انتخاب رنگ اغلب برای دکوراسیون خانه یکی از دشوارترین کارها است. دلیلش این است که رنگ‌ها بی‌ثبات هستند. سایه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد و باید آن‌ها را در نسبت‌های درست کنار هم قرار داد. در غیر این صورت، آن‌ها در کنار هم هماهنگی لازم را ندارند و ظاهر خانه چندان زیبا نمی‌شود.

از هزاران سال پیش رنگ‌ها نقش مهمی در زندگی انسان‌ها داشته‌اند، بدون آنکه بدانیم رنگ‌های محیط پیرامون ما تاثیر بسزایی در روحیات و سبک زندگی ما دارند. دانستن روانشناسی رنگ‌ها به ما کمک می‌کند تا محیط اطرافمان را با سبک مورد علاقه زندگی‌مان وفق دهیم. بسیاری از ما به رنگ‌های متفاوتی علاقه مندیم و وسایل منزلمان را با توجه به رنگ‌های دلخواه یا ترند سال دکوراسیون می‌چینیم.

اما مفهوم و نقش رنگ در دکوراسیون منزل بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنیم اهمیت دارد. در ادامه این مطلب انواع رنگ‌های مناسب را برای فضای داخلی و دکوراسیون منزل شما معرفی می‌کنیم تا تغییری چشمگیر در حال و هوای منزلتان ایجاد شود.

سکوت و آرامش در دکوراسیون خانه با رنگ قهوه ای

قهوه‌ای رنگ گرم و تیره‌ای هست که خیلی از خانواده‌های ایرانی از این رنگ برای فضای داخلی خانه استفاده می‌کنند. رنگ قهوه‌ای در دکوراسیون خانه یادآور خاک و تنه‌های درخت و طبیعت است. این رنگ سنگینی خاصی دارد که می‌تواند خانه شما را دارای رسمیت کند و حس سکوت و آرامش را در خانه شما ایجاد کند. اگر علاقه دارید که محیط داخل خانه را رسمی و سنگین کنید از قهوه‌ای تیره استفاده کنید. همچنین تناژ‌های متفاوت رنگ قهوه‌ای برای ست کردن وسایل و دکوراسیون خانه بسیار مناسب است. برای مثال رنگ دیوار پذیرایی قهوه‌ای سوخته باشد و مبل‌های قهوه‌ای با تیرگی متوسط باشد.

سفید صدفی و حس صمیمیت

3

رنگ سفید مطلق در فضای داخلی خانه شاید حسی مانند یک محیط خلوت یا محیطی مانند بیمارستان به شما بدهد اما رنگ سفید صدفی درون خود کمی گرما به همراه دارد. این رنگ زیبا اتمسفر خانه را گرم‌تر کرده و حس دوستی و حس صمیمیت ایجاد می‌کند. حتی برخی از افراد با استفاده از گلدان دکوری زیبا و شیک تناسب جالبی را با این رنگ ایجاد می‌کنند.

 

خانه ای دلباز به به رنگ آبی آسمان

Picture1

آبی آسمانی رنگ سرد و روشنی است که محیط داخل خانه را از یک فضای محبوس و بسته به یک فضای شبیه به طبیعت و دلباز می‌برد. مانند احساسی که به نگاه کردن به آسمان داریم. این رنگ زیبا سکوت و آرامش با خود به همراه دارد و حس تنفس و آزادی را ایجاد می‌کند. پرده‌ها با رنگ آبی آسمانی، درخشش و نور آسمان را داخل خانه جلوه می‌دهند.

کلاسیک با مشکی

رنگ مشکی در فرهنگ‌ها و آداب مختلف معانی ویژه‌ای دارد، رنگی که تجلی از تاریکی و سکوت است؛ اما نقشی که رنگ مشکی در دکوراسیون خانه دارد فراتر و مؤثرتر از این معنی است. به عقیده خیلی افراد مشکی رنگی کلاسیک است و پرستیژی دارد که آدم را یاد ماشین‌ها و وسایل مشکی افراد ثروتمند می‌اندازد. همینطور رنگ مشکی در دکوراسیون خانه پرستیژ و قدرتی دارد که فضای خانه را کلاسیک و فارغ از هیاهو می‌سازد. تصور کنید این پرستیژ در کنار وسایل تزئینی همچون شمع معطر چه فضای دلنشینی به خانه شما اضافه می‌کند.

