به‌طورکلی هر بنایی پس از گذشت چندین سال بر اثر عوامل متعدد نظیر شرایط آب و هوایی، کیفیت مصالح و حوادث غیرمترقبه (طوفان، سیل و زلزله) دچار آسیب و فرسایش می‌شوند؛ از این‌رو برای بازگرداندن خانه‌ها به حالت اولیه، می‌بایست یک سری مراحل را انجام داد، تا ضمن برطرف شدن نواقص و معایب، خانه کیفیت سابق و اولیه خود را به دست بیاورد.

در این راستا هزینه بازسازی خانه با توجه به نوع و شدت خرابی، مصالح موردنیاز و روش‌های بازسازی متفاوت است. این امر باعث شده تا بسیاری از مالکان به دنبال بازسازی خانه در تهران با هزینه کم باشند تا با انجام کارهایی مثل نقاشی ساختمان و کابینت‌ سازی مدرن، تغییر و تحول اساسی در محیط‌های مسکونی، تجاری و اداری ایجاد کنند.

انواع روش‌های بازسازی خانه در تهران با هزینه کم در خدمت از ما

 

اهمیت این موضوع به ‌اندازه‌ای است که فرآیند بازسازی خانه‌ها به‌ویژه در مناطق دارای بافت فرسوده، در دستور کار نظام‌ مهندسی و سازمان مسکن و شهرسازی کشور قرار گرفته است. البته باید توجه داشته باشید که بازسازی خانه در تهران با هزینه کم نیز قوانین و استانداردهای خاص خود را دارد؛ بدین معنا که با هر شرایط و مصالحی نمی‌توان یک‌ خانه را بازسازی کرد و بعضاً عدم رعایت نکات و اصول ایمنی در حوزه ساختمان‌سازی موجب بروز مشکلات و حتی خطرات گوناگونی برای ساکنین خانه‌های بازسازی ‌شده می‌شود. بدین‌جهت در ادامه قصد داریم تا شما را شرایط بازسازی خانه در تهران با هزینه کم، آشنا سازیم.

 

بازسازی خانه چیست؟

در صنعت ساختمان‌سازی به ‌تمامی مراحلی که شامل رفع معایب بنا و نوسازی مجدد آن می‌شود، بازسازی خانه می‌گویند. از آن‌جایی‌ که بازسازی ساختمان با هدف برطرف نمودن مشکلات به وجود آمده انجام می‌شود، توجه به انتخاب مصالح مناسب و باکیفیت و همچنین بازسازی اصولی و دقیق اهمیت فراوانی دارد. در کلان‌شهر تهران نیز نجاری و نقاشی ساختمان دو رکن اساسی برای بازسازی انواع محیط‌های مسکونی، تجاری و اداری هستند؛ چراکه درب و دیوارها به ‌شدت در معرض آسیب و فرسایش قرار دارند و به همین جهت رفع معایب آن‌ها موجب زیباسازی قضای خانه و افزایش جذابیت آن می‌شود. در این زمینه نیز کابینت‌ سازی با هدف ایجاد تنوع، زیبایی و سنخیت اجزای آشپزخانه با محیط منازل مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به این‌که خانه‌های امروزی از ویلایی گرفته تا آپارتمان‌ها و سوئیت‌ها، از صنعت ساختمان‌سازی مدرن پیروی می‌کنند؛ شاهد تنوع آشپزخانه‌های اوپن و قایقی هستیم؛ ازاین‌رو انتخاب کابینت مناسب تأثیر به‌سزایی در ارتقاء کیفیت و نوسازی منازل مسکونی دارد. در این خصوص برای کاهش هزینه‌ها می‌توان از کابینت‌های ارزان‌تر و ساده‌تر استفاده کرد.

 

اهمیت بازسازی خانه در تهران با هزینه کم

معمولاً بازسازی خانه به دو صورت جزئی و کلی انجام می‌شود. بازسازی‌های جزئی از اهمیت کم‌تری برخوردار هستند و معمولاً شامل بتونه‌کاری و نقاشی ساختمان می‌شوند؛ اما گاهی اوقات شدت خرابی و آسیب‌های واردشده به بدنه و بخش‌های مختلف ساختمان، به ‌اندازه‌ای است که بازسازی‌های جزئی توان رفع آن‌ها را ندارند. ازاین‌رو می‌بایست با استفاده از بازسازی کلی تمامی مشکلات به وجود آمده را برطرف ساخت و خانه را به حالت اولیه بازگرداند. البته گاهی اوقات هدف از بازسازی، تغییر دکوراسیون و ظاهر بناست. هزینه انجام این‌گونه تغییرات به نسبت بیشتر از نوسازی‌های جزئی و کلی است.

