خانم لین هاستینگ معاون هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه روز سه شنبه به وقت محلی در گزارشی درباره وضعیت خاورمیانه  به شورای امنیت گفت: سازمان ملل همچنان شاهد سطوح نگران کننده خشونت علیه غیرنظامیان هستیم که بی اعتمادی را تشدید می‌کند و راه حل مسالمت آمیز را تضعیف می کند. این مقام  سازمان ملل تاکید کرد: برای سال‌ها، گسترش شهرک‌سازی غیرقانونی در کرانه باختری اشغالی از جمله بیت‌المقدس شرقی، به‌طور پیوسته زمین‌های فلسطینی‌ها را کوچک  و حرکت و دسترسی آنها را محدود می‌کند و چشم‌انداز ایجاد یک دولت فلسطینی پایدار را از بین می‌برد.

سازمان ملل

درباره ماده 51 منشور سازمان ملل

وی تصریح کرد: ۳۹۹ مورد تخریب و تصرف ساختمان های متعلق به فلسطینی‌ها و اخراج آنها در سال جاری، بیش از 400 فلسطینی را آواره کرده است.

این مقام سازمان ملل گفت: احساس ناامیدی فزاینده ای در میان بسیاری از فلسطینی ها وجود دارد. آنها  چشم انداز  داشتن یک کشور، حاکمیت و آینده ای صلح آمیز را دور از دسترس می بینند.

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه ادامه داد که از مقامات رژیم صهیونیستی می خواهد در راستای تعهدات خود تحت قوانین بشردوستانه بین‌المللی، به اخراج فلسطینی‌ها پایان دهند و طرح‌های بیشتری را تصویب کنند که فلسطینیان بتوانند به طور قانونی  خانه بسازند و نیازهای توسعه‌ای خود را برطرف کنند.

سازمان ملل از بهنوش بختیاری تقدیر کرد

 این مقام سازمان ملل وضعیت در غزه را همچنان شکننده توصیف کرد و گفت: ۴۵ میلیون دلار بودجه برای بازسازی واحدهای مسکونی کاملاً تخریب شده و 9 میلیون دلار برای تعمیر ساختمان های آسیب دیده لازم است.

معاون هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور صلح خاورمیانه تاکید کرد باید برای حمایت از مردم فلسطین اقدامات فوری انجام شود و این امر ضروری است.

وی تصریح کرد: خشونت باید متوقف شود. تنش هایی که به ویژه در کرانه باختری اشغالی از جمله قدس شرقی، در میان  ادامه فعالیت شهرک سازی و خشونت های مربوط به شهرک نشینان در حال افزایش است، باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه هیچ جایگزینی برای یک روند سیاسی مشروع وجود ندارد، بر راهکار دو کشوری تاکید کرد.