روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز دوشنبه به وقت محلی نوشت، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت که آمریکا با حضور در دور جدید مذاکرات که رسانه های ایرانی گفته اند در دوحه، پایتخت قطر برگزار می شود، موافقت کرده است.

ایران و آمریکا

نحوه تحصیل پسر ظریف و دختر فریدون در آمریکا/ چرا فرزندان مسئولان ایرانی با این محدودیت‌ها مواجه نیستند؟+ عکس

این رسانه آمریکایی مدعی شد که با این حال این مقام آمریکایی نسبت به نزدیک بودن توافق احتمالی با ایران در مقایسه با شرایط آن در سه ماه گذشته ابراز خوش بینی نکرد.

واشنگتن پست به نقل از این مقام که خواست نامش فاش نشود، در عین حال گفت: ما پیش داوری نمی کنیم، اما انتظارات خود را کنترل شده حفظ می کنیم.

منابع خبری می گویند وزارت خارجه آمریکا برگزاری یک دور مذاکرات غیر مستقیم با ایران در هفته جاری را تایید کرد.

پیش از این، خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد، «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران امروز وارد دوحه پایتخت قطر می‌شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، یک مقام مطلع از این سفر گفت که رابرت مالی قرار است روز دوشنبه به دوحه وارد شود و با وزیر خارجه قطر دیدار کند، 

منابع آگاه در وزارت خارجه قطر پیشتر گفته بودند که قرار است دور جدید مذاکرات برای احیای برجام در این کشور حاشیه خلیج فارس برگزار شود.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر در سفر به تهران ضمن اعلام ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفت که دور تازه مذاکرات نه در وین که در یک کشور منطقه و به طور خاص در یک کشور شورای همکاری برگزار خواهد شد.

شب گذشته نیز سفیر ایران در قطر با ابراهیم فخرو، مدیر کل تشریفات وزارت خارجه قطر، دیدار کرد.

سخنرانی پامپئو درباره استراتژی جدید آمریکا درباره ایران/ 12 درخواست واشنگتن از ایران

«محمد مرندی»، مشاور هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، شب گذشته به پایگاه «العربی الجدید» گفت که ایران به این منظور دوحه را انتخاب کرده چون قطر یک کشور دوست است.

مرندی گفت که ازسرگیری مذاکرات به معنای رسیدن به توافق نیست چون توافق هسته‌ای اکنون توسط امریکا به گروگان گرفته شده و تا وقتی که تحریم‌ها برداشته نشود و امریکا ضمانت ندهد، توافقی در کار نخواهد بود.

پیش از این، قطر تحرکات سیاسی گسترده‌ای را برای تسهیل مذاکرات هسته‌ای و از سرگیری آن بعد از توقفی که از ماه مارس پیش آمده است، انجام داده بود.

در اوایل ماه جاری میلادی، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر خارجه قطر، در سفر به واشنگتن با «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه امریکا، دیدار کرد.

وی پیش از این دیدار، تأکید کرد که کشورش به تماس‌های خود با تهران و واشنگتن برای ایجاد زمینه مناسب برای بازگشت به مذاکرات وین ادامه می‌دهد.

او گفت که در مذاکراتش با «آنتونی بلینکن» در واشنگتن مسائل منطقه‌ای و جهانی از جمله مسئله ایران و افغانستان و فلسطین و بحران انرژی و غذا در جهان را بررسی کرده است.

وزیر امور خارجه قطر تأکید کرد که مذاکرات وین شکست نخورده و تماس‌های قطر با تهران قرار نیست جانشین مذاکرات وین شود بلکه صرفا «عامل مساعد» است.

او تأکید کرد که بلینکن چشم‌اندازهای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران را بررسی کرده و افزود که دوحه خواستار بازگشت به توافق هسته‌ای است چون آن را سنگ‌بنای امنیت و صلح در منطقه می‌داند.

آل ثانی گفت که توافق هسته‌ای چشم‌اندازهای تازه‌ای برای همکاری و گفت‌وگوهای منطقه‌ای گسترده‌تر با ایران فراهم می‌کند.

وزیر امور خارجه قطر پیش از این نیز تأکید کرده بود که کشورش مذاکرات مفصلی درباره پرونده هسته‌ای با سران ایران داشته و افزوده بود که دوحه از هر توافق میان ایران و کشورهای غربی درباره برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.