«بابی دیسلو» وکیل جوان سیاه پوستی به نام «جیلند واکر» که هفته گذشته به دست نیروهای پلیس شهر آکرون در ایالت اوهایو آمریکا کشته شد اعلام کرد نتایج کالبد شکافی نشان می دهد که واکر 60 بار مورد اصابت گلوله پلیس آمریکا قرار گرفته است. این وکیل آمریکایی با اشاره به اینکه واکر غیرمسلح بوده، افزود: تقریبا 90 تیر به سمت واکر شلیک شده که 60 تای آنها به وی اصابت کرده و در نهایت باعث مرگ او شده است.

آمریکا

نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا/ چرا فرزندان مسئولان ایرانی با این

محدودیت‌ها مواجه نیستند؟+ عکس

وی خاطرنشان کرد کشتن واکر جنایتی وحشیانه و بیرحمانه بوده و ما در انتظار پاسخ گویی از سوی مسئولین هستیم و پیام ما این است که خانواده های ما دیگر نمی خواهند شاهد خشونت های بیشتر باشند. در حال حاضر خانواده واکر نگران این موضوع نیز هستند که کشته شدن وی باعث به راه افتادن اعتراضات گسترده در آمریکا شود.

این در حالی است که براساس ویدئوهای منتشرشده توسط پلیس از محل حادثه، 8 افسر پلیس در تعقیب و گریز و تیراندازی به سوی واکر نقش داشته‌اند. در یکی از این ویدئوها، واکر از داخل خودرویی که سوار بر آن بوده، اقدام به تیراندازی به سمت ماموران پلیس کرده است. پس از حادثه نیز سلاح از داخل خودروی وی کشف شده است.

براساس این گزارش، دوشنبه گذشته پلیس شهر آکرون در حال تلاش برای متوقف کردن خودروی «جیلند واکر» 25ساله که مرتکب تخلف رانندگی شده بود، وی را با شلیک چند گلوله کشت.

وکیل این مرد جوان نیز اظهار کرد واکر در حالی بی‌رحمانه مورد اصابت گلوله‌های متعدد پلیس قرار گرفت که هیچ سابقه جنایی نداشته است و اصلاً مشخص نشده است که چرا او از دست پلیس فرار می‌کرده است.

در پی کشته شدن واکر، روز گذشته صدها معترض خشمگین به خیابان‌های شهر آکرون آمدند.

سخنرانی پامپئو درباره استراتژی جدید آمریکا درباره ایران/ 12 درخواست واشنگتن از ایران

بر این‌ اساس، معترضان خشمگین فریادهای اعتراضی سربرآورده و مخالفت خود را با کشته شدن رنگین‌پوستان به‌دست نیروهای پلیس اعلام کرده و خواستار توقف این حوادث و مقابله با تبعیض نژادی در آمریکا شدند.

این حادثه، جدیدترین حادثه مرگبار کشته شدن رنگین‌پوستان آمریکایی توسط پلیس این کشور است که تاکنون باعث به‌راه افتادن اعتراضات گسترده نسبت به خشونت پلیس شده است.

در همین حال رسانه‌های اجتماعی خبر دادند مقامات این شهر 190 هزار نفری، از بیم ناآرامی‌های احتمالی، اقدام به استقرار ماشین‌های برف‌روب و دیگر تجهیزات سنگین راهداری در نزدیکی اداره پلیس شهر کرده و از آنها به‌عنوان سدهای دفاعی استفاده کرده‌اند.

این نخستین باری نیست که پلیس آمریکا سیاه‌پوستان را می‌کشد، در می سال 2020 نیز پلیس مینه‌سوتای آمریکا سیاه‌پوستی به‌نام جورج فلوید را دستگیر کرد و مأمور سفیدپوست زانوی خود را به‌مدت 9 دقیقه روی گردن فلوید فشار داد و در نهایت باعث مرگ این سیاه‌پوست شد.