ظهر دوشنبه (۲ خرداد) یکی از برج‌های دوقلوی «متروپل» در خیابان امیرکبیر آبادان فروریخت؛ ساختمانی ۱۰ طبقه و نوساز که هنوز به بهره‌برداری نرسیده بود و از آن به عنوان بزرگترین ساختمان تجاری آبادان یاد می‌شد.

متروپل آبادان

واکنش مردم و فرماندار آبادان به باخت برزیل

رضا فتوحی در گفت و گو با خبرنگاران حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان را حادثه‌ای دلخراش برای کل ملت ایران دانست و افزود: همه ما داغدار این حادثه و مصیبتی هستیم که برای هم استانی‌هایمان در آبادان به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه تمام نیروهای نظامی، امنیتی، کشوری، لشکری و مردمی کار آواربرداری از ساختمان متروپل را در اولین ساعات ریزش آغاز کردند، بیان کرد: ادامه عملیات آواربرداری با استفاده از کارشناسان فنی انجام خواهد شد تا

تعداد محدود پیکرهای باقی مانده نیز از زیر آوار خارج شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با قدردانی از مردم نجیب آبادان به دلیل همکاری و همراهی با نیروهای امدادی و عملیاتی گفت: این حادثه بار دیگر مقاومت مردم آبادان را همچون دوران دفاع مقدس نشان داد.

وی افزود: افرادی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حادثه دخیل بوده‌اند به سزای اعمالشان خواهند رسید.

وضعیت آب شیرین در آبادان و خرمشهر

مجوز متروپل را چه کسی صادر کرد؟

بعد از فروریختن مجتمع تجاری - اداری متروپل و آوار شدن آن بر سر مردم، خبرهایی درباره تخلفاتی که در روند ساخت این دو ساختمان رخ داده، منتشر شد. سازمان نظام مهندسی می‌گوید هشدارهای لازم را داده بود و شورای شهر هم می‌گوید این ساختمان پایان‌کار نداشته و مشخص نیست چه کسی مجوز افتتاح آن را صادر کرده است. در کنار همه این موارد، یکی از فعالان رسانه‌ای خوزستان نیز یک سال پیش از این حادثه اعلام کرده بود که این ساختمان به افتتاح نمی‌رسد؛ هشداری که شنیده نشد و به وقوع پیوست و دوم خرداد ۱۴۰۱ روز عزای عمومی آبادان شد.

قتل دو جوان آبادانی با اسلحه جنگی

حضور آتش‌نشانان تهران در متروپل

سیدجلال ملکی، سخنگوی سازمان‌آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران که همراه با ۵۰ آتش‌نشان و تجهیزات امدادی به آبادان سفر کرده از ورود اولین گروه از آتش‌نشانان به محل حادثه خبر داد و اظهار کرد: گروه ارزیاب آتش‌نشانی به محض حضور در محل اقدامات خود را در هماهنگی با ستاد بحران حادثه ریزش ساختمان متروپل آغاز کرد. تا دقایقی دیگر تجهیزات و امکانات سنگین آتش‌نشانی نیز به محل می‌رسد و عملیات آغاز خواهد شد.

ملکی با بیان اینکه تا هر زمانی که لازم باشد، عملیات آتش‌نشانی در این محل ادامه خواهد داشت، درباره اینکه آتش‌نشانان در آبادان چه‌کاری انجام خواهند داد، اظهار کرد: اقدامات تیم اعزامی از سوی آتش‌نشانی تهران بر اساس دستورات فرمانده میدان خواهد بود.