عمل های لیزری چشم، مثل لیزیک، از بهترین روش‌ها برای خلاص شدن از عینک و لنزهای طبی هستند. این موضوع به‌خصوص برای جوان‌ترها، اهمیت بسیاری دارد؛ آن‌ها تصور می‌کنند عینک استایل آن‌ها را به‌هم می‌ریزد و برایشان آزاردهنده است، از طرفی چون لنزهای طبی هم باعث خشکی چشم و در برخی موارد آسیب رسیدن به قرنیه می‌شود، نمی‌توانند از آن استفاده کنند. بنابراین، بعد از مشورت با پزشک تصمیم می‌گیرند که به‌سراغ عمل‌های لیزری بروند.

اگر تصمیم دارید عمل‌هایی مثل لازک، لیزیک یا PRK انجام دهید، با مطالعه این مقاله به نکات کلیدی پیش از عمل پی می‌برید.

اقداماتی که پیش از عمل های چشم لیزری باید انجام دهید

اولین نکته‌ای که باید بدانید، این است که بعد از جراحی لازک به چند روز استراحت نیاز دارید؛ پس، از محل کار خود مرخصی بگیرید. افرادی‌که کارهای ظریفی انجام می‌دهند و به چشمشان نیاز دارند یا مدت زیادی به مانیتور خیره می‌شوند، ممکن است به مدت زمان بیشتری برای مرخصی نیاز داشته باشند. به‌طورکلی، ممکن است حداکثر تا ۶ ماه بعد از عمل، با محدودیت‌های جزئی در امور روزانه خود مواجه شوید.

در ادامه به سایر اقداماتی که قبل از عمل باید انجام بدهید، اشاره می‌کنیم.

 • استفاده از لنزهای طبی و زیبایی تماسی باید حداقل از دو هفته قبل از عمل متوقف شود.
 • بیماران باید از دو الی سه روز قبل از عمل، پلک‌ها و قسمت پایین چشم‌هایشان را با شامپو بچه رقیق شده در آب شست و شو دهند تا آلودگی‌های احتمالی به‌صورت کامل تمیز شود. از آنجایی‌که بیماران بعد از عمل تا چند روز اجازه استحمام ندارند، می‌توانند بعد از عمل هم صورتشان را با همین محلول بشویند، اما باید مراقب باشند آب و شامپو وارد چشم‌هایشان نشود.
 • بهتر است بیماران از چند روز قبل از جراحی، هیچ ماده آرایشی و بهداشتی برای چشم‌ها و مژه‌هایشان استفاده نکنند؛ در روز عمل هم آرایش صورت ممنوع است.
 • پیرچشمی را نمی‌توان با دستگاه‌های لیزیک، لازک یا PRK درمان کرد؛ به‌همین‌دلیل معمولا افراد بالای ۴۰ سال، بعد از انجام عمل‌های لیزری، همچنان به عینک نزدیک‌بین نیاز خواهند داشت.

پزشک متخصص، قبل از عمل PRK و سایر عمل‌های عیوب انکساری چشم، همه کارهایی که باید انجام بدهید را برای شما توضیح می‌دهد. این موارد صرفا نکات مهم‌تری بود که باید در مقاله به آن‌ها اشاره می‌کردیم.

باتوجه‌به گفته و بررسی پزشکان متخصص چشم

"افرادی که عمل prk انجام داده‌اند، حدود 90 درصد به نتیجه موردنظر خود رسیده‌اند و حتی باگذشت زمان هم دچار هیچ مشکلی نشده‌اند. بااین‌حال با برسی بیماران مختلف دریافت شده است که عمل چشم prk به عواملی مانند تجربه پزشک و شرایط بدنی بیمار وابسته است و تنها افرادی می‌بایست عمل پی ار کی را انجام دهند که پزشک تا حدی پیش‌بینی مثبتی برای وی داشته باشد." 

در چه مواردی بهتر است عمل های لیزری چشم را به تعویق بیندازیم؟

گاهی اوقات بیمار کاندیدای مناسبی برای عمل لیزیک است، اما ممکن است در بازه زمانی نزدیک به عمل مشکلاتی داشته باشد و نتواند جراحی مورد نظرش را انجام دهد. این مشکلات معمولا بعد از مدت کوتاهی حل می‌شوند، بنابراین لازم است عمل لیزیک یا سایر جراحی‌های لیزری برای مدتی (بین چند روز تا چند ماه) به تعویق بیفتد.

طبق نظر متخصص و محققان پزشکی

"تابه‌حال بیش از 1000 عمل لیزیک در جهان انجام شده است که اغلب آن بسیار موفق صورت گرفته‌اند. به همین خاطر است که عمل لیزیک چشم جز عمل‌های پرطرف‌دار در جهان شناخته می‌شود و بسیاری از افراد را از محدودیت عینک نجات می‌دهد. تنها نکته مهم در رسیدن به این درمان حیاتی، انتخاب درست پزشک در عمل چشم لیزیک است."

در چه مواردی بهتر است عمل های لیزری چشم را به تعویق بیندازیم؟

در ادامه به عواملی که باعث ایجاد این مشکلات موقتی می‌شوند، اشاره می‌کنیم:

 • ابتلا به سرماخوردگی و بیماری‌های واگیردار
 • عفونت چشم
 • افزایش فشار چشم (اگر فردی به بیماری فشار چشم مبتلا باشد، ممکن است در انجام جراحی‌های لیزری با محدودیت مواجه شود)
 • خشکی چشم
 • درگیری با آلرژی‌های فصلی
 • بارداری و شیردهی
 • زخم قرنیه

عمل های لیزری چشم و زندگی روزمره

همانطور‌که پیش از این گفتیم، قبل از جراحی‌های لیزری باید بین ۳ تا ۱۰ روز مرخصی بگیرید و درصورتی‌که شغلتان برای چشمتان ضرر داشته باشد، به مرخصی بیشتری نیاز خواهید داشت. بعضی از افراد بخاطر شغلشان نمی‌توانند عمل لازک، لیزیک یا PRK انجام بدهند. 

به گفته متخصصان چشم:

"عمل لازک جز بی‌خطرترین جراحی های اخیر است که در عین سادگی، بزرگترین دغدغه را از دوش افراد برمیدارد. لازک چشم در 99 درصد مواقع افراد را از زدن عینک برای همیشه نجات می‌دهد. به‌همین‌دلیل است که عمل لازک چشم در سراسر دنیا رایج و گسترده شده است."

در ادامه به چند مورد از مشاغلی که با این عمل سازگاری ندارند، اشاره می‌کنیم.

 • برشکاری و جوشکاری
 • خیاطی و کارهای هنری ظریف
 • مشاغلی که در ارتباط با مواد شیمیایی است
 • طراحی گرافیک، پشتیبانی سایت و مشاغلی که به خیره‌شدن طولانی مدت به مانیتور نیاز دارد.

البته، درصورتی‌که این افراد بتوانند تا ۶ ماه بعد از جراحی از کارشان دور بمانند، می‌توانند عمل کنند. همانطور‌که گفتیم، عمل های لیزری زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند و بعد از دو الی سه روز تقریبا می‌توانید همه کارهایتان را خودتان انجام بدهید؛ فقط باید کمی بیشتر از قبل مراقب چشمتان باشید و به نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم، عمل کنید:

عمل های لیزری چشم و زندگی روزمره

 • تا چند هفته از دود سیگار و قلیان دور بمانید و در روزهایی که هوا آلوده است از منزل خارج نشوید.
 • تا حدامکان در ساعاتی که آفتاب شدید است، از منزل خارج نشوید و همیشه در بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • تا زمانی‌که پانسمان در چشم قرار دارد، نباید آب به چشم برسد.
 • چشم‌هایتان را آرایش نکنید و برای مدتی استفاده از کرم‌های دور چشم و مواد آرایشی و بهداشتی که نزدیک چشم به کار می‌روند را متوقف کنید.
 • از داروهایی که پزشک تجویز کرده، مطابق با برنامه استفاده کنید.

آیا بعد از عمل لیزری چشم می‌توان ورزش کرد؟

ورزش‌ کردن تا زمانی که به چشم آسیب نرساند، مشکلی ایجاد نمی‌کند. این موضوع به نوع ورزش شما نیز وابسته است و باید قبل از عمل در این باره با پزشک خود مشورت کنید. مثلا افرادی‌که رزمی کار می‌کنند و احتمال ضربه خوردن به صورتشان وجود دارد یا افرادی که شناگر هستند و آب در چشمشان می‌رود، باید برای چند ماه ورزش را کنار بگذارند، اما رشته‌هایی مثل بدنسازی، دوچرخه سواری و بدمینتون مشکلی برای چشم ایجاد نمی‌کند.

سخن پایانی

دکتر مریم روشنی، متخصص جراحی‌های لیزری چشم از جمله لیزیک، لازک و PRK هستند. ایشان سابقه‌ای طولانی در این زمینه دارند و نتایج رضایت‌بخشی برای بیمارانشان ایجاد کرده‌اند. دکتر روشنی (https://dr-roshani.com/) در تمام مراحل قبل و بعد از عمل با بیمارانشان همراه می‌شوند و تا زمان حصول نتیجه، بر روند بهبود آن‌ها نظارت خواهند کرد. برای رزرو نوبت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره عمل های لیزری چشم به سایت دکتر روشنی مراجعه کنید.