جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که غیر قانونی کردن سلاح های تهاجمی و تقویت بررسی سوابق افراد پیش از خرید یک سلاح بر عهده کنگره است و وی نمی تواند "این مسائل را به کنگره دیکته کند."  جو بایدن اظهار داشت: من کارهایی که پیش از این انجام داده ام می توانم انجام بدهم و به صدور دستورهای اجرایی خود ادامه بدهم اما نمی توانم یک سلاح را غیرقانونی کنم. نمی توانم بررسی سوابق را تغییر دهم.

بایدن

بازداشت شهروند انگلیس به جرم هک کردن توئیتر «اوباما» و «بایدن»

بایدن در پاسخ به سوالی درباره چشم‌انداز تصویب قانونی جهت تشویق ایالت‌ها به درنظر گرفتن یک خط قرمز برای ممنوع کردن دسترسی افراد خطرناک برای خود و جامعه به سلاح، پاسخ داد: گفتن این موضوع سخت است زیرا من با هیچ یک از جمهوری خواهان مذاکره نکرده‌ام.

با این حال رئیس جمهوری آمریکا بر مخالفت خود با خشاب ها و سلاح هایی که می توانند ۱۰۰ گلوله شلیک کنند، تاکید کرد و گفت: سلاحی که بتواند ۱۰۰ گلوله شلیک کند تنها به یک منظور استفاده می شود.

بایدن افزود: پزشکان پیش از این به من تصاویر ایکس-ری را نشان داده اند. یک گلوله ۹ میلیمتری می تواند ریه یک فرد را به خارج از بدنش پرتاب کند. هیچ منطقی در استفاده از این سلاح ها و گلوله ها در دفاع از خود وجود ندارد.

رئیس جمهوری امریکا آدامه داد: قانون اساسی و متمم دوم هیچگاه مطلق نبوده است. زمانی که متمم دوم قانون اساسی تصویب شد، یک فرد نمی توانست توپخانه خریداری کند.

قانون اجازه حمل اسلحه یکی از قوانین مورد مناقشه در آمریکا است. عده بسیاری از مردم خواستار اعمال کنترل و محدودیت‌های شدیدتر در زمینه فروش سلاح هستند و عده‌ای دیگر معتقدند هیچ قانونی نباید حق آمریکایی‌ها برای حمل سلاح را به خطر بیندازد.

مرکل: با بایدن درباره ایران گفت‌وگو کردم

کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در مراسم خاکسپاری یکی از قربانیان تیراندازی در فروشگاهی در شهر بافلو در ایالت نیویورک با بیان اینکه کشورش با اپیدمی نفرت مواجه است، خواستار ممنوعیت سلاح های تهاجمی شد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در حالیکه خواستار بررسی دقیقتر سوابق افراد برای خرید اسلحه شد، تاکید کرد آمریکا از ابتدای سال میلادی تاکنون بیش از ۲۰۰ مورد تیراندازی دسته جمعی را ثبت کرده است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در پی قتل عام کودکان دبستانی در تگزاس با اذعان به سرعت بالای تیراندازی های دسته جمعی در کشورش، خواستار مقابله با لابی اسلحه شد.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از آن نیز از کنگره خواسته بود قانون ایمنی اسلحه را تصویب کند.

وی افزود: ما می دانیم قوانین اسلحه نمی توانند از وقوع هرگونه فاجعه جلوگیری کنند، اما می دانیم آنها کار می کنند و تاثیر مثبتی دارند. زمانی که قانون ممنوعیت سلاح های تهاجمی را تصویب کردیم، موارد تیراندازی های دسته جمعی کاهش یافتند. زمانی که این قانون منقضی شد، تیراندازی های دسته جمعی افزایش یافتند.

این در حالی است که جمهوری خواهان در مجلس سنای آمریکا ششم خردادماه  به رغم دو تیراندازی مرگبار بوفالو و تگزاس با تصویب لایحه تروریسم خانگی مخالفت کردند.

شمار دقیق سلاح‌هایی که در اختیار شهروندان آمریکایی قرار دارد به خاطر عواملی مانند، فروش غیرقانونی و سلاح‌های ثبت نشده مشخص نیست اما بنا بر داده‌های «اسمال آرمز سُروی» برآورد می‌شود که آمریکایی‌ها از ۸۵۷ میلیون قبضه سلاح قابل دسترس برای افراد غیر نظامی در جهان، ۳۹۳ میلیون قبضه از این سلاح‌ها را در اختیار دارند.

ماسک بزرگ بایدن و ترامپ+ عکس

برپایه گزارش روزنامه «نیویورک تایمز» با اینکه شهروندان آمریکا حدود ۴.۴ درصد از مردم جهان را شامل می‌شوند اما مالکیت ۴۲ درصد از تمام سلاح‌های غیرنظامی دنیا را در اختیار دارند.

به گزارش سی ان ان، برای هر ۱۰۰ آمریکایی حدود ۱۲۰ قبضه اسلحه وجود دارد که برای جهانیان این موضوع باور کردنی نیست.