 

اهمیت بازسازی خانه در تهران با هزینه کم

در این خصوص برای کاهش هزینه‌ها باید از مصالح، قطعات و تجهیزات با قیمت مناسب‌تر استفاده کرد تا علاوه بر صرفه‌جویی بهینه در مخارج نوسازی، بتوان تغییرات بیشتری را در ظاهر و باطن بنا انجام داد. خاطر نشان می‌شود که هزینه و میزان نوسازی خانه و همچنین سختی موجود در این راه، نباید شما را از انجام بازسازی منصرف نماید. به دلیل این‌که در بعضی موارد، خانه نیاز شدید به بازسازی دارد و عدم توجه به این موضوع ممکن است منجربه تخریب کلی یا بخشی از خانه شود. متأسفانه هر ساله شاهد تخریب ساختمان‌های مختلف بر اثر فرسودگی شدید هستیم. برای جلوگیری از بروز این مشکل، باید هر از چند گاهی نسبت به تعمیر و مرمت بخشی از آسیب‌های وارد به ساختمان اقدام کنیم تا همواره خانه‌ای با کیفیت و متناسب با استانداردهای ساختمان‌سازی داشته باشیم و دیگر شاهد بروز تلفات جانی و مالی براثر فرسودگی و تخریب خانه‌ها نباشیم.

انواع روش‌های بازسازی خانه

همان‌گونه که در ابتدا نیز به آن اشاره نمودیم، براساس نوع ، شدت مشکلات و خرابی ایجاد شده در ساختمان‌ها، روش‌های مختلفی برای بازسازی خانه در تهران با هزینه کم وجود دارد. بعضی از مهم‌ترین این روش‌ها به شرح زیر عبارتند از:

1.       بازسازی آرکنولوژیک (مرمت علمی)

در این نوع از بازسازی خانه، تمامی مراحل با بررسی دقیق و به‌صورت علمی انجام می‌شود. علاوه بر این، مسئولیت کلیه فرایند بازسازی به افراد تحصیل کرده و با تجربه در این زمینه سپرده می‌شود. این افراد به عنوان پیمان‌کار و دارای تخصص در زمینه عمران و معماری ساختمان، در قالب یک تیم یا شرکت از تعداد زیادی کارکنان برخوردار هستند و کلیه مراحل بازسازی و نوسازی ساختمان را انجام می‌دهند. معمولاً در بازسازی‌های موارد علمی زیر بر اساس آخرین استانداردهای جهانی رعایت می‌شود:

  • مقاوم‌سازی و محکم نمودن سازه و بخش‌های اصلی ساختمان
  • متصل نمودن المان‌های جدا شده از بنا
  • حفاری‌های موردنیاز جهت پی ساختمان
  • جداسازی سنگ نماهای قدیمی ساختمان و نوسازی آن‌ها؛ در بعضی مواقع نیز قبل از نقاشی ساختمان، سنگ نماهای ترک خورد و لق، ترمیم می‌شوند و با سفت‌کاری مجدداً در جای خود قرار می‌گیرند.

انواع روش‌های بازسازی خانه

خاطر نشان می‌شود که هزینه این نوع از بازسازی ساختمان در تهران به نسبت بیشتر از سایر روش‌هاست؛ زیرا تمامی مراحل بر اساس استانداردهای جهانی و به‌وسیله گروه‌های متخصص انجام می‌شود. البته به یاد داشته باشید که در این روش، پس از پایان مراحل نوسازی، خانه به بهترین شکل ممکن بازسازی شده و ظاهری جذاب و خیره‌کننده خواهد داشت.

 

2.       بازسازی آرتیستیک (مرمت هنری)

در این روش بازسازی خانه در تهران با هزینه کم، اغلب به مشکلات ظاهری و زیبایی خانه پرداخته می‌شود. درواقع هدف این نوع بازسازی ساختمان ایجاد تغییرات نیست، بلکه در این روش احیای بنا انجام می‌گیرد. کابینت سازی با بهره‌گیری از طرح‌های روز دنیا و همچنین نقاشی ساختمان از متداول‌ترین روش‌های بازسازی آرتیستیک به شمار می‌روند. در مرمت هنری، افراد بر اساس تجربه و سلیقه خود و همچنین در نظر گرفتن ابعاد، اندازه و رنگ‌بندی فضا، اقدامات لازم را در جهت نوسازی خانه انجام می‌دهند.

