خبرگزاری رویترز نوشت: با واردات نفت سنگین ایران توافق سوآپ (تهاتری) که سال گذشته بین دو کشور تحت تحریم آمریکا امضا شد، گسترش می یابد.  

نفت سنگین ایران

تولید نفت خام لیبی نصف شد

این رسانه افزود: دو کشور سال گذشته ابتدا درباره سوآپ توافق کردند و مقرر شد شرکت نفتی پترولئوس دی ونزوئلا میعانات گازی ایران را به منظور رقیق کردن و فراوری نفت سنگین مازاد ایران برای صادارت وارد کند. در مقابل شرکت نفت ملی ایران (NIOC) نفت خام ونزوئلا را تحویل می کند.

نفت خام سنگین ایران که از نظر کیفیت مشابه نفت خام «مسا ۳۰» ونزوئلا است، قرار است نفت داخلی را که در پالایشگاه های PDVSA تغذیه می شود، افزایش دهد. ونزوئلا همچنین در سال های اخیر قطعات و تجهیزات ایرانی را برای بازسازی پالایشگاه های خود دریافت کرده است.

کاهش ذخایر آمریکا، قیمت نفت خام را افزایش داد

اسناد شرکت نفتی دولتی ونزوئلا نشان می دهد که دستکم ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین ایران در اواسط ماه آوریل به پالایشگاه کاردون تحویل داده شد. این پالایشگاه با ظرفیت ۳۱۰ هزار بشکه نفت خام  دومین پالایشگاه بزرگ ونزوئلا محسوب می شود. وقرار است این هفته نیز ۴۰۰ هزار بشکه نفت دیگر از ایران به در بندر خوزه تخلیه شود.

ایران همچنین به تازگی میعانات گازی را با نفتکش های حامل پرچم ایران به ونزوئلا ارسال کرده است.

ونزوئلا در سالهای اخیر با سنگین‌تر شدن تولید نفت داخلی این کشور، برای تامین گریدهای متوسط و سبک برای پالایشگاه‌های خود تلاش کرده که به تولید محدود و کمبود متناوب سوخت موتور کمک کرده است.

تولید نفت سنگین این کشور آمریکای جنوبی همچنین به شکل فزاینده ای به نفت خام سبک تر و یا تولیدات پالایش شده نیاز دارد تا به عنوان رقیق کننده استفاده شود تا بتواند نفت را در گریدهای قابل صادرات تولید کند. 

پالایشگاههای لهستان مشتری جدید نفت خام ایران

جواد اوجی وزیر نفت ایران هفته پیش به منظور دیدار با نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا و مذاکره درباره توافقات تجاری با طارق الایسامی همتای ونزوئلایی به کاراکاس سفر کرد.