دولت آلمان ادعا کرد که در کاهش اتکا به واردات نفت خام از روسیه پیشرفتهایی به دست آورده و انتظار می‌رود تا آخر تابستان سال جاری واردات نفت خام از مسکو را به طول کامل قطع کند. «رابرت هابک» وزیر اقتصاد آلمان روز یک شنبه گفت که بزرگترین اقتصاد اروپا میزان واردات انرژی از روسیه را تا 12 درصد برای نفت خام، 8 درصد ذغال سنگ و 35 درصد برای گاز طبیعی کاهش داده است. 

وزارت اقتصاد آلمان

تیپ منصوریان و پسرش در خیابان های آلمان / عکس

براساس گزارش آسوشیتدپرس، آلمان شدیدا از طرف اوکراین و سایر کشورهای اروپایی برای قطع وارات انرژی از روسیه تحت فشار قرار گرفته است. 

وزیر اقتصاد آلمان در بیانیه‌ای در این زمینه گفته؛ «همه گامهایی که برداشتیم نیاز به تلاشهای مشترک بزرگ از جانب همه بازیگران دارد؛ این اقدامات همچنین هزینه‌هایی هم برای اقتصاد و هم برای مصرف کنندگان دارد. اما این گامها ضروری است چرا که دیگر نمی‌خواهیم مورد باج خواهی روسیه قرار بگیریم.»

پوشش متفاوت الهام حمیدی در آلمان +عکس

این تصمیم دولت آلمان درحالی اعلام می‌شود که کل اتحادیه اروپا به دنبال تصمیمی مشترک برای ممنوعیت واردات فرآورده‌های نفتی از روسیه است. اقدامی که مورد مخالفت برخی از کشورهای اروپایی قرار دارد و به دلیل این شکاف عمیق، بروکسل تا کنون نتوانسته تصمیم مشترکی در این زمینه اتخاذ کند. 

در ادامه بیانیه وزارت اقتصاد آلمان آمده است، برلین موفق شده است در زمان کوتاهی به واردات نفت و مواد معدنی از سایر کشورها روی بیاورد بنابراین پایان وابستگی به واردات نفت از روسیه تا پایان تابستان امکانپذیر است. 

از زمان شروع عملیات نظامی روسیه در اوکراین کشورهای اروپایی بخشی از واردات نفت خود از روسیه را کاهش داده اند اقدامی که منجر به افزایش هزینه های برق و بنزین در کل اتحادیه اروپا و حتی ایالات متحده آمریکا شده است.  

مهدی مهدوی کیا در خانه لاکچریش در آلمان + عکس