سبز زیتونی؛ ترند و جذاب

این رنگ بیشتر برای دکور‌های مدرن استفاده می‌شود، رنگ‌های زیادی مکمل سبز زیتونی هستند و استفاده از این رنگ در دکوراسیون خانه دست آدم را در انتخاب رنگ وسایل خانه باز می‌گذارد. سبز زیتونی رنگ زندگی و زیستن است که انرژی زیادی دارد. شاید بتوان گفت که بهترین رنگ حال حاضر و متناسب با ترندهای جهانی رنگ سبز زیتونی می‌باشد.

زیبایی خاص منزل با رنگ زرد

اگر خانه شما نورگیر خوبی ندارد و می‌خواهید اتاق خواب یا پذیرایی تون پرنورتر و آفتابی به نظر بیاید، از رنگ زرد در دکوراسیون خانه‌تان استفاده کنید. همچنین به دلیل خصلت این رنگ که حس هشدار و توجه را القا می‌کند، وسایل خانه را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد.

خانه‌ای سرد با رنگ بنفش

با اینکه رنگ بنفش از رنگ‌های اصلی محسوب نمی‌شود، اما رنگی سلطنتی و بسیار جذاب است. لازم به ذکر است که مکمل رنگ بنفش، رنگ زرد می‌باشد. به همین دلیل می‌توانید برخی از آیتم‌های منزل را با رنگ زرد در نظر بگیرید. رنگ بنفش شامل طیف متفاوتی از رنگ‌ها مانند ارغوانی، بادمجانی، نیلی کمرنگ، یاسی، ارکیده، سرخابی روشن و غیره می‌شود. می‌توانید آیتم‌های منزلتان را به صورت مونوکروم در نظر بگیرید و وسایل منزلتان در این طیف رنگی بنفش باشد و آن‌ها را در کنار هم بچینید. اگر دوست دارید منزلتان سلطنتی به نظر برسد، رنگ بنفش بهترین گزینه است. رنگ بنفش را برای محیط‌های آموزشی و کاری هم پیشنهاد می‌کنیم.

دکوراسیونی خاص با رنگ صورتی

دکوراسیون‌های صورتی، انتخاب افراد خاص پسند هستند. یکی از جذاب‌ترین ترکیب‌ها برای داشتن دکوراسیون صورتی زیبا، ترکیبی از رنگ صورتی کم رنگ و صورتی چرک است. شما می‌توانید تناژهای رنگی صورتی را با رنگ‌هایی مانند بنفش، طوسی و آبی ترکیب کنید. ترکیب صورتی با این رنگ‌ها برای آیتم‌های دکوراسیون منزل بسیار عالی است. رنگ صورتی رنگی آرامش بخش می‌باشد. حتی می‌توانید دکوراسیون برخی از قسمت‌های منزل را با رنگ صورتی دیزاین کنید. برای مثال رنگ صورتی رنگی عالی برای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و اتاق خواب است.

سخن آخر

دنیای رنگ‌ها بسیار گسترده و زیبا است. برای انتخاب رنگ هر وسیله‌ای باید به نکات مختلفی توجه کنید. انتخاب رنگ برای دکوراسیون منزل نیز اهمیت بسیار زیادی دارد که باید با دقت و توجه ویژه‌ای انجام شود. در این مطلب تاثیر رنگ‌های گوناگون را برای دکوراسیون منزل بیان کردیم، البته از تاثیر محصولات دکوراتیو همچون ظروف سفالی نیز غافل نشوید. هر رنگی داستان و سمت و سوی خودش را دارد. هر شخص هم بر اساس سلیقه خود رنگ‌های خاصی را برای دکوراسیون منزل انتخاب می‌کند. رنگ‌های صورتی، زرد، مشکی، صدفی، آبی و سبز زیتونی از رنگ‌های بررسی شده در این مطلب هستند.

رنگ زرد، رنگی شاد و چشم نواز است. این رنگ را برای منزل‌هایی که نورگیر خوبی ندارند، پیشنهاد می‌کنیم. رنگ سبز زیتونی رنگ مدرن و زیبا برای دکوراسیون منزل شما می‌باشد که بسیار هم ترند شده است. رنگ صورتی با حس آرامشی که به همراه دارد، انتخاب بسیاری از افراد خاص پسند است.

به جای رنگ سفید خام پیشنهاد می‌کنیم که رنگ سفید صدفی استفاده کنید. زیرا این رنگ هم به خانه شما روح می‌بخشد و هم دکوراسیون منزلتان را متحول می‌کند. اگر می‌خواهید دکوراسیونی تجملاتی داشته باشید، رنگ بنفش بهترین پیشنهاد می‌باشد. رنگ مشکی نیز خالق دکوراسیونی کلاسیک برای منزل شما است. برای مطالعه اطلاعات بیشتر برای استفاده در رنگ‌ها در دکوسیون این مطلب را پیش رویتان قرار دادیم.