یک مقام آمریکایی پیش از امضای این دستور گفت: رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه فرمان اجرایی جدیدی را امضا خواهد کرد که ابزارهای جدید و گسترده ای را برای کمک به بازگرداندن شهروندان آمریکایی به کشور خود و تحمیل هزینه به عاملان و همچنین ارائه شفافیت بیشتر در مورد خطرات ارائه می دهد.

جو بایدن

نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا/ چرا فرزندان مسئولان ایرانی با این محدودیت‌ها مواجه نیستند؟+ عکس

وی ادعا کرد: فرمان اجرایی جدید "تقویت تلاش ها برای بازگرداندن گروگان ها و اتباع آمریکایی بازداشت شده  به گونه ای ناعادلانه" نام دارد. این بر تعهد اساسی رئیس‌جمهوری آمریکا برای آزادی آن دسته از آمریکایی‌هایی که به ناحق در خارج از کشور به گروگان گرفته شده‌اند، تاکید می‌کند.

سخنرانی پامپئو درباره استراتژی جدید آمریکا درباره ایران/ 12 درخواست واشنگتن از ایران

بر اساس اظهارات مقامات آمریکایی، هدف از این دستور اجرایی افزایش حمایت دولت از خانواده‌های آمریکایی زندانی خلافکار در خارج از آمریکا است. این حمایت ها شامل افزایش ارتباط مقامات دولتی با خانواده های این افراد و  اشتراک گذاری اطلاعات در خصوص  وضعیت بازداشت‌شدگان و تلاش‌های واشنگتن برای تضمین بازگشت آنها می شود.

این مقامات افزودند که دستور اجرایی جدید رئیس جمهوری آمریکا به ادارات و سازمان‌ها اجازه می‌دهد با بکارگیری روش هایی چون تحریم‌های مالی و ممنوعیت صدور روادید، بر عاملین بازداشت آمریکایی ها هزینه تحمیل کند.