در بازسازی‌های انواع خانه بر اساس مرمت هنری، می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها از رنگ، کاغذ دیواری، کابینت و کف‌پوش‌های ارزان قیمت استفاده نمایید. تا علاوه بر صرفه‌جویی بهینه در هزینه‌های نوسازی، ساختمان را به شکل دل‌خواه و موردنیازتان در بیاورید. در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران مالکان به‌جای تعویض خانه‌های‌شان، اقدام به تعمیر و بازسازی آن‌ها می‌کنند؛ چراکه هزینه بازسازی به نسبت کم‌تر از فروش خانه و خرید خانه‌های به‌روز و گران‌قیمت است. در این حالت، طرح و نقش اتاق‌ها و سایر قسمت‌های خانه مشابه ساختمان‌های سبک جدید و مدرن می‌شود. شما نیز می‌توانید با مراجعه به سایت "خدمت از ما" و دریافت مشاوره‌های گوناگون در زمینه بازسازی خانه در تهران با هزینه کم، یک تغییر و تحول اساسی در محیط زندگی یا کسب و کارتان ایجاد کنید.

 

3.       بازسازی حفاظتی بنا

وقتی حرف از حفاظت ساختمان به میان می‌آید، بیشتر افراد به فکر استفاده از دوربین‌های مداربسته، درب ضد سرقت، درب پارکینگ برقی و غیره می‌افتند. این قبیل تجهیزات صرفاً جهت حفاظت از ساختمان برابر ورود افراد ناشناس و غریبه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در زمینه فنی و مهندسی ساختمان‌سازی، بازسازی حفاظتی به عملیاتی گفته می‌شود که بر روی مقاوم‌سازی بنا تمرکز دارد و استحکام ساختمان را در برابر حوادث محیطی و سایر عوامل طبیعی نظیر سیل، زلزله و طوفان افزایش می‌دهد. در محافظت سازه عمدتاً از مصالح با کیفیت جهت پی ریزی و ستون‌ها استفاده می‌کنند و پس از آن با قرار دادن درب و پنجره‌های مقاوم از جان و مال افراد در برابر حوادث غیرمترقبه و شرایط آب و هوایی محافظت می‌گردد. نکته قابل توجه اینکه بازسازی خانه در تهران با هزینه کم شامل این مورد نمی‌شود؛ زیرا با افزایش کیفیت و استحکام تجهیزات ساختمانی، به نسبت هزینه بازسازی و نوسازی بنا نیز افزایش می‌یابد.

 

بازسازی حفاظتی بنا

4.       بازسازی و نوسازی سبک ساختمان

در بازسازی‌های سبکی ساختمان معمولاً کمترین تغییرات روی بنا انجام می‌شود. در واقع هدف اصلی این نوع بازسازی، تعمیر و مرمت بناهای فرسوده، قدیمی و تاریخی است. بدین صورت که با از بین نرفتن سبک قبلی و هارمونی بنا، تغییرات انجام می‌شود. در بازسازی‌های سبکی اگر نتوان بخش‌های فرسوده‌ها را مرمت کرد، بخش‌ها و قطعه‌های آسیب‌دیده را برمی‌دارند، و تکه‌های جدید جایگزین آن می‌کنند. البته باید تکه‌های جدید از نظر طرح، رنگ و نقش کاملاً شبیه به بخش‌های قدیمی و فرسوده باشند. تا همواره ظاهر بنا و سبک خانه‌سازی قدیمی در آن حفظ شود. در این روش نجاری کاربرد فراوانی دارد؛ چرا که تعداد زیادی از قطعات و قسمت‌های خانه به‌وسیله تجهیزات چوبی ساخته شده‌اند و از این طریق می‌توان اقدامات لازم را در خصوص تعمیر یا تعویض بخش‌های فرسوده انجام داد.

 

5.       بازسازی تکمیلی ساختمان

در این روش بازسازی تمامی قسمت‌های فرسوده و از بین رفته ساختمان مجدداً ترمیم، تکمیل و بازسازی می‌شود. به‌ نحوی‌که یک ساختمان فرسوده با استفاده از جدیدترین روش‌های نوسازی به یک ساختمان شیک و به‌روز تبدیل می‌شود. برای بازسازی خانه در تهران با هزینه کم می‌توانید از این روش استفاده نموده و هزینه‌های رفع مشکلات ناشی از فرسودگی ساختمان را به حداقل برسانید. قابل ذکر است که بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات ساختمان‌سازی در تهران، با در اختیار داشتن نیروی متخصص و کارآمد، خدمات متنوعی را به مشتریان خود ارائه می‌کنند. البته هزینه خدماتی نظیر نقاشی ساختمان، نجاری درب‌ها و ساخت انواع کابینت بر اساس ابعاد و اندازه محیط و نوع مواد و متریال به‌کاررفته در آن‌ها متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نوع خدمات بازسازی ساختمان و قیمت آن‌ها می‌توانید به اپلیکیشن یا وب سایت «خدمت از ما» به آدرس https://khedmatazma.com/ مراجعه نمایید و از اطلاعات موجود در این وب‌سایت برای نوسازی و بازسازی خانه‌های‌تان استفاده کنید.

 

اصول بازسازی ساختمان

ازآن‌جایی‌که ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری، از بخش‌ها و اتاق‌های مختلف تشکیل ‌شده‌اند؛ نوع فرسودگی و آسیب به بافت آن‌ها نیز متفاوت است؛ ازاین‌رو برای تعمیر، مرمت و بازسازی هر بخش از خانه، اصول و قوانین خاصی تعیین شده است. در صنعت ساختمان‌سازی به این دسته از قوانین، اصول بازسازی ساختمان گفته می‌شود. در این اصول به ‌تمامی بخش‌های ساختمان پرداخته شده و متناسب با نیاز بنا به بازسازی باید از اصول بازسازی بنا استفاده کرد. قطعاً رعایت این اصول و قوانین هزینه‌های جاری بازسازی انواع ساختمان را کنترل نموده و کاهش می‌دهد.

 

برآورد هزینه بازسازی ساختمان

همیشه هزینه‌های تعمیر، بازسازی و نوسازی ساختمان برای مالکان خانه‌ها اهمیت فراوانی دارد. در این راستا هزینه‌های نوسازی و بازسازی ساختمان بر اساس قیمت مصالح موردنیاز بازسازی متغیر است؛ بدین ترتیب که میزان استفاده از مصالح مختلف مانند انواع سنگ ساختمانی، گچ، سیمان (سیاه و سفید)، پودر سنگ و غیره و همچنین کیفیت آن‌ها موجب افزایش یا کاهش هزینه‌های بازسازی ساختمان می‌شود. بدین صورت که با توجه به برند و شرکت سازنده و همچنین مؤسسات مجری بازسازی ساختمان، هزینه‌های نوسازی و تعمیر بنا تغییر می‌یابد؛ ازاین‌رو برای بازسازی خانه در تهران با هزینه کم می‌بایست با نظارت کامل بر روی هزینه‌ها، تدابیری اندیشیده شود که قیمت بازسازی بنا تا حد امکان کاهش یابد. در این صورت با کم‌ترین هزینه پروسه نوسازی و ترمیم بنا انجام می‌شود و خانه‌ای تمیز، شیک و به‌روز خواهید داشت.

 

جمع‌بندی

جمع‌بندی

 

ترمیم، بازسازی و مرمت خانه یکی از روش‌های مؤثر و متداول برای رفع معایب و مشکلات ساختمان‌هاست. به نحوی که مالکان ساختمان‌ها متناسب با نیاز بنا و توان مالی از روش‌های مختلف برای بازسازی خانه‌های‌شان استفاده می‌کنند. البته در سال‌های اخیر قیمت مصالح و قیمت کارکرد روزانه استادکار و بناها افزایش یافته است؛ به همین جهت بیشتر افراد به دنبال بازسازی خانه در تهران با هزینه کم هستند تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها، متناسب به توان مالی بتوانند در ساختار و بافت خانه‌هایش تغییر اساسی ایجاد کنند. یقیناً با کاهش هزینه قدرت مانور و انجام تغییرات در سایر بخش‌های خانه نیز افزایش می‌یابد و با همان هزینه اولیه می‌توان تغییرات بیشتری را در ساختمان به‌وجود آورد. به امید این‌که مطالب ارائه شده مؤثر واقع گردیده باشد و گامی مؤثر در جهت افزایش آگاهی و شناخت شما نسبت به مقوله بازسازی خانه برداشته باشیم.