اطلاعات مکان و شهر

از باکو می توان به عنوان بزرگترین شهر آذربایجان و بزرگترین بندر دریای خزر و همچنین منطقه قفقاز نام برد. این شهر زیبا در ارتفاع 28 متری زیر سطح دریا در شبه جزیره شوران در ساحل غربی دریای خزر قرار دارد و یکی از حاصلخیزترین مناطق جهان است.

این شهر به دوازده منطقه اداری و 48 شهر تقسیم شده است. 2000 ثبت شده است. بر اساس رتبه بندی Lonely Planet، این شهر در بین 10 شهر برتر با زندگی شبانه دلپذیر قرار دارد. از این شهر می توان به عنوان مرکز علمی، فرهنگی و صنعتی آذربایجان نام برد که بسیاری از مؤسسات بزرگ آذربایجان در آن قرار دارند. بندر تجاری و بین المللی این شهر قابلیت حمل بیش از دو میلیون تن کالای عمومی و خشک را در طول سال دارد. این شهر در سال های اخیر افتخار میزبانی رویدادهای بسیار مهم در سطح بین المللی مانند پنجاه و هفتمین مسابقه آواز یوروویژن در سال 2012، بازی های اروپایی در سال 2015، جایزه بزرگ فرمول 1 2016، چهارمین دوره همبستگی اسلامی و جایزه بزرگ فرمول 1 را داشته است. آذربایجان در سال 2017 یورو 2020 یوفا نیز در این شهر آذربایجان برگزار می شود و یکی از گزینه های اکسپو 2025 مقابل یکاترینبورگ روسیه است. ، اوسکا و ژاپن. در این شهر بادهای بسیار شدیدی می وزد به طوری که گاهی به آن شهر بادها نیز می گویند.

 

جمعیت

در آغاز سال 2009، این شهر در تور باکو سفر باتو نزدیک به دو میلیون نفر یا 25 درصد از جمعیت این کشور جمعیت داشت. اما در حال حاضر (2018) جمعیت این شهر پایتخت آذربایجان 1116513 نفر است.

 

آب و هوا

یک واقعیت بسیار جالب در مورد آب و هوای این شهر وجود دارد که میانگین دمای آن 14.2 درجه سانتیگراد در طول سال است. دمایی که تنها 0.1 درجه با میانگین دمای کل زمین تفاوت دارد. این شهر دارای آب و هوای قاره ای نیمه خشک و معتدل با میانگین بارندگی سالانه حدود 329 میلی متر است. این شهر تابستان های گرم و خشک، زمستان های بسیار سرد و زمستان های نسبتا مرطوب و خنک را تجربه خواهد کرد. در برخی سال ها در این شهر برف زیادی می بارد و تمام زمستان شهر پوشیده از برف است. بارندگی تابستانی به ندرت در این شهر رخ می دهد. در این شهر دمای فصلی بسیار کمتر از سایر مناطق آب و هوای دریای خزر و عرض جغرافیایی مشابه است. آب و هوای این شهر در بسیاری از ماه های سال بسیار خنک و مطبوع خواهد بود. گرم ترین ماه های سال در این شهر جولای و آگوست با میانگین 26.4 درجه سانتیگراد در روز و سردترین ماه های سال ژانویه و فوریه با میانگین 4.3 درجه سانتیگراد در روز است. تور تایلند ارزان را از دست ندهید.

 

داستان

از این شهر می توان به عنوان پایتخت آذربایجان و بندر اصلی دریای خزر نام برد، شهری که اولین بار در دهه 1710 توسط پیتر اول فتح شد و به مدت دو دهه توسط وی تصرف شد. کل منطقه قفقاز در دهه 1800 به تصرف روس ها درآمد و پس از جنگ با ایرانیان، این سرزمین ها در سال 1813 پس از امضای عهدنامه گلستان به روس ها واگذار شد. این شهر برای روس ها دو معنای اساسی داشت: نفت و حملات ناگهانی. آنها همچنان در تلاش برای تصرف میادین نفتی این شهر بودند تا اینکه سرانجام در زمان پیتر اول به اهداف خود دست یافتند. استخراج فوق العاده نفت از ذخایر نفت این شهر توسط روس ها در سال 1870 آغاز شد. در قرن نوزدهم، عملیات حفاری تا حدی تسریع شد. نقطه ای که هزاران کشاورز روسی را برای کار در میادین نفتی آوردند. بر اساس سرشماری 1897، تعداد روس‌های ساکن آذربایجان تقریباً به اندازه ترک‌های قومی بود (از 37400 تا 40000). در سرشماری شهر در سال 1903، تعداد روس‌ها از 44000 به 57000 افزایش یافت. گروه‌های ملی دیگر از جمله ارمنیان به این شهر آمدند، اقلیت کوچکی با قدرت اقتصادی فوق‌العاده که اغلب جمعیت تجاری شهر را تشکیل می‌دادند. تعدادی از اقوام آذری ایرانی نیز از مرزهای این کشور وارد آذربایجان شدند، گروهی کوچک محلی با زبانی مشابه زبان مردم آذربایجان. این سرزمین همچنین میزبان قبایل گرجی، یهودی، آلمانی و قفقازی بود. اروپایی‌ها به‌عنوان سرمایه‌گذاران ماهر، عمدتاً مهندسان و تکنسین‌های ماهر، وارد کشور شدند، رویدادی که پیشرفت و پیشرفت کرد تا آنجا که تا سال 1900 این شهر دارای یک سیستم تلفن، ساختمان‌های اروپایی و شورای شهر فعال بود. البته میزان جرم و جنایت در این شهر در آن زمان بسیار بالا بود و جنایاتی مشابه غرب وحشی در آمریکای شمالی در این شهر رخ می داد.

غذا و نوشیدنی

از آذربایجان می توان به عنوان کشوری باستانی با طبیعت شگفت انگیز و زیبایی های نفس گیر یاد کرد، مردم این کشور بسیار مهمان نواز هستند و فرهنگ و سنت های خاص آنها بسیار شبیه به ایرانیان است. این سرزمین جادویی حاوی هیجان انگیزترین غذای منطقه قفقاز است. مردم این کشور هر سه تا چهار ساعت یک وعده غذایی دارند، وعده های غذایی متنوعی که با نوشیدن چای شروع می شود. بعد از نوشیدن چای و گفتگوی دوستانه، غذا با یک سالاد خوشمزه و یک میان وعده سبک شگفت انگیز شروع می شود و سپس با یک سوپ خوشمزه ادامه می یابد. یک سوپ گرم و دلپذیر که معمولا حاوی گوشت، ماهی، مرغ و گاهی ماست است. برخی از سوپ ها مانند پیتی، دوشبارا، سولو خینگال و کیفتا بزباش را می توان به عنوان غذای اول و دوم سرو کرد. قیمت تور مالزی را در سایت ببینید.

سپس نوبت به سرو غذای اصلی می رسد که معمولاً با گوشت، مرغ و ماهی پخته می شود. دریای خزر ماهی های خوشمزه و متنوعی دارد و غذاهای آذربایجانی با استفاده از این ماهی ها تهیه می شود. غذاهای لذیذ مانند ماهی کبابی، سوپ کوفته، ماهی سرخ شده، ماهی بخار پز، ماهی پلو، ماهی کاد، سالمون و ماهی سفید.