پنل‌های خورشیدی یا باتری‌های انرژی خورشیدی نسل جدید باتری‌های دوستدار طبیعت هستند که انرژی تجدیدپذیر خورشید را به الکتریسته تبدیل می‌کنند و می‌توان با استفاده از آنها مدارهای الکتریکی را شارژ کرد. هر چند استفاده از این پنل ها در کشور ما به اندازه اروپا و کشورهای توسعه یافته رواج پیدا نکرده است، اما در حال حاضر استفاده از آنها در شهرهای بزرگ و صنعتی رو به افزایش است.

با توجه به اینکه اغلب باتری‌های صنعتی پس از مستهلک شدن، به صورت ضایعات باتری فرسوده به فروش می‌رسند و مجدداً به چرخه تولید باز می‌گردند، در این مطلب می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا این موضوع در مورد باتری انرژی خورشیدی فرسوده هم صدق می‌کند؟! یعنی ضایعات پنل ها و باتری‌های انرژی خورشیدی فرسوده نیز مانند ضایعات باتری خودرو قابل فروش هستند؟! برای رسیدن به پاسخ به این سؤال، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

۴

باتری انرژی خورشیدی چیست؟

یکی از راه‌های تبدیل نور خورشید به انرژی الکتریکی استفاده از سیستم‌های خورشیدی است. هر سیستم خورشیدی شامل دو بخش است؛ بخش اول پنل یا سلول خورشیدی و بخش دوم باتری خورشیدی. سلول یا پنل خورشیدی یک صفحه الکترونیکی است که انرژی خورشید را مستقیماً به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. انرژی که توسط پنل ها تولید می‌شود، در یک منبع ذخیره به نام «باتری خورشیدی» ذخیره می‌شود.

باتری انرژی خورشیدی مسئولیت ذخیره انرژی الکتریکی تولید شده توسط پنل‌های خورشیدی را بر عهده دارد. با وجود این باتری، انرژی الکتریکی که در طول روز توسط پنل ها تولید می‌شود، در طول شب نیز قابل استفاده خواهد بود. ذخیره انرژی تقریباً در تمامی سیستم‌های خورشیدی جدا از شبکه و توسط باتری‌ها انجام می‌شود.

با انواع باتری انرژی خورشیدی آشنا شوید

باتری‌های انرژی خورشیدی انواع مختلفی دارند که پرکاربردترین آنها باتری‌های سرب اسید، باتری‌های خورشیدی لیتیوم و باتری‌های ساخته شده از آب نمک هستند که در ادامه بیشتر درباره آنها توضیح می‌دهیم.

باتری انرژی خورشیدی سرب اسید

باتری‌های خورشیدی سرب اسید در دو نوع باتری‌های سرب اسید خشک و باتری‌های سرب اسید تر ساخته شده‌اند. این باتری‌ها تقریباً ارزان قیمت هستند و از قدرت ذخیره انرژی مناسبی برخوردارند. به علاوه، هزینه تعمیر و مراقبت از آنها نسبت با سایر باتری‌ها کمتر است.

با فرسوده و ضایعاتی شدن باطری‌های سرب اسید، هیچ کاری جز رها کردن یا فروختن آن‌ها به شرکت‌هایی که کار اصلی آنها خرید باتری انرژی خورشیدی فرسوده، جمع‌آوری و بازیافت آنهاست، نخواهید داشت. چون سرب و سایر فلزات سنگین داخل این باتری‌ها قابل بازیافت است.

باتری انرژی خورشیدی لیتیوم یونی

باتری‌های لیتیوم یونی بالاترین چگالی انرژی را فراهم می‌کنند، یعنی چیزی 2 برابر انرژی قابل دسترس باتری‌های سرب اسید. این باتری‌های در مقایسه با باتری‌های سرب اسید سبک‌تر و کوچک‌تر هستند، طول عمر بالاتری دارند و در عین حال گران قیمت تر هم هستند.

باتری‌های خورشیدی ساخته شده از آب نمک

به باتری‌های خورشیدی که با آب نمک ساخته شده‌اند، Salt water گفته می‌شود. این مدل باتری‌ها فاقد فلزات سنگین و سرب هستند و جزو جدیدترین باتری‌های خورشیدی بازار محسوب می‌شوند. هنوز ارزیابی دقیقی درباره نحوه عملکرد این باتری‌ها صورت نگرفته است.

۵

علائم خرابی و فرسودگی سیستم‌های انرژی خورشیدی

هر چند طول عمر مفید سیستم‌های انرژی خورشیدی بین 25 تا 30 سال است، ولی همانند سایر باتری‌های صنعتی اگر به درستی نگهداری نشوند، خیلی زود کهنه و فرسوده می‌شوند. این باتری‌ها به شدت تحت تاثیر دمای محیط هستند و اگر برای مدت طولانی در معرض گرما یا سرمای خیلی شدید قرار بگیرند، کارایی خود را از دست می‌دهند. علائم خرابی این سیستم‌ها عبارتند از:

  • شارژ نشدن یا تخلیه سریع ذخیره شارژ باتری
  • نشتی، تغییر رنگ یا ترک خوردگی سطح باتری
  • افت کارایی سلول‌های خورشیدی

آیا ضایعات باتری‌های انرژی خورشیدی قابل بازیافت هستند؟

همان طور که در بخش قبلی توضیح دادیم، از بین انواع باتری‌های خورشیدی تنها ضایعات باتری‌های انرژی خورشیدی فرسوده از نوع سرب اسید قابل بازیافت یا به بیان دیگر قابل فروش هستند. ساختار این باتری‌ها شباهت زیادی به باتری‌های خودرو دارد، با این تفاوت که ضخامت صفحات سربی در باتری‌های خورشیدی بیشتر از باتری‌های خودرو و لیفتراک است و حجم الکترولیت مایع (یا سولفوریک اسید) کمتری دارند.

این باتری‌ها وقتی در شرایط نامناسب نگهداری شوند، کهنه شده یا کارایی خود را از دست بدهند، دیگر قابل استفاده نخواهند بود. پنل‌های خورشیدی نیز حاوی سرب، مس و یک چارچوب آلومینیومی هستند که با اتمام دوره مصرف بهینه، دیگر قابل استفاده نخواهند بود. در نتیجه می‌توان سیستم‌های انرژی خورشیدی فرسوده را تحت عنوان باتری‌های ضایعاتی فروخت و به پول تبدیل کرد!

۶

چگونه باطری فرسوده خورشیدی را بفروشیم؟

بعد از باتری‌های فرسوده خودرو و ضایعات باتری‌های ups، باتری‌های خورشیدی گروه دیگری هستند که ضایعات آنها قابل بازیافت و قابل فروش است. این باتری‌ها مانند سایر باتری‌های سرب اسیدی بعد از اتمام طول عمر مفید خود کارایی اولیه‌شان را از دست می‌دهند و دچار افت ولتاژ می‌شوند. در این شرایط باتری ضایعاتی را از دور خارج کرده و به فروش می‌رسانند تا سرب و سایر فلزات سنگین باتری و پنل‌ها مجدداً به چرخه صنعت بازگردد.

ضایعات باتری‌های خورشیدی سرب اسیدی دارای مقادیر قابل توجهی سرب و سایر فلزات قابل بازیافت هستند. محتویات داخل باتری سمی و خطرناک است، ولی می‌توان طی عملیات بازیافت آنها را دوباره به کارخانه‌های تولید باتری بازگرداند و از گسترش آلودگی در طبیعت جلوگیری کرد. این کار توسط شرکت‌های خریدار باطری فرسوده انجام می‌شود. این شرکت‌ها ضایعات باتری خورشیدی را به صورت کیلویی یا آمپر ساعت و براساس قیمت روز سرب و دلار خریداری می‌کنند.

قیمت ضایعات باتری انرژی خورشیدی فرسوده

قیمت ضایعات باتری‌های فرسوده براساس آمپرساعت محاسبه و اعلام می‌شود. این قیمت تحت تاثیر قیمت روز سرب و دلار قرار دارد. به عبارتی هر چقدر ضایعات باتری و پنل‌ها حاوی مقدار سرب بیشتری باشد، قیمت ضایعات باتری انرژی خورشیدی فرسوده نیز بیشتر خواهد بود. البته، ضایعات باتری خورشیدی به صورت عمده خریداری می‌شوند و در تناژهای بیشتر قیمت بالاتری دارند. فروش ضایعات این باتری‌های فرسوده می‌تواند سود خوبی را برای فروشندگان آنها به همراه داشته باشد!

بهترین خریدار ضایعات باتری‌های فرسوده خورشیدی

شرکت‌های مختلفی در زمینه خرید ضایعات پنل ها و باتری‌های فرسوده خورشیدی فعالیت می‌کنند، یکی از این شرکت‌ها باتری آنلاین است. این مجموعه به عنوان بهترین خریدار باطری فرسوده خورشیدی و ضایعات سایر انواع باطری‌ها، ضایعات پنل و باتری فرسوده شما را با بالاترین قیمت خریداری می‌کند.

اگر می‌خواهید ضایعات سیستم‌های خورشیدی فرسوده خود را به بهترین قیمت بفروشید، پیشنهاد ما باتری آنلاین است. برای استعلام قیمت روز باطری‌های ضایعاتی، می‌توانید به نشانی batrionline.com مراجعه و با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید. باتری آنلاین علاوه بر باطری انرژی خورشیدی فرسوده، خریدار ضایعات باطری فرسوده خودرو، لیفتراک و موتورسیکلت، باطری فرسوده ups، باطری اتمی فرسوده، باطری اسیدی فرسوده و باطری فرسوده کتابی نیز هست.