق آبه ایران از هیرمند شد. در ادامه گزارش کامل صحبت های حسین امیر عبداللهیان را مشاهده می نمایید.

حسین امیر عبداللهیان

نظر امیر عبداللهیان‌ درباره‌ سخنان‎ وزیر خارجه‌ سوریه

* اگر مسئله حق‌آبه ایران از هیرمند با سرعت و جدیت حل و فصل نشود

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی پنجشنبه شب (۶ مرداد ماه) با امیرخان متقی با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در رودخانه هیرمند، ابراز امیدواری کرد که موانع مصنوعی جهت رسیدن آب‌ به جمهوری اسلامی ایران و تامین حق‌آبه ایران وجود نداشته باشد. 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تحویل حق‌آبه ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات بین‌المللی در قبال ایران است.

امیرعبداللهیان با اشاره به مطالبه جدی مردم و نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی از وزارت امور خارجه افزود: اگر مسئله حق‌آبه ایران از هیرمند با سرعت و جدیت حل و فصل نشود، در سایر حوزه‌های همکاری دو کشور آثار منفی خود را نشان خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: بزودی هیأت عالیرتبه‌ای از وزارت نیروی ایران برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقامات افغانستان در مورد حق‌آبه عازم این کشور می‌شود.

به گزارش فارس، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو روز چهارشنبه پنجم مرداد ماه و در حاشیه نشست هیأت دولت با اشاره به اهمیت دیپلماسی آب گفت که  برای تحقق حق‌آبه هیرمند به افغانستان سفر می‌کند.

به گزارش فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی سابق وزارت امور خارجه پنجم اردیبهشت ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفته بود: حق‌ آبه قراردادی بین ایران و افغانستان است که از سال‌ها پیش وجود داشته و ایران به عنوان یک حاکمیت معقول و ثبات آفرین در منطقه تلاش می‌کند تمامی موضوعات و نکات اختلافی را از طریق مرضی الطرفین و گفت‌وگو و راه‌های دیپلماتیک حل کند و با هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان نیز این موضوع بارها طرح شده است. کمیساران عالی آب با هم دیدارهایی داشته‌اند و برخی اقدامات ناکافی از سوی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان انجام شده است. امیدواریم در ادامه مسیری که می‌بینیم به یک اقدام قطعی سازنده بینجامد.

هدف ظریف از کنارگذاشتن امیر عبداللهیان چه بود؟

* افغانستان از فعالان اقتصادی ایران در این کشور حمایت کند

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از گفت‌وگوی تلفنی‌اش با امیرخان متقی همچنین با اشاره با‌ به علاقه‌مندی فعالان بخش‌های خصوصی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در اقتصاد افغانستان عنوان کرد: ایران از حضور و فعالیت بخش‌ خصوصی خود در افغانستان حمایت می‌کند و همزمان انتظار دارد مقامات افغانستان نیز با توجه به اهمیت فعالیت‌های بخش خصوصی در اقتصاد افغانستان از فعالان اقتصادی ایران در این کشور حمایت کنند.

* نسبت به حق‌آبه ایران متعهدیم

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و در مسیر کمک به ملت افغانستان توصیف کرد.

وی با استقبال از سفر هیأت وزارت نیروی ایران گفت: ما نسبت به حق‌آبه ایران متعهد هستیم. زمانی که آب موجود باشد، آن را به سوی ایران روان می‌کنیم.

امیرعبداللهیان در پاسخ گفت: ما می‌توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک مسیر رودخانه را به مجرای درست خود برگردانیم تا مردم دو سوی مرز از هدر رفت آب آسیب نبینند.

امیرخان متقی به سفر هیأت وزارت کشاورزی افغانستان به تهران اشاره کرد و توسعه هر چه بیشتر همکاری‌های دو کشور را خواستار شد. 

امیرخان متقی همچنین ارزیابی خود را از نشست اخیر تاشکند در مورد افغانستان بیان کرد.