۱

در صنعت بسته بندی مواد غذایی و بهداشتی، دستگاه سیل وکیوم به عنوان یکی از ماشین آلات پرکاربرد شناخته می شود. عرضه محصولاتی مانند سبزیجات، صیفی جات، گوشت، لبنیات، ترشی، سالاد و... را در ظرف هایی از جنس PP و PE انجام می شود. پلمپ کردن دهانه ظرف و پیش از آن خارج کردن هوای ظرف و تزریق گاز های نگهدارنده، سبب می شود تا شرایط مطلوبی برای نگهداری مواد غدایی ایجاد شود.

دستگاه سیل وکیوم جزو دسته سیل های حرارتی بحساب می آید. تفاوت این دستگاه با دیگر دستگاه های سیل در این است که امکان نصب پمپ وکیوم روی این دستگاه وجود دارد. به کمک پمپ وکیوم هوای موجود در ظرف جهت افزایش زمان ماندگاری محصول، تخلیه می شود.

در این مقاله سعی شده به سوالات شما در مورد مشخصات انواع دستگاه بسته بندی سیل، قیمت و چندین سوال دیگر پاسخ دهیم.

معرفی مدل های مختلف دستگاه سیل

دستگاه سیل در انواع مختلفی ساخته می شود و هر کدام از مدل ها دارای ویژگی هایی مختلفی است که برای محصولات متنوع کارآیی متفاوتی دارند. اما اگر با یک دید کلی به نوع کار انواع دستگاه های سیل بنگریم؛ همه دستگاه های سیل عمل بستن یا پرس کردن درب ظروف پلاستیکی را انجام می دهند. در اینجا شما را با انواع مدل های دستگاه سیل آشما می کنیم تا برای خرید مناسب ترین مدل این دستگاه اطلاعات کافی داشته باشید.

  دستگاه سیل وکیوم حرارتی

دستگاه سیل وکیوم حرارتی قابلیت سیل کردن ظروف پلاستیکی با اشکال مختلف مانند مستطیل، مربع، بیضی و غیره را دارد؛ پس در این دستگاه از نظر شکل ظروف هیچ محدودیتی وجود ندارد. عمل سیل کردن در این دستگاه با کمک المنت و ایجاد حرارت انجام می شود. در این روش سلفون یا فویل آلومینیومی با کمک حرارت به سر ظروف پلاستیکی چسبانده می شود. در این مدل امکان نصب وکیوم و تزریق گاز جهت ماندگاری بیشتر نیز امکان پذیر است.

   دستگاه سیل وکیوم رومیزی

دستگاه بسته بندی سیل وکیوم رومیزی از پرکاربردترین مدل های دستگاه سیل است. این دستگاه در مدل های دستی، نیمه اتوماتیک و یا اتوماتیک، با توجه به نیاز مشتری ساخته می شود. امکان وصل کردن تاریخ زن و شیر برقی جهت تزریق گاز در این مدل وجود دارد.

۲

دستگاه بسته بندی سیل کن خطی

دستگاه سیل کن خطی به صورت اتوماتیک ساخته می شود و دارای قدرت و سرعت بسیار بالایی در بسته بندی است. عملکرد این دستگاه به این صورت است که در ابتدا ظروف بر روی نوار نقاله قرار می گیرد و به شکل خودکار از طریق میله های فلزی به داخل قالب ها هدایت می شوند و تحت فرآیند پرس قرار می گیرد و در نهایت تحت فشار و حرارت بالا قرار می گیرد. حرارت مورد نیاز برای سیل کردن در این مدل دستگاه ها از طریق المنت ها ایجاد می شود. در آخر وقتی عمل سیل کردن تمام شد ظروف بسته بندی از روی نوار نقاله به سمت شوتینگ هدایت می شوند.

 

   دستگاه سیل وکیوم روتاری

در دستگاه سیل وکیوم روتاری می توان هم از سلفون های شفاف و چاپ شده و هم از فویل های آلومینیومی استفاده کرد.  در این مدل سلفون به صورت رول بر روی دستگاه قرار می گیرد و دستگاه به صورت اتوماتیک ظروف را به داخل می کشد و عمل سیل انجام می شود. در این روش بعد از عمل سیل کردن بسته ها از زیر دستگاه تاریخ زن عبور کرده و بر روی آنها تاریخ درج می شود.

 

   دستگاه سیل پک لیوان

دستگاه سیل لیوانی در مدل های دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک ساخته می شود. کار کردن با این دستگاه بسیار ساده است. دستگاه سیل وکیوم لیوانی مدل دستی ونیمه اتوماتیک با کمک یک اهرم عمل سیل کردن انجام می شود. در مدل اتوماتیک همه موارد به صورت اتوماتیک و با فشردن یک دکمه می توان سیل کردن را انجام داد.

 

دستگاه سیل القایی اتومات و دستی

دستگاه سیل القایی هم مانند دیگر مدل ها هم به صورت دستی ساخته می شود و هم به صورت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک. در واقع نوع اتوماتیک این دستگاه ببرای استفاده در خط تولید های بزرگ و صنعتی است که سرعت تولید و ظرفیت بالایی دارند. مدل دستی و نیمه اتوماتیک آن برای استفاده در مصارف کوچکتر و کارگاهی است. نوع عملکرد این دستگاه از طرق ایجاد مدار الکتریکی است.

 

چه محصولاتی را می توان سیل کرد؟

حتما این سوال برایتان پیش آمده که از دستگاه سیل برای چه محصولاتی می توان استفاده کرد؟ اگر بخواهیم از دید کلی به این مسئله نگاه کنیم عمل سیل را می توان بر روی همه مواد غذایی، مواد آرایشی و بهداشتی، صنایع دارویی و غیره نیز انجام داد. در واقع سیل کردن برای رعایت بهداشت و بالا بردن مدت زمان مانگاری محصولات انجام می شود و پس می توان گفت از دستگاه سیل وکیوم برای همه محصولاتی که زود فاسد می شوند، استفاده می شود و از قرار گرفتن محصولات در معرض اکسیژن جلوگیری می کند.

۳

چه ظروفی برای سیل کردن مناسب هستند؟

برای سیل کردن ظروف با جنس های متفاوت باید از دستگاه مناسب همان ظرف استفاده کنیم. در ابتدا باید بدانیم که برای ظروف فلزی با هیچکدام از دستگاه های سیل امکان سیل شدن وجود ندارد.

سیل کردن ظروف شیشه ای هم فقط با دستگاه سیل القایی امکان پذیر است زیرا ممکن است در روش های دیگر بخاطر فشاری که دستگاه به ظرف می آورد دچار شکستگی شود.

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد دستگاه سیل برای انواع ظروف پلاستکی pp، pt وغیره بهترین انتخاب است. این دستگاه با ایجاد حرارت و یا ایجاد مدار مغناطیسی، ظروف پلاستیکی را به راحتی سیل می کند.

قیمت دستگاه سیل وکیوم به چه عواملی وابسته است؟

قیمت دستگاه سیل با توجه به مدل  و ظرفیت دستگاه متفاوت است. شرکت آراد ماشین می تواند با توجه به نیاز مشتری انواع دستگاه های سیل وکیوم در مدل های رومیزی، خطی و روتاری را تولید کند. به طور مثال محصولاتی مانند ساندویچ های سرد و کلاب، محصولات تک نفره مانند عسل، مربا، آلوچه، سس و... را می توان با این دستگاه بسته بندی کرد. محصولات حساسی مانند انواع سبزیجات و سالاد که در مدت زمان کوتاهی فاسد می شود را می توان با دستگاه سیل وکیوم و کمک گرفتن از سیستم های وکیوم و تزریق گاز انجام داد، در مدت زمان بیشتری نگهداری کرد.

برگرفته از سایت: https://machinsaz